Keşke Dünyanın Her Yerinde Yaygınlaşsa: Dünyanın "Elektrik Üreten İlk Yolu"

85PAYLAŞIM

Normandiya’nın Tourouvre-au-Perche kasabasında yer alan yol yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda ve güneş panelleriyle kaplı. 2016 yılında açılan bu yolun örneklerinin gelecekte daha çok yaygınlaşmasını hep birlikte diliyoruz...

Güneş panelli yol fikri aslında yeni değil. 2014 yılında Hollanda’da güneş enerjili SolaRoad isimli bisiklet yolu açılmıştı ve başlangıçta ortaya çıkan sorunlara rağmen 3 bin kWh enerji üretilmişti. (Bu değer bir yıl boyunca bir ailenin kullanacağı ortalama enerji miktarına tekabül ediyor.) Ancak, bisiklet yolunun inşa maliyeti 520 bin kWh’i aşmış olabilir.

5 bin euroya mâl oldu.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, bu yeni teknolojinin daha önce benzeri görülmedi.

Yolun üzeri, güneş enerjisini elektriğe dönüştüren fotovoltaik (PV) panellerle kaplıdır. Fotovoltaik, ışığı doğrudan elektrik enerjisine dönüştürebilen bir teknolojidir. İki veya daha fazla güneş paneli birbirine bağlanarak güneş paneli dizisini oluştururlar.

Günde yaklaşık 2 bin sürücü tarafından kullanılıyor.

Wattway, aslında ortalama bir araç trafiğinde, güneş panelli yolun davranışını test etmek amacıyla tasarlandı ve 2 yıllık test periyodu boyunca günde yaklaşık 2 bin sürücü tarafından kullanılıyor.

Yetkililer, yolun 3 bin 400 nüfuslu küçük bir kasabanın sokak lambalarını yakmaya yetecek kadar elektrik üreteceğini umuyorlar.

Biz de bu yolun örneklerinin gelecekte daha çok yaygınlaşmasını diliyoruz. 🙏

Daha sürdürülebilir bir yaşam ve daha güzel yarınlar için güzel ülkem, doğa bize emanet!

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
minister-of-magic

Ben saçma buluyorum. Çok kısa sürede yıpranıcak ve onarılması çok daha zahmetli olucak. Üzerinden araç geçtiği için sürekli güneş ışınları kesilcek ayrıca panellerin verimli olması için her daim olabildiğince temiz olması gerekli bu da pek mümkün değil. Zaten sokak lambaları için yapıldıysa komple saçma bir uygulama her sokak lambasının üzerine panel koyun hepsi kendi elektiriğini üretsin.

future-tua

Bakan kafasının nick bulmuş hali..

tamer.er

Elektrikli araçların ÖTV vergisine tek seferde %400 zam yapan hükümetin bu yol için alacağı ücreti siz düşünün.

eray-acikgoz

Bu çok uzun zaman önce bir ülkede yapılmıştı ancak yolun çabuk kirlenmesinden dolayı yeterli verim alınamadığı için iptal olan bir çalışma

kopekbaligi-eti

Adamlar elektrik garantili yol yabmışlar.

mahirrihamahirriha

Türkiye'de olmasın, yapılmasına gerek yok.

Görüş Bildir