Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe'ye Beton Döküldü: 'Kimsenin Canı Acımıyor mu?'

 > 
20bPAYLAŞIM

Tarihi milattan önce 10000 yılına kadar uzanan ve ülkemizin nadide kültür mirasları arasında yer alan Göbeklitepe üzücü bir haberle gündemde. Neolitik döneme ait kalıntıların olduğu alanın üzerinde ne yazık ki iş makineleri çalışıyor ve beton dökülüyor. 

2011 yılında Göbeklitepe UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınmıştı.

Tarihi alan bu yıl ise UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday gösterilecekti.

Fakat Göbeklitepe miras listesinden önce hepimizi kahredecek bir haberle gündeme geldi. Kazı alanın üzerinde maalesef iş makineleri çalıştırıldı.

Bir kısma ise beton döküldü ve dökülmeye devam ediliyor.

Skandal görüntüler, 2014 yılında vefat edene kadar Göbeklitepe'deki kazıya başkanlık eden Prof. Dr. Klaus Schmidt'in eşi ve çalışma arkadaşı Çiğdem Köksal Schmidt tarafından kaydedildi.

'Yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var.'

Çiğdem Köksal Schmidt, can sıkan görüntüleri isyan ederek paylaştı: 

"Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbekli Tepe . Taze beton dökülen alanın yanıbaşında görülen F yapısı( Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden , başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus ‘ un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken.

'Onun yapılmasını istemediği, Göbeklitepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar.'

Bu sabah Göbekli Tepe’ yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?"

Bize binlerce yıl öncesindeki yaşama dair ipuçları veren ve değerli bulgulara ulaşılmasını sağlayan Göbeklitepe hakkında bilgi sahibi olmak için 👇

Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe Hakkında Bilmemiz Gereken 14 Şey - onedio.com
Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe Hakkında Bilmemiz Gereken 14 Şey - onedio.com

Ayrıca...

'Restorasyon' Konusunda Adeta Bir Dünya Markası Olduğumuzun İspatı 15 Mimari Facia - onedio.com
'Restorasyon' Konusunda Adeta Bir Dünya Markası Olduğumuzun İspatı 15 Mimari Facia - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir