Kıbrıslı Liderler Bir Arada: 'İlk Kez Temel Konulara Girdik'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kıbrıs müzakereleri kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis bugün bir araya geldi.

İki liderin bugün yapılan toplantısında Kıbrıs sorununun temelini oluşturan “mülkiyet” başlığı ile kurulması hedeflenen federal yapıda “yönetim ve güç paylaşımı” konuları ele alındı. Liderler ayrıca “toprak” başlığının ne şekilde ele alınacağına dair kriterleri de müzakere etti.

Liderlerin BM kontrolündeki ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yaptıkları görüşme, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. 

DHA'dan Ali Ruhluel'in verdiği bilgilere göre yeniden başlayan müzakereler çerçevesindeki 4. görüşme, 4 buçuk saat sürdü. 

Eide: "Özlü konulara geçildi"

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda, liderlerin gösterdiği kararlılıktan sonra bugün daha da iyimser olduğunu vurguladı. 

Eide, liderlerin bugünden itibaren özlü konulara odaklandıklarını ve “Yönetim, mülkiyet ile toprak kriterlerini” ele aldıklarını açıkladı.

"İlk kez temel konulara girdik"

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecini olumlu havada ileri taşımaya, en erken zamanda iki kesimli ve iki toplumlu federatif yapıyı oluşturmaya ve halkın onayına sunmaya hazır hale gelmek için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.  Akıncı, ara bölgede Rum lider Nikos Anastasiadis'le gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığında yaptığı açıklamada, müzakerelerde ilk kez temel konulara girdiklerini anlattı.

Müzakerecilerin tarama sürecini tamamlayarak, bütün başlıklarda kapsamlı belge ortaya çıkardıklarını vurgulayan Akıncı, "Şimdi henüz çözüme ulaştırılmamış, ana konulardan başlayarak, süreci iki tarafın da kabul edebileceği kapsamlı çözüme vardırmak için çalışmaları yoğunlaştırmış durumdayız" ifadelerini kullandı.

Mustafa Akıncı, görüşmede belirli gelişmeler sağladıklarına işaret ederek, müzakerecilere bir sonraki toplantılarına kadar yeni çalışma alanları belirlediklerini, onların bu çalışmaları haftada 3 kez bir araya gelip sürdüreceklerini, 10 Temmuz'daki liderler görüşmesinde de ana konuları ele alacaklarını anlattı.

Daha önce açıklanan güven artırıcı önlemlerde hangi noktada bulunduklarını da değerlendirdiklerini aktaran Akıncı, şunları kaydetti:

"Gördüğümüz şudur ki aldığımız kararlarda ilerlemeler sağlanıyor. Peyderpey çalışmalar semeresini veriyor. Gerek elektrik, gerekse diğer konular olsun, hepsinde belirli aşamalar katedilmiş durumdadır. O konularda da olumlu sonuçlara ulaşacağız. Kısacası, bugünkü çalışmamızın verimli geçtiğini söyleyebilirim. İlerleme sağlandığını söyleyebilirim. Olumlu, pozitif bir havada bu müzakere sürecini ileriye taşımaya ve mümkün olan en erken zamanda iki kesimli, iki toplumlu federatif bir yapıyı oluşturmaya ve halkımızın onayına sunmaya hazır hale gelmek için tüm gücümüzle çalışacağız.

'Bazı alanlarda ilerleme sağlandı'

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede yönetim, mülkiyet ve toprak konularının ele alındığını belirterek, "Bu konularda değerlendirmeler yapıldı. Bazı alanlarda ilerlemeler sağlandı. Bunların spesifik ayrıntı olarak dile getirilmesi, müzakere anlayışına uygun düşmez. Bu konuda herhangi bir spekülasyona vesile olmak istemem" diye konuştu.

"Bir sonraki toplantıda yine aynı başlıklar mı müzakere edilecek?" sorusu üzerine Akıncı, şu değerlendirmede bulundu:

"Aynı başlıklarda devam edebiliriz. Farklı durumlar gelişirse, eğer müzakereciler önümüze kendi aralarında tartışıp da bizim siyaseten karar üretmemizi gerekli gördükleri yeni unsurlar getirirlerse, onları da tabii ki değerlendirmeye açık olacağız. O nedenle her şeyi zamanlı şekilde tartışmaya gayret ediyoruz. 'Toprakta kriter' dememin nedeni de odur. Köy isimleri, yüzdelikler, haritalar konusu bugün konuşulacak noktada değil henüz. Elbette onun da zamanı gelecek."

 "Bugün iyi bir iş yaptığımız kanaatindeyim"

Akıncı, gelecek ay için iki toplantı planladıklarını, sonrasının netleşmediğini ifade etti.

"Bugün iyi bir iş yaptığımız kanaatindeyim. Önemli bir toplantıydı" diyen Mustafa Akıncı, müzakerecilerin hafta içinde verimli üretimler yapabileceklerini düşündüğünü söyledi.

Akıncı, dini liderlerin sürece nasıl katkı yapabilecekleri arayışı için de bir araya geldiklerini anımsatarak, 8 Temmuz'da Ledra Palace'ta dini liderlerle buluşacaklarını, akşam saatlerinde de ticaret odalarının ortak etkinliğinde ekonomi ağırlıklı toplantı yapılacağını, liderlerin bu iki etkinliğe birlikte katılacağına mutabık kaldıklarını anlattı.

Vatandaşlık ve diğer konuların da yeri ve zamanı geldikçe konuşulacağını aktaran Akıncı, 1974'ün üzerinden geçen 41 yılda bu topraklarda yerleşip bütünleşen insanları hep ayrı kategoride tuttuğunu, bu insanların Annan Planı referandumunda da oy kullandıklarını, dolayısıyla bu konuda kendi açılımlarında tereddüt olmadığını vurguladı.

Kıbrıs müzakere süreci kapsamında Akıncı ve Anastasiadis, bir sonraki görüşmesini 10 Temmuz'da ara bölgede gerçekleştirecek.

Rum lider Anastasiades de Twitter'dan paylaştığı fotoğrafta 'verimli bir görüşme' gerçekleştirdiklerini vurguladı.

DHA, AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerKKTCTwitter
Görüş Bildir