Katil Kocanın 'Seni Aldattım Dediği İçin Öldürdüm' Sözlerini Yargıtay da 'Tahrik İndirimi' Saydı

 > -

Hamile eşinin kendisini aldattığını itiraf ettiğini ve bunun üzerine cinayeti işlediğini söyleyen katil kocaya, ‘haksız tahrik altında cinayet’ten 18 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı az bularak kararı bozdu. Ancak yerel mahkemenin tahrik indirimi kararı Yargıtay tarafından da yerinde bulundu. 

Adana’da yaşayan Mehmet Çiftçi ile hamile eşi Burcu Çiftçi, şiddetli geçimsizlik yaşıyordu. Çiftçi, eşi Burcu’yu 10 Eylül 2014 günü tarlada tabancayla öldürdü. Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada ise eşinin kendisini kardeşi ve başka erkeklerle aldattığını, bunu itiraf ettiği için öldürdüğünü ileri sürdü. Dava 2015 yılında bitti. Mahkemenin gerekçeli kararında, Çiftçi’nin eşini önceden planlayarak öldürdüğüne dair bir kanıt olmadığı iddia edildi.

Müebbetten 18 yıla düştü

Katil koca Mehmet Çiftçi

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Çiftçi’nin “Seni aldattım dediği için öldürdüm” savunması, aksi kanıtlanamadığından doğru kabul edildi. Kararda, Çiftçi’nin cesedi gizleme ve evden kaçtığını söyleme imkanı varken eşini öldürmesi lehine kanıt sayıldı. Çiftçi’nin bir erkekle sık telefon görüşmelerinin olduğu, evi ve çocuğuyla ilgilenmediği öne sürüldükten sonra “Olay günü başka erkeklerle görüştüğünü beyan etmesinden ötürü tahrik hükümleri uygulanmıştır” denildi. Çiftçi’ye ‘kasten öldürme’den müebbet verilirken bu suçu haksız tahrik altında işlediği için ceza 22 yıla, mahkemeye saygılı tavrından ötürü de 18 yıl 4 aya indirildi.

Yargıtay cezayı az, tahrik indirimini yerinde buldu

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 11 Eylül 2018’de cezayı az buldu. Kararda, Çiftçi’nin boşanma davası açtığı, dava sürerken barıştıkları ve beraber yaşamaya başladıkları vurgulandı. “Maktülün daha önce yaptığı haksız eylemleri sanığın affettiğinin anlaşıldığı” vurgulandı. Olay anında Burcu Çiftçi’nin söylediği iddia edilen sözlerle ilgili tahrik indirimine karşı çıkılmazken, yüksek indirim yapıldığı için cezanın arttırılması istendi.

20 yıl hapis cezası aldı

Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Mart’ta yeniden görülen duruşmada, bozma kararına uydu. Mahkeme, Çiftçi’ye ‘haksız tahrikle kasten öldürme’ suçundan 24 yıl hapis cezası verdi. İyi hal indirimi yaparak, cezayı 20 yıla indirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir