Kas Yığını Deyip Geçemeyeceğiniz Ender Erkeklerden "Doktor Ivan'ım": Dolph Lundgren

 > -

Hepimiz onu sarışın Rus boksör Ivan Drago olarak biliyoruz. Çünkü böyle olmaması için hiçbir sebep yok. Fakat işin gerçeği şu ki, Rocky'nin amansız rakibi Ivan, Rus bile değil. Gerçek adıyla Dolph Lundgren, İsveç doğumlu bir aktör. Peki o zaman bir şaşırtıcı bilgi daha verelim: Dolph Lundgren 160 IQ seviyesi ile Hollywood'un en zeki isimlerinden. İşler iyice ilginçleşti değil mi? Buyrun kendisini daha da yakından tanıyalım o halde.

Belirgin yüz hatları ve sarışınlığı Rus olduğundan değil, İsveçli olduğundan

Ünlü aktör 1957 yılında Stockholm'da doğmuş. Annesi öğretmen, babası da mühendis olan Lundgren, üç kardeşiyle birlikte gayet geleneksel bir şekilde yetiştirilmiş.

Spora olan merakı aslında geleceğini de hazırlamış

Bir yandan halter ile ilgilenip bronz madalyaları götürürken, diğer yandan da karateye merak salmış. 1980-1981 yıllarında Avrupa Karate Şampiyonası'nda birinci olduktan sonra 1989 yılında Avustralya'da yapılan bir halter şampiyonasında da birinci seçilmiş.

"Madem sporcuyum, neden ünlü bodyguardı olmayayım?

Sporda kazandığı çevikliğini, ticari olarak da değerlendirmek istemesinin ardından bodyguard olarak çalışmaya başlamış Lundgren. Ünlü şarkıcı Grace Jones ile yıllarca çalışmaya başladıktan sonra ne olmuş dersiniz?

Evet, tahmin ettiğiniz gibi sevgili olmuşlar hem de çılgınlar gibi. Fakat daha sonra işler yolunda gitmeyince ikili ayrılmış. Bu yılların vefası uğruna Grace Jones, bu yakışıklı adam için starlığın kapısını aralamış. Yani Dolph Lundgen'in ünlü olmasını sağlayan kişi Grace Jones.

160 IQ'ya sahip, doktora dereceli bir kimya mühendisi olmasına ne demeli?

Ünlülük kariyerine geçmeden önce çok önemli bir parantez açmamız gerek. Kendisi herkesi zekasıyla şaşırtmış bir aktör. Çünkü İsveç'de Royal Institue of Technology’den mezun olmasının ardından Sydney Üniversitesi’nde kimya mühendisliği doktorası yapmış. Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olan Massachusetts Institue of Technology’e 1983 yılında, sadece alanında en iyi olan insanların seçildiği özel Fulbright Bursu ile kabul edilen Lundgren, sadece iki hafta okulda kalarak öğrenimine kendi isteğiyle son vermiş.

İlk filminde figürandan hallice bir rolde

Sinema dünyasına "A view to kill" adlı filmle adım atan aktör, kaderini belirleyen bir KGB ajanını canlandırmış. Fakat bu filmde toplam 4-5 sahnede görünmüş.

Rocky ile gelen şöhret ve aşırı Rusluk

1985 yılında Rocky IV filmi için seçmelere katılan Lundgren, tam 5000 kişinin arasından sıyrılmış. Tipi tam olarak yönetmenin istediği Rus boksör tipine uyan aktör, sırf bu film için 111 kg olmuş. Çekimler esnasında Sylvester Stallone'a attığı bir yumruk yüzünden Stallone 4 gün boyunca kendine gelememiş.

Toplama imkanlarla yapılan He-Man!

İlk başrolünü 1987 yılında çekilen "Masters of the Universe" filmi ile gerçekleştirmiş. Filmin düşük bütçeli olması sebebiyle kostümler başka bir filmden ödünç olarak alınmış.

Bunun ardından gelen filmler de o kadar sükse yapmamış. En fazla "Kızıl Akrep" filmi diğerlerine göre başarılı sayılıyor.

Evrenin Askerleri ile gelen acımasız korkunçluk

Rocky'den sonra en çok akılda kalan filmi "Universal Soldier" olan Lundgren, soğuk tipi sayesinde yine kazançlı çıkmış.

Hakettiği noktaya getiren film: The Expendables

Bu filmde de Jason Statham, Jet Li, Mickey Rourke gibi ünlü isimlerle çalışan aktör, kariyerinin zirvesine çıkmış.

Kendisini üne kavuşturan Stallone ile bir film galasında...

İkisi de ne kadar yaşlanmış değil mi?

Ailesine vakit ayırmak için aktörlüğü bir kenara itti

"Artık çoluğa çocuğa karıştım, biraz da onlarla ilgileneyim" diyen aktör, film endüstrisinin yapımcılık kısmına geçiş yapmış bulunuyor.

İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve İtalyanca'yı sular seller gibi biliyor

Hollywood'da görmeye alışık olmadığımız türden olan bu adam tam 6 tane yabancı dili, anadili gibi konuşuyor.

Ölene kadar spor, spor, spor!

Halihazırda karate eğitmenliğine de devam eden Lundgren, sporu aktörlük gibi bırakmaya niyetli değil.

Mutlu günler Ivan Drago!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
caner-ozturk8

aynı zamanda temiz bir kalbi var kendisi ile her gün sohbet ederim fırsat buldukça harika bir insandır

Gizli Kullanıcı

Bu adamın genetiğini izole edip gelecek nesiller için damızlık olarak kullanmalı. Bu nedir arkadaş ya biz insan çöplüğü müyüz ?

unknown_member

kızı da daş

bugra-akman

Bende ingilizce biliyorum, evde arada şınav, mekik falan çekiyorum.

douchebek

donuyla bile amerika propagandası yapan apolloya indirdiği yumrukları unutmadık :D edriyınn

Görüş Bildir