Görüş Bildir
Haberler
Kartal'daki Facianın Bilirkişi Raporundan: 'Beton Elenmemiş Deniz Kumundan Yapıldı'

Kartal'daki Facianın Bilirkişi Raporundan: 'Beton Elenmemiş Deniz Kumundan Yapıldı'

İstanbul, Kartal'da 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin de yaralı kurtarıldığı Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin soruşturma kapsamında bilirkişilerce ön inceleme raporu hazırlandı. Binada kullanılan betonun yıkanmamış ve elenmemiş deniz kumundan yapıldığı belirtilirken, binanın yıkılmasına da TSE standartlarına uygun olmayan betonun kalitesizliğinin yol açtığı kaydedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA'nın aktardığına göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta bulunan Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, inşaat mühendisi, makine yüksek mühendisi ve iş güvenliği uzmanından oluşan bilirkişilerce hazırlanarak soruşturma dosyasına sunulan ön inceleme raporunun detayları belli oldu.

Bodrum, zemin ve üzerine 5 normal kat olarak tasarlandı

Bodrum, zemin ve üzerine 5 normal kat olarak tasarlandı

Raporda, yapı sahibi Hikmet Yeşilyurt'un 21 Mayıs 1992'de Kartal Belediyesi İmar Şefliği'ne adresteki binanın yıkılarak yenisinin yapılması hususunda müracaat ettiği ve 17 Haziran 1992'de de 'Yapı Yıkma Belgesi' alındığının görüldüğü kaydedildi. 

Kartal Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğünce de 16 Ekim 1992 tarihinde mimari ve statik projelerin onaylandığı aktarılan raporda, onaylı bu projelerde binanın 'bodrum zemin 5 normal kat' olmak üzere toplam 7 kat olarak dizayn edildiği bilgisi verildi.

Deniz kumu kullanılmış

Deniz kumu kullanılmış
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bilirkişilerce hazırlanan ön inceleme raporunda, binanın çöktüğü 6 Şubat'tan, arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına son verildiği 10 Şubat'a kadar, heyetçe olay yerinde inceleme ve numune alma çalışmaları yapıldığı kaydedildi.

Çalışmalar sırasındaki gözlem ve tespitlere de yer verilen raporda, çöken binanın inşaatında kullanılan betonun, yıkanmamış ve elenmemiş deniz kumundan yapıldığı belirtildi.

Deniz kumunun usulüne uygun elenip yıkanmamasından dolayı midye kabuklarına rastlandığı aktarıldı. Raporda, bazı kolonlarda güçlendirme yapıldığının görüldüğü ancak bunlarla ilgili herhangi bir proje bulunamadığı ve hangi hesaplamaya göre yapıldığının tespit edilemediği vurgulandı.

Demirler korozyona uğramış

Demirler korozyona uğramış

Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında, enkazın her katmanından karot numuneleri alındığı belirtilen raporda ancak bazı karot numunelerinin çıkarma aşamasında dağıldığı bildirildi.

Raporda, korozyona uğramış muhtelif demirlerin et kalınlıklarının ölçümlerinin yapıldığı, 12'lik inşaat demirlerinin 9,5'a kadar düştüğünün görüldüğü, 19 karot numunesinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığına akredite bir laboratuvarda beton basınç dayanımı testi yapıldığı kaydedildi.

Proje statik hesaplarında inşaatta kullanılacak beton sınıfının BS 16 (C16) olarak öngörüldüğü belirtilen raporda, beton basınç dayanım testi sonuçlarına göre, 19 numuneden 10 adedinin dayanım değerinin (16N/mm²) altında olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

Beton kalitesi TSE standartlarına uygun değil

Beton kalitesi TSE standartlarına uygun değil

Bilirkişi raporunda, 'Bina inşaatı sırasında kullanılan beton kalitesinin, projede öngörülen beton sınıfını karşılamadığı, öngörülenin yaklaşık yarı dayanımında olduğu, kullanılan betonun TSE standartlarına uygun olmadığı görülmektedir. Yapı iznine göre 7 katlı olan ancak 9 katlı yapılan Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesinin nedeni, bina inşaatı sırasında kullanılan beton kalitesinin TSE standartlarına uygun olmadığı, projede öngörülen beton sınıfı dayanımını karşılamadığı değerlendirilmiştir.' ifadelerine yer verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Facia tedbirlerle önlenebilirdi

Facia tedbirlerle önlenebilirdi

Raporda, Yeşilyurt Apartmanı'nın yapım sürecinde rol alan kişilerin, olayda kusurlu olabileceği kanaatine varıldığı vurgulandı.

Kazanın oluşumunda kasıt unsurunun bulunmadığı ancak öngörülebilir ve alınacak tedbirlerle önlenebilir nitelikte olduğuna vurgu yapılan raporda, proje müellifi, teknik uygulama sorumlusu, sorumlu sürveyan, bina inşaatının yapımını üstlenen müteahhit veya yapı sahibi ile inşaatın yapımı sırasında denetleme sorumluluğu bulunan ilgililerin meydana gelen olayda kusurlu olabileceği kaydedildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklanmıştı...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
129
29
14
7
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eminegül Akbulut

Vicdanınız rahat mı çok merak ediyorum . O paralar yiyebiliyor musunuz ; boğazınızdan nasıl geçiyor ? 3-5 kuruş kar edicem diye kaç insan ölüyor sizin yüzünü... Devamını Gör

kartacali

20 tane adam ölmüş reisi cumhurumuz kk ya sen neden gelmedin cenazelere diye sıkılmadan sorabiliyor. ülkeyi ben yönetiyorum sanki! uygar ülkede olsa ülkeyi y... Devamını Gör

kartacali

olayın iç yüzünü bilmiyorum ama bu chp belediyesinin akrabasının vs olsa a haber bunu aylarca konuşurdu. 2. olarak imar affını çıkaranlarda bunlar ki imar af... Devamını Gör

gaydırı guppak

bu inşaat olayı çok sakat numune gönderimi falanda hikaye adam numuneyi kaliteliden gönderiyor kalitesizle devam ediyor. hayatımız birilerinin vicdanına kalı... Devamını Gör