Kamu Çalışanı İşçiler Ne Kadar Zam Alacak?

-

Kamu işçilerine yapılacak zam oranı belli oldu. Başbakan Binali Yıldırım, yaklaşık 200  bin kamu işçisine toplu sözleşme sonrası anlaşılan zam oranlarını basın toplantısında açıkladı ve "2017 için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7,5 ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır" dedi. Ayrıca maaşı 3 bin liranın altında olan işçilerin maaşına 90 lira iyileştirme yapılacak. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu  kamu toplu sözleşme görüşmelerinde, Türk-İş’le uzlaşmanın sağlandığını açıklamıştı.

Bugün 2017-2018 kamu toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin imza töreni gerçekleştirildi. 

 İmza töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım kamu çalışanlarına yapılacak zam oranını resmen duyurdu. 

Yıldırım "2017 için zam oranı ilk 6 ayda yüzde 7,5 ikinci 6 ayda yüzde 5 şeklinde mutabakata varılmıştır. İkinci yıl için, ilk yarıda yüzde 3,5, ikinci yarıda ise 3,5 olmak üzere kararlaştırılmıştır. Ayrıca enflasyona göre ayarlama yapılacaktır. Ek ödenek, bir sefere mahsus 500 liradan 750 liraya yükseltilmiştir" dedi.

Başbakan ayrıca brüt 3 bin liranın altında maaş alanlara 90 lira ilave artış yapılacağını duyurdu ve toplu sözleşmeyle birlikte memur ve işçi arasındaki taban ücretin eşitleneceğini söyledi.

Toplu sözleşme 2017-2018 yıllarını kapsayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir