Görüş Bildir

Kendi Kendine Öğrenen Bilgisayar Programı

Haberler
> Kendi Kendine Öğrenen Bilgisayar Programı
onedio.com

Google'da çalışan araştırmacılar, ilk kez bir bilgisayar programının çok sayıda karmaşık görevi aynı anda yapmayı 'kendi kendine öğrendiğini' açıkladı.

DeepMind Başkan Yardımcısı Dr. Demis Hassabis, 'Şimdiye kadar kendi kendine öğrenen sistemler, nispeten daha basit problemler için kullanılmıştı. İlk kez programı, insanlar için bile zorlayıcı olan görevleri tamamlaması için kullandık. Şimdi Al'e bir oyun ve yeni bir ekran veriyoruz, birkaç saat oynadıktan sonra ne yapacağını kendi kendine öğreniyor' dedi.

Hassabis, programın 'Space Invaders' oyununda ustalaştığını, 'Pac-Man'de ise henüz zorlandığını söyledi.

Daha önce 1997'de IBM'in 'Deep Blue' adını verdiği satranç oyunu programının dünya şampiyonu Garry Kasparov'u yendiğini anımsatan Hassibis, 'Deep Blue, satrançta ustalaşması için gerekli tüm yönergelere sahipti. Bizim programımıza ise sadece oyunla ilgili en temel bilgi yükleniyor. Sisteme verdiğimiz tek bilgi, ekrandaki ham pikseller ve oyunda yüksek puan alması gerektiği. Geriye kalan her şeyi kendisinin bulması gerekiyor' diye konuştu.

Boks, tenis ve araba yarışının da aralarında bulunduğu 49 farklı oyun verilen makinenin, bu oyunlardan 29'unda insanlardan daha iyi performans sergilediği kaydedildi.

'Video Pinball', 'Boxing' ve 'Breakout' oyunlarında profesyonel oyuncuları geride bırakan makine, en çok 'Pac-Man', 'Private Eye' ve 'Montezuma's Revenge' oyunlarında zorlandı. Öğrenen makineler, teknoloji firmalarının son yıllarda en çok yatırım yaptığı alanlardan birini oluşturuyor. Google, 'DeepMind Teknologies' şirketini geçen yıl yaklaşık 620 milyon dolara satın almıştı.

Yeni bir dönemin başlangıcı

Yapay zekanın bu noktalara gelmesi küçük bir adım olsa da önümüzdeki yıllarda farklı oyun ya da sektörlerde kullanımı ile ilgili ipuçları da veriyor. Uzun vadede yapay zekanın farklı kullanım alanları da karşımıza çıkabilir.

Kaynak: AA

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ken...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
YURA İletişim

YU-RA iletişim - Konak, 896. Sk No:2, 35670 Konak/İzmir - 0 555 327 32 71 - 0 232 489 28 90 - iphone, xiaomi, samsung, lg, huawei telefonlar hakkında bilgile... Devamını Gör