Katılımcıların %44'ü Alır Saklarım Diyor: Twitter Kullanıcılarına Göre Kripto Paraları Değerlendirmenin Yolları

-
Abone ol

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Tether ve daha fazlası... Aldığınız kripto parayı nasıl değerlendirdiğiniz kripto paralara bakışınızı ortaya koyar. Twitter kullanıcılarına kripto paraların nasıl değerlendirdiklerini soruldu, gelen anket sonuçlarını ise kripto para danışmanı Onur Gözüpek yorumladı...

İşte; Twitter kullanıcılarına göre kripto paraları değerlendirmenin yolları:

1394 kişinin cevap verdiği ankette katılımcıların %44'ü "Alıp uzun süre saklarım." diyor.

Bu cevabı verenler kripto paraların genellikle uzun vadede değer kazanacağına inanıyor. Ya da satın aldığı kripto parayı kısa süre içerisinde satmak veya harcamak istemiyor.

Eğer siz de bir gün 1 Bitcoin'in 1 milyon Dolar olacağını düşünüyorsanız, alıp uzun bir süre unutabilirsiniz. Fakat aldığınız kripto paraları çevrimdışı donanım cüzdanlarında saklamanız tavsiye ediliyor.

Katılımcıların %10'u ise her gün alım satım yapacağını söylüyor.

Kripto paraların anlık ya da kısa süreli fiyat değişimini düzenli takip edip gün içinde ya da kısa vadede alım satım işlemi gerçekleştiren kullancılar sık sık işlem yaparak kar elde etmeye çalışıyor. Haftanın 7 günü, günün 24 saati açık olan bir pazarda her gün alım satım işlemi yapmanın kendine göre püf noktaları var.

Fiyat değişimlerini, kripto paralar ve projelerle ilgili gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Üstelik siz uykudayken yaşanacak gelişmelere bağlı ani fiyat hareketlerine de hazırlıklı olmalısınız.

Teknik verileri yorumlamayı biliyorsanız, piyasa hareketlerini düzenli takip edebiliyorsanız, asıl işiniz, kripto para piyasasını yakından takip etmenize engel değilse ve günlük alım satıma ayırdığınız fonun tamamını kaybetmeni durumunda maddi çöküş yaşamayacaksanız, günlük alım satım işlemleri yapabilirsiniz.

"Hem alıp satarım, hem de saklarım" diyenlerin oranı ise % 38...

Kripto paraları uzun vadeli değerlendirmek veya günlük alım satım yapmak konusunda kararsızsanız, her ikisini birlikte yapabilirsiniz. 

Ankete katılanların %38’i hem uzun süre saklamak hem de günlük işlemler için kripto para alıyor. Bu yöntemle, birden fazla kripto para ile işlem yapmak ve aynı zamanda günlük işlem yapılan kripto paraların haricinde uzun vadede değerleneceği düşündüğünüz kripto paraları alıp saklamak mümkün oluyor.

Ancak ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var:

Günlük alım satım yaparken bir miktar kripto parayı uzun vadeli saklamak için kenarda tutanların bir bölümü ani fiyat düşüşlerinde, düşen kripto parayı almak için elindeki Bitcoinleri bozdurmaktan çekinmiyor. Bunu yapmak istemiyorsanız, saklamak istediğiniz kripto paraları çevrimdışı donanım cüzdanlarına taşımanız, günlük işlem yapmanızı tamamen engellemese bile, bir süre daha düşünmek için size zaman kazandıracaktır.

İster uzun vadeli alıcılardan, isterseniz de günlük alım satımcılardan olun, mutlaka bir stratejiniz ve çıkış noktalarınız olsun. Örneğin, "Bitcoin 35.000.000 Lira olsun alacağım" diyorsanız, "30.000.000 Lira'ya düşerse ya da 40.000.000 Lira'ya çıkarsa satacağım" da demelisiniz. Çıkış noktanızı, alım yapmadan önce belirlemeniz ve kendi koyduğunuz kurallara sadık kalmanız olası kayıpları en aza indirmek ve makul kazanç sağlamak için en etkili yöntemlerden biridir.

Ankete katılanların %8’i ise henüz kripto para alım satım işlemini denemediğini belirtiyor.

Siz de henüz deneyimlemeyenlerin içerisindeyseniz, belki de kripto paralarla tanışmanızın vakti gelmiştir. Kripto paralar bir para birimi ve ödeme aracı olmanın haricinde aynı zamanda birbirleri arasında takas edilebilen birer finansal enstrümandır. 

Kendiniz üretmiyorsanız, kripto para sahibi olmanın en kolay yolu kripto para alım satım platformlarıdır.

BtcTurk’te hesap açtıktan sonra dakikalar içerisinde banka hesabınızdan BtcTurk hesabınıza en az 100TL para göndererek alım satım işlemine başlayabilirsiniz.

Özellikle alım konusunda istekliyseniz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, düşük tutarlarla denemeler yapmanız olası kayıplarınızı da en aza indirecektir.

Klasik olacak elbette ancak bu tavsiyelerin birer yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizmek gerekiyor.

Kripto paralar ya da kripto para alım satım işlemleriyle ilgili sorularınızı 7/24 hizmet veren BtcTurk destek ekibine iletebilirsiniz.

Destek ekibine, canlı sohbet, destek@btcturk.com veya BtcTurk sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. 

BtcTurk'e üye olmak, ve güvenle kripto para alım satımına başlamak için linke tıklayın.

BtcTurk sosyal medya hesapları:

BtcTurk Youtube
BtcTurk Twitter
BtcTurk Facebook
BtcTurk Instagram

Görüş Bildir