Kamu İşçileri Toplu Sözleşmesinde Anlaşma Sağlanamadı: Yeni Teklifte 7+5 Formülü

 > 
26PAYLAŞIM

Temmuz ayının sonuna gelinmesine rağmen, kamu işçileri için toplu sözleşmede anlaşma sağlanamadı. Önümüzdeki hafta içerisinde de anlaşma sağlanamadığı takdirde, Ağustos ayında ilk defa memur ve işçiler için iki ayrı sözleşme masası kurulacak. 

100-120 lira seyyanen zam teklifi gündemde

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, kamu işçileri için kurulan sözleşme masasında henüz bir sonuç alınamadı ve hükümet tarafı, 7+5 gibi bir teklif üzerinde çalışıyor.

Kulislerde, söz konusu teklifin seyyanen 100-120 lira gibi bir zama tekabül edebileceği konuşuluyor.

200 bin kamu işçisini ilgilendiriyor

200 bin kamu işçisini ilgilendiren sözleşmeler için Türk-İş'in, ilk teklifi "seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payını" içermişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, karşı tekliflerinin “2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam olarak Türk-İş’e iletmişti.

Türk-İş bakanlığın teklifi için 'Kabul edilebilir tarafı yok' demişti.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “3500 TL’den az alanlar için 60 TL zam teklif edildi. Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından yeni bir teklif üzerinde çalışılabileceği kulisleri gelmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir