Kanal İstanbul Tartışmaları ve Meral Akşener'in Açıklaması Sonrası Merak Edilen "Tiksindirici Borç" Nedir?

1PAYLAŞIM

Bugün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuşmasında "tiksindirici borç" isimli bir hukuk terimi kullandı. Bilmeyenler için yalnızca kötü bir sıfata benzeyen bu kelime birçok insan tarafından merak edilmeye başlandı. Kanal İstanbul tartışmaları ile başlayan bu sürece en başından bakarak "tiksindirici borç nedir" beraber öğrenelim.

Kanal İstanbul, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk olarak 2011 yılında Çılgın Proje ismiyle bahsettiği bir projeydi.

Fikrin ortaya ilk atıldığı andan itibaren, İstanbul'a vereceği zararlar, satılan arsalar, ihaleler tartışılıp duruyor. Birçok uzmanın ve muhalefet partilerinin şiddetle karşı çıktığı, yapılmasın diye imzalar toplanan ve insanları korkutan Kanal İstanbul için her şeye rağmen geçtiğimiz günlerde ilk temel atıldı.

Size burada bahsetmiştik;

Kanal İstanbul'un İlk Köprüsü İçin Temel Atılıyor - onedio.com
Kanal İstanbul'un İlk Köprüsü İçin Temel Atılıyor - onedio.com

Erdoğan, temel atma töreninde muhalefet partilerine cevap vermiş ve cevabıyla büyük bir tartışma yaratmıştı.

CHP ve İYİ Parti'nin ayrı ayrı "iktidara gelirsek Kanal İstanbul'un borçlarını ödemeyeceğiz" demesi üzerine temel atma töreninde, "Söke söke sizden bu paraları alırlar" diyen Erdoğan'a tepkiler gecikmemişti.

Size bu içerikte olanları anlatmıştık;

Erdoğan'dan 'Kanal İstanbul' Yorumu: 'Söke Söke Sizden Bu Parayı Tahkim Yoluyla Alırlar' - onedio.com
Erdoğan'dan 'Kanal İstanbul' Yorumu: 'Söke Söke Sizden Bu Parayı Tahkim Yoluyla Alırlar' - onedio.com

Meral Akşener "söke söke alırlar" cevabının üzerine partisinin grup toplantısında bugün sert bir açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada "Tiksindirici Borç" terimini kullanarak akıllarda soru işaretleri bıraktı. Başta kulağa kötü bir sıfatmış gibi gelse de sonrasında bir hukuk terimi olduğu söylenen tiksindirici borç nedir merak edilmeye başlandı.

Açıklamanın detaylarını merak edenler buraya; 👇

Akşener'den Erdoğan'a 'Söke Söke Alırlar' Yanıtı: 'Tiksindirici Borç Doktrinine Göre Bizzat Sen Ödeyeceksin' - onedio.com
Akşener'den Erdoğan'a 'Söke Söke Alırlar' Yanıtı: 'Tiksindirici Borç Doktrinine Göre Bizzat Sen Ödeyeceksin' - onedio.com

Tiksindirici Borç Doktrini nedir birlikte bakalım!

Bu kavram ilk olarak bir hukuk teorisyeni olan Alexander Nahum Sack tarafından 1927 tarihli bir incelemede resmi olarak ortaya atılmış. Bu doktrin, despotik bir ülke lideri devrildikten sonra ülkeye bıraktığı kişisel borçları ifade eder.

Tiksindirici borç, gayrimeşru borç ya da iğrenç borç...

Resmi anlamlar biraz karışık o yüzden şöyle anlatmaya çalışacağız: 

Tiksindirici borç durumunda, bir ülkenin diktatör veya despot lideri devrildikten sonra yerine gelen demokratik hükümet, kendinden önceki bu hükümetin yaptığı borçların kanunsuz ya da kişisel olduğunu iddia eder. Devletin yararına değil, mevcut ulusal ve uluslararası kanunlara uymayarak veya kanunları kendi işine yarayacak şekilde esneterek yolsuzluk içinde borçlanan bu despot lider/diktatör, tüm borçlanmaları bir sonraki hükümetin sırtına bırakır. Haliyle yeni demokratik hükümet bu borçları ödemek istemez ve buna tiksindirici borç diyerek uluslararası hukuk arayışlarına yönelir. 

Kaynak

Aslında uluslararası yasalar çerçevesinde bu borçlar, devletin borcu olarak kabul edilmez ve kişisel borç kapsamına girer ama...

Tiksindirici borçlanma yapan despotik hükümetlerin temsilcileri büyük oranda kişisel olarak da zenginleştiği için, alacaklılar borç tahsilini söz konusu dönemin yöneticilerinden tahsil etme yoluna gider. Borçlar kesinleştiğinde ise "devleti zarara uğratmak" hakkında sonraki hükümet yargılanır!

Uluslararası hukukta bu tarz borçlar, zorlama altında imzalanan sözleşmelerin geçersizliğine benzer.

Diğer yandan diktatöryal yönetimlerle işbirliği yapan ticari kuruluşları da sorumluluk altına alır.

Kaynak

Tarihte Meksika, Küba, Kosta Rika, Irak, Ekvador ve Haiti gibi ülkeler bu durumların aynısını yaşadı ve ABD, İngiltere gibi ülkelere borçların ödemedi.

Bu durumun en dikkat çekici örneği Haiti'de yaşanmıştı.

Jean-Claude Duvalier 19 yaşında babasından yönetimi devralmış ve kendini ölene kadar başkan ilan etmişti. Ölene kadar diktatörlüğünü yaptığı Haiti'de, Duvalier hükümeti devrildikten sonra ülkeyi %78 oranında kişisel borca soktuğu ortaya çıktı ve sonrasında ülkenin bu borçları ödememek için girdiği uluslararası mücadelesi tüm dünyaya örnek teşkil etti. Kaynak

Peki siz Meral Akşener'in "tiksindirici borç" açıklaması ve yaşananlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
putoandela

Harika bir içerik. Her şey ayrıntılı aynı zamanda kararında. Birçok onedio içeriği 12 yaşında birinden çıkma gibi özür dilerim ama böyle deneyimli editörlere aç kalmıştık. 👏🏼👏🏼👏🏼

kucukesnaff

hakiketen girdikleri her ihale her yaptıkları köprü liman betonarme ne varsa tiksindik.Bu yolsuzluk batağında alet olan hangi şirket kurum kuruluş varsa işin içine bilerek isteyerek girdiği için bir lira dahi alamaması yeni gelecek olan hükümetin boynunun borcudur.

umur-disi

Bu kadına TOPUKLU EFE diye boşuna demiyorlar 👏👏👏

Görüş Bildir