Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kalın Bağırsağın İltihaplanması Durumunda Ortaya Çıkan Hastalık Kolit Nedir?

0PAYLAŞIM

Kalın bağırsak iltihaplanması rahatsızlığı olan kolit, tedavi edilmediği taktirde ciddi sonuçları olan bir rahatsızlık. Peki kolitin sebepleri neler? Kolit hastalığının belirtileri, tedavileri ve bilinmesi gerekenler.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır. Hasta hissettiğiniz durumlarda ilk adresinizin doktorunuz olması gerektiğini unutmayınız.

Kolit hastalığı nedir?

Kalın bağırsağın iltihaplanması durumunda ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığı olan kolitin çeşitli türleri vardır. En yaygın olanı ülseratif kolittir. Ülseratif kolitin bilinen pek çok sebebi ve pek çok tedavi yöntemi vardır. Cerrahi ve ila. tedavileri uygulanabilir. Tedavi edilmediği taktirde ilerleyen safhaları kolon kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Kolitin belirtileri nelerdir?

Kolit kalın bağırsak kaynaklı olduğu için şişkinlik, karın ağrıları, istahsızlık, kabız ve ishal gibi rahatsızlıklar, dışkıda kan gibi belirtiler gösterir. Ayrıca hastalık ilerledikçe kusma, ateşlenme, cilt döküntüleri gibi belirtiler gösterir.

Kolite neler sebep olur?

Kolit çeşitlerinde farklılıklar gözükmektedir, çoğunun sebebi bağırsaklarda virüs ve bakterilerin yol açtığı yaralanmalar ve iltihaplanmasıdır. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları sebepleri arasındadır. Enfekte su içmekle bulaşır. Besinler ve stres kolit hastalığına sebep olmasa da tetikleyicidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir