Kamuoyu Araştırmasına Göre Vatandaşların Uzlaştığı Tek Konu Suriyelilerin Geri Dönmesi

 > -

İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce yapılan 'Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları' başlıklı araştırmada, seçmenlerin üzerinde en yüksek oranda uzlaşıya vardığı konunun Suriyeli göçmenlerin evlerine dönmesi olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Dilek Şen'in haberine göre, araştırma Türkiye’nin 16 ilinde yaşayan 2004 kişiyle ve İstanbul’daki AK Parti, CHP, HDP, MHP taraftarıyla gerçekleştirildi.

HDP'liler dışlandıklarını düşünüyor

Araştırmaya göre, katılımcıların kendilerini en yakın hissettikleri siyasi parti, yüzde 43 oranıyla AKP. İkinci sırayı yüzde 21.5 ile CHP, üçüncü sırayı 11.5 ile MHP alıyor. HDP taraftarları, diğer tüm parti taraflarlarınca “en uzak hissedilen parti taraftarı” olarak tanımlanıyor. 

Araştırmaya katılanlar arasında en fazla dışlandığını düşünen parti taraftarlarının da HDP’liler olduğu görülüyor. HDP taraftarlarının yüzde 43’ü karakollarda, yüzde 35’i devlet dairelerinde, yüzde 31’i iş başvurularında kendilerine kötü davranıldığını düşünüyor. Parti taraftarları, diğer parti taraftarları ile kendilerini karşılaştırdıklarında, kendilerini ahlaki olarak daha üstün görüyor.

Katılımcıların yüzce 79'u, kendine en uzak hissettiği partiyi destekleyene kız vermiyor

Katılımcıların, “ülkesi yararına çalışan”, “vatansever”, “onurlu”, “zeki”, “cömert”, “açık fikirli” gibi sıfatların tamamını kendi parti taraftarlarına atfettiği görülüyor. Buna karşılık, diğer parti taraftarlarının özellikleri ise “kötü sıfatlar” ile tanımlanıyor. “Ülkeye tehdit oluşturan”, “bencil”, “iki yüzlü”, “zalim”, bu sıfatlardan bazıları. 

Siyasi kutuplaşmanın önemli göstergelerinden biri de, parti taraftarlarının diğer parti taraftarlarına karşı hissettikleri mesafe. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 79’u kızlarının en uzak hissettikleri partinin taraftarlarından biriyle evlenmesini istemiyor. Yüzde 74’ü o partinin taraftarlarıyla iş yapmak, yüzde 68’i de çocuklarının o partinin taraftarlarından birinin çocuğuyla oynamasını istemediğini belirtiyor.

Kutuplaşan Türkiye: Gençlerin Yüzde 80'i 'Öteki' Olarak Gördüğünü İşe Almak İstemiyor - onedio.com
Kutuplaşan Türkiye: Gençlerin Yüzde 80'i 'Öteki' Olarak Gördüğünü İşe Almak İstemiyor - onedio.com

"Sakıncalı bulunan" konular aile arasında bile konuşulmaya çekiniliyor

Katılımcıların yüzde 64’ü, “OHAL uygulaması hakkında bir tartışmaya” aileleriyle yedikleri bir yemekte katılabileceğini söylüyor. Arkadaşlarıyla yedikleri bir yemekte bu tartışmaya katılacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 57. Mahalle toplantısında bu konuyu tartışacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 45 iken, Facebook ve Twitter’da tartışabileceklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 25. Bu oranlar, katılımcıların, “sakıncalı bulunan konuları” aile ve arkadaşlar arasında bile konuşmaktan çekindiğini gösteriyor.

Herkes kendi takip ettiği medyayı tarafsız buluyor

Araştırma, herkesin kendi takip ettiği medyayı tarafsız bulduğunu gösteriyor. CHP taraftarları, Halk TV, Fox TV, CNN Türk ve Cumhuriyet’i tarafsız bulurken; AK Parti taraftarları, A Haber, Sabah, Yeniçağ ve TRT 1’in tarafsız olduğunu düşünüyor.

Katılımcılara göre Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik

Gelecekle ilgili kaygılarda ise ortaklaşma söz konusu. Katılımcıların yüzde 90’ı terör saldırısı olmasından, yüzde 51’i ekonomik kriz çıkmasından endişeleniyor. Katılımcılara göre, Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik. Buna karşın “Ülkemizin durumu iyiye gidiyor” diyenlerin oranı ise yüzde 48. “Suriyelilerin evlerine dönmesi” ortaklığın en geniş görüldüğü konu. “Suriyeliler evlerine gönderilmeli mi?” sorusuna “Evet” yanıtı veren AKP’lilerin oranı yüzde 83.2, CHP’lilerin yüzde 92.8, HDP’lilerin yüzde 75, MHP’lilerin ise yüzde 88.

Kamuoyu Araştırması: Türkiye'de Halkın Başlıca Gündemi 'Terör ve Ekonomi' - onedio.com
Kamuoyu Araştırması: Türkiye'de Halkın Başlıca Gündemi 'Terör ve Ekonomi' - onedio.com

Amerika Birleşik Devletleri, tüm katılımcılara göre en büyük tehdit. “Avrupalı devletler, Türkiye’yi parçalamak istiyor” görüşüne katılanların oranı da yüzde 87.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiFacebookHDPHalkların Demokratik PartisiİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiOlağanüstü HalTRTTerörTwitter
Görüş Bildir