Kendini Tanı, Başkalarını Anla: Enneagram'la Kişiliğini Keşfet!

39PAYLAŞIM

Enneagram, kişilik tiplerini dokuz başlıkta inceleyen ve çok eskiye dayanan bir yöntemdir. Her bir kişilik tipini; sağlıklı, ortalama ve sağlıksız olarak üç hatta inceler. Bu teoriye göre, insanların doğuştan gelen özelliklerinin belirlediği dokuz tip vardır. Unutmayın ki, hiç bir mizaç birbirinden üstün değildir, sadece hepsinin dünyaya bakış açısı farklıdır.

Kendini tanıma ve aramaya meraklı kişilere, Enneagram'ı ve dokuz kişilik tipini kısaca aşağıda özetledik..

Dokuz kişilik tipi teorisini daha yakından anlayalım

Enneagram, basit bir kişilik teorisi değildir, okunduğunda, “aha ben 'x' mizacına sahipmişim” demekle bitmez. Bu dokuz ana kişiliğin yanı sıra, alt karakter tiplerini de barındırır, buna ‘kanat’ denir ve her karakter komşu olduğu tiplerin özelliklerini kısmen yansıtır.

Ayrıca bu dokuz mizacın bir de stres ve rahat hattı bulunmakta. Örneğin, okuduğunuzda bir kaç mizaca yakın olduğunuzu düşünebilirsiniz fakat şu an da stres ve rahat hattında olma ihtimalinizin de bunda etkisi vardır.

Tip 1: Doğru eylem ve kusursuzluğu arayan (Mükemmeliyetçi)

Birler'in temel arayışı: Her durumda doğru, uygun ve gerekli olanı yapmak.

Davranışlarında kusursuzluğa ulaşmayı hedefler. Her şeyin en doğrusunu öğrenme ve bilmeye çalışır, hataları, eksikleri çabuk fark ederek düzeltmeye çalışırlar. Kendileriyle kalmayıp, çevreye ve dünyaya mükemmellik getirme çabasındadır. 

Stres hattında 4 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 7 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Yapılan her şeyde, ciddi, prensip sahibi, disiplinli, kuralcı, detaycı, akılcı ve mantıklı bir şekilde hareket ederler.

Tip 2: İlgi, duygusal paylaşım ve ihtiyaç duyulmayı arayan (Yardımsever)

İkiler'in temel arayışı: Karşılıklı ilişki, ilgi görme ve ihtiyaç duyulma.

İlgi gören, sevilen ve ihtiyaç duyulan, fark edilen biri olduklarını hissettiklerinde tatmin olurlar. Çevresini memnun etmeye, yardımcı olmaya ve mümkün olduğunca 'hayır' dememeye çalışırlar. Öyle ki bazen insanlara yardımcı olmaktan kendilerini unuturlar. 

Stres hattında 8 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 4 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Arkadaş canlısı, iletişim becerisi çok yüksek, şefkatli ve cömerttirler. Aynı zamanda çevresinin değerlendirmelerinden çok fazla etkilenir ve alıngan, sitemkar olabilirler.

Tip 3: İşlevsellikte üstünlük ve hayranlık duyulmayı arayan (Başarı Odaklı)

Üçler'in temel arayışı: Herkesten daha iyi yapmak ve olmak. 

En büyük istekleri başarıdır. Başarıya giden her yol onlar için mubahtır. Yaptıkları şeyde en önde ve hayran olunan kişi olmak ve imajlarının etkileyici olmasını isterler.

Stres hattında 9 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 6 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Hayranlık uyandırmayı seven, başarılı ve etkileyici olduklarında kendilerini değerli hisseden, statüye önem veren, hırslı, rekabetçidir. Başarısızlığa tahammülleri yoktur.

Tip 4: Anlam-duygusal derinlik ve varoluş arayan (Bireyci ve Özgün)

Dörtler'in temel arayışı: Yaptıkları her şeyde anlam ve derinlik aramak. 

Yaşadıkları ve hissettikleri üzerine derinlemesine düşünüp, kendilerini ve duygularını anlamaya çalışırlar. Özgün kimlik arayışındadır, hayatı derin bir kavrayış ve sezgiyle anlamak isterler. 

Stres hattında 2 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 1 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Duygusal ve sezgisel, romantik, bireyci, yaratıcı ve samimidirler. Duygu durumları çok değişken, hassas ve kolay incinebilir yapıdadırlar.

Tip 5: Her şeyi tam bilmek isteyen ve bağımsız yetkinlik arayan (Araştırmacı)

Beşler'in temel arayışı: Her şeyi bilmek ve anlamak. 

Kimseye ihtiyaç duymayıp, kendilerine yetmek ve hayata karşı yetkin olmak isterler. Bilgiye meraklı, gözlem yapmak ve araştırıp okumaktan keyif alırlar. Her şeye mantıklı ve objektif bakar, analitik düşünürler. 

Stres hattında 7 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 8 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Akılcı, mantıklı, soyut ve kavramsal düşünen, yalnızlıktan rahatsız olmayan, içe dönük, gözlemci ve analizci, şüpheci, eleştirel ve duygularını göstermekte zayıftırlar.

Tip 6: Zihinsel netlik ve hayata karşı destek-yeterlilik arayan (Sorgulayıcı)

Altılar'ın temel arayışı: Her şey hakkında kesin ve net bilgi sahibi olmak ve kendilerini destekleyecek kişilere ihtiyaç duymak.

Bilgi ve kararlarında netlik ararlar, bu netliğe ulaşana kadar kıyaslama, danışma ve veri toplamaya eğilimlidirler. Hayata karşı kendilerini korumak için bilgi, beceri ve gücün peşinde koşarlar. Hayatlarında onları destekleyecek güçlü ve bilgili kişilerin olmasını ister. 

Stres hattında 3 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 9 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Tedbirli, temkinli, kararsız, sorgulayıcı, zihinsel netlik ve huzur ile gelen güven hissini önemserler.

Tip 7: Bilgiyi keşfetme, keyifli yeterlik ve üstünlük arayan (Hevesli)

Yediler'in temel arayışı: Bilmedikleri şeyleri merak edip, deneyerek öğrenmek.

Bilinmeyen şeyler onları keşfedip, deneyimlemeye sürükler. Ancak sıkıcı, acı verici şeyler denemektense, keyif verici, eğlendirici şeyleri denemek isterler. Kendini diğerlerinden bir tık üstte görmek, kimseden aşağıda hissetmek istemezler. 

Stres hattında 1 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 5 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Spontane, meraklı, dışa dönük, girişken, aceleci, neşelidirler. Rahat ve keyfine düşkünlerdir, kısıtlanmaktan hoşlanmazlar.

Tip 8: Varlığını koruma ve mutlak güç arayan (Lider )

Sekizler'in temel arayışı: Fiziksel varoluşlarını ve sahip oldukları her şeyi korumak.

Güç dedikleri şey ne ise ona en üst düzeyde sahip olmak, istedikleri şey ne ise ona 'tamamen' sahip olmak isterler. Olabildiğince hem bağımsız hem hakim yani tek hakim olmak isterler.

Stres hattında 5 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 2 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Cesur, kararlı, otoriter, hakimiyet altına almayı seven, riskten çekinmeyen, çatışmacı ve mücadelecidirler.

Tip 9: İç huzur-dengeyi koruma ve duyumsal rahatlık arayan (Uyumlu)

Dokuzlar'ın temel arayışı: İçsel denge ve huzurunu korumak.

Negatif ve rahatsız edici şeylerden uzaklaşmaya çalışırlar. Bedensel ihtiyaçlarına ve beş duyu açışından rahatlatıcı şeylere yönelirler. Bütünleşmeci olmaya ve zıtlaşmamaya eğilim gösterirler.

Stres hattında 6 mizacının sağlıksız özelliklerini, rahat hattında 3 mizacının sağlıklı özelliklerini sergiler.

Karakteristik tutum: Barışçıl, sabırlı, sakin, ilişkilerinde sükunet ve uyum arayan, iyimser, fiziksel rahatına düşkünlerdir. Ayrıca üşengeç ve ertelemeye müsait yapıları vardır.

Unutmayın ki, insan eşsizdir. İnsanı bir kalıba koymak pek kolay olmadığı için kişilik üzerine bir çok teori ortaya atılmış, atılmaya da devam edecektir. Kısaca Enneagram, özünde kendini tanıma, başkalarını anlama, ego sınırlamalarından kurtulup içinizdeki gerçek Öz'ü bulmaya yardımcı olmayı amaçlar.

Enneagram'ı biliyor muydunuz? Siz hangi mizaca yatkın olduğunuzu düşünüyorsunuz? Yorumlara bekliyoruz :)

Enegram Karakter Analizini Yapıyoruz! - onedio.com
Enegram Karakter Analizini Yapıyoruz! - onedio.com
Bu Dünyaca Ünlü Teste Göre, Sen Hangi Kişiliğe Sahipsin? - onedio.com
Bu Dünyaca Ünlü Teste Göre, Sen Hangi Kişiliğe Sahipsin? - onedio.com
Kendini Tanıma Sanatı: Enneagram'a Göre Senin Kişilik Tipin Hangisi? - onedio.com
Kendini Tanıma Sanatı: Enneagram'a Göre Senin Kişilik Tipin Hangisi? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim-dogan20

Bunlar saçma kalıplar.Ben bu kalıplara uymak zorunda değilim.Hepsinden biraz var.Hepsinin iyi yönleri var,kötü yönleri yok.İşte bu kadar.

Görüş Bildir