Kıbrıs’ta Aşırı Sağcı Rumlar, Türk Plakalı Araçlara Saldırdı

 > -
Abone ol

Güney Kıbrıs Rum kesiminde, aşırı sağcı olarak bilinen Rum Ulusal Halk Hareketi (ELAM) üyeleri, KKTC' nin kuruluş yıl dönümünü kınamak amacı ile sınır kapılarında eylemler gerçekleştirdiler.

Yüzlerce ELAM üyesi, sınır kapılarında Türk plakalı araçlara taş ve sopalarla zarar verdi. Saldırılarda, Türk plakalı araçlarda yolculuk edenlerden yaralananlar oldu. Kısa bir süre, sınır kapılarındaki geçişler durduruldu.

ELAM üyelerinin sınır kapılarında yapmış olduğu saldırıların ardından, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yazılı bir açıklama yaparak, Rum Yönetimi’nden suçluları derhal yakalayarak yargı önüne çıkarmasını istedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ELAM üyelerinin Kıbrıslı Türklere yönelik saldırısının müzakere sürecine hiçbir katkısı olmadığını vurguladı ve Rum Yönetimi’nden suçluları derhal yakalayarak yargı önüne çıkarmasını istedi.

Rum yönetimi lideri, saldırıları Türkçe ve Rumca mesajlarla Twitter'dan kınadı

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de, saldırılar nedeniyle hem Twitter hesabından, hem de yazılı olarak açıklama yaptı. Anastasiadis, açıklamasında bu tür saldırıların Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için gösterilen çabalara olumsuz etki yaptığını belirterek kınadı ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Anastasiadis, “Bazı münferit kişilerce veya azınlık gruplarca yapılan, sahte vatanseverlik nidalarıyla adanın bölünmesini hedefleyen bu gibi eylemlere devletin müsamaha göstermeyeceğini” belirtti. 

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir