Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalı, Faydaları Neler? İşte Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler!

6PAYLAŞIM

Havaların soğuduğu, yollarda tehlikeli buzlanmaların başladığı kış aylarına girdik. Bu dönemde binek ve ticari araçların yollarda problemlerle karşılaşmaması için kış lastiklerinin kullanılması gerekiyor. Peki bu lastik türünün faydaları, zararları ve diğer ayırt edici yönleri neler? Aklınıza takılabilecek birkaç soruyu sizler için cevaplandırdık.

Kış lastiği nedir?

Kış lastiği, karlı havalarda yollardaki açık veya gizli buzlanmanın şoförün direksiyon hakimiyeti üzerindeki etkisini minimum düzeyde tutmak için kullanılan lastik türüdür.

Kış lastiğinin faydaları neler?

'Kış lastiği' kavramıyla ilgili özellikle ülkemizdeki şoförlerde biraz farkındalık eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Halk arasında 'kar lastiği' olarak da bilinen bu lastik türünde karlı havalarda ve açık veya gizli buzlanmada aracın yol tutuşunu artırmak için tasarlanmış geniş boşluklar bulunur. Bu sayede lastikler buzlu ve karlı yollarda çekiş gücünü kaybetmez, yol şartlarının lastiğin yol tutuşu üzerindeki etkisi minimum düzeyde tutulur.

'Dört mevsim lastiği' karda kullanılabilir mi?

Adından anlaşılacağı üzere tüm mevsimlerde kullanılmak üzere üretilen 'dört mevsim lastiği', genellikle araçlarda fabrika çıkışlarında takılı bulunan lastik türüdür. Ilıman iklimli ülkelerde yaşayan, kışın kar ve buzla karşılaşmayan sürücüler için bu lastik türü iyi bir seçenektir. Ancak Türkiye gibi yerlerde dört mevsim lastiğini karlı havalarda ve gizli buzlanmanın olduğu yollarda kullanmak tehlikeli olabilir. Benzer şekilde kış lastiği de yaz ve bahar aylarında yol tutuşunu olumsuz etkileyebilir.

Kış lastiği ne zaman kullanılmaya başlanmalı?

Ülkemizin farklı bölgelerinde çeşitli hava şartları hakim olduğu için, kış lastiğinin kullanılmaya başlanacağı belirli bir dönemden bahsetmemiz pek mümkün değil. Ancak olabildiğince genel bir ifadeyle, Ekim-Kasım aylarının bu lastiklerin kullanımına geçilmesi için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlar gece ile gündüzün hava sıcaklığı ortalamasının 7 derecenin altında olduğu durumlarda kış lastiği kullanılmasının faydalı olacağı görüşünde.

Kış lastiği takmayanlara herhangi bir yaptırım uygulanıyor mu?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanmış Karayolları Trafik Kanunu uyarınca ticari amaçla kullanılan taksi, minibüs, kamyonet, otobüs, tanker ve çekici gibi araçların tümünün 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Aksi takdirde uygulanacak para cezası 2020 itibariyle 766 TL'dir. Kesilmiş olan ceza on beş gün içerisinde ödenirse %25 indirim yapılır ve 574,50 TL'ye düşer.

Lastiğin kış lastiği olduğu nasıl anlaşılır?

Bir lastiğin kış lastiği olduğunu anlamanın başlıca yolları, lastiğin üzerindeki sembollere dikkat etmektir. RMA (Lastik Üreticileri Birliği) tarafından belirlenen standartlara uygun, üzerinde 'M+S' ile dağın içindeki kar tanesi sembollerini taşıyan lastikler, kış lastiği kabul edilir. Ayrıca lastiğin üzerindeki boşluklar da yol tutuşunu artırmak için daha geniş tutulur.

4x4 araçlara da kış lastiği takılmalı mı?

Evet, eğer takılan lastik yanlışsa aracın 4x4 olmasının da pek bir anlamının olmayacağını söyleyebiliriz. 4x4 araçların performansları daha güçlü olsa da, buzlanmadan ve olumsuz hava şartlarından diğer araçlar gibi etkilenirler.

Araba, futbol, oyun, muhabbet gibi konularda sağlam içerikler burada! Sağlam bir yolculuk için ihtiyacın olan şey ise Lassa’da!

Sağlam bir yolculuk için Lassa'dan şaşma!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir