Kafalar Yandı! Yolcuların Farkında Olmadığı Ancak Pilotların ve Uçuş Görevlilerinin Yaşadığı Durumlar

-

Reddit'te YamesfrankO isimli kullanıcı "Reddit'te bulunan pilotlar ve uçuş görevlileri, uçuş sırasında sadece mürettebatın bildiği neler yaşadınız?" diye bir soru sordu. Cevaplar ise birbirinden ilginç...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/ehisosifo1/pilo...

1. "Pilotlar sürekli telefonlarıyla oynuyor ve gazete okuyor."

-AirspeedIsLife

2. "Uçuşunuzun gerçekleştiği uçağı kullanan pilot, ilk defa kullanıyor olabilir. Eğitimden ve simülatorden yeni çıkmış biri olabilir. Korkunç, değil mi?"

"Ama bu pilot muhtemelen derinlemesine bilgiye sahip. Deneyimli pilotlarda ise bu durum pek de mümkün değil."

-Rob9159

3. "Hava Trafiği Kontrol personelleri olarak, frekansında kalmayan pilotlara daima bağırıp, küfrediyoruz. Onlarla konuşurken de iyi biriymişiz gibi rol yapıyoruz."

-ryanlikespoop

4. "Uçaklarda sıklıkla bozuk ekipman bulunuyor. Bu işin doğası ve bir şeyler hep bozuluyor."

"Daima tamir edilemediğinden, bozuk olabilecek şeylerin ve tamir edilmesinin ne kadar süreceği yazan onaylı bir liste oluyor. Uçuşu güvensiz bir duruma sokmuyor ama pilotlara daha fazla iş çıkmış oluyor. Ayrıca, eğer Kaptan bu durumun güvenli olmadığını düşünürse, uçuşu daima reddedebilir."

-Rob9159

5. "Tüm uçakların denetimlemesi gereken, 'Guard' denilen ve radyo frenkansının dinlenmesini sağlayan özel bir frekans var."

"Acil durumlar veya bir uçağın farklı bir frekansa girmesi ve kontrol eden personellerin direkt onlarla iletişime girip frekanslarını düzeltmelerini sağlıyor. Pilotlar sürekli birbirlerine mırıldanıp, farklı aramalar yapıyor."

-dog_in_the_vent

6. "Mürettebattan biri için bazen pilotlar varış noktalarına daha hızlı gidiyor."

-Rob9159

7. "Sadece ölü bedenleri taşımakla kalmıyoruz, aynı zamanda nakil için kalp veya akciğer gibi organları daha taşıyoruz. Özellikle nakil organı yapılacak zamanı seviyorum, çünkü sıranın önüne geçip, kestirme kullanarak gidebiliyoruz."

-purcerh

8. "Gıda zehirlenmesi yaşanma ihtimali olduğu için iki pilot aynı yemeği yiyemiyor. Ama uçak kendi halinde seyrederken aynı anda yemeklerini yiyebiliyorlar."

-llfee

9. "Taşıt tutması yaşayanlara bir tüyo: kafanızı hareket ettirmemeye çalışın. Pilotlar kokpitteki gereçlere kafalarını döndürerek değil, gözlerini hareket ettirerek bakarlar."

"Aynı zamanda, kanat tarafına oturmaya çalışın. Yükseliş ve inişler sırasında uçağın en çok dönüş yaşamadığı bölge orası."

-purcerh

10. "Çoğu zaman, yolculara uçağın gecikmesi veya iptaliyle ilgili net cevaplar verilmiyor."

"Hava yolları genelde bunun gibi durumları havaya veya teknik arızalara bağlayarak anlatıyor. Bunun amacı, otel veya yemek masrafı ödemekten kaçınmak."

-darbel

11. "Amcam bir pilottu. Dediğine göre, çoğu insan uçağın bilgisayarlar tarafından ne kadar yönetildiğini anlamıyormuş. Pilotlar gerekli, ancak şu anda yapılan çoğu uçuş elementleri otomatik hale dönüşmüş durumda."

-AnnPoltergeist

12. "Düzgün bir iniş, iyi bir iniş anlamına gelmiyor. Pilot düzgün bir iniş yapabilir ve yolcular da iyi hissedebilir, ancak pilot ek pist kullanmaya karar verirse riskli bir iniş olabilir."

"Arazilere çarpmadığı sürece asla kötü bir iniş için pilotunuza bağırmayın. Eğer ortalığı yıkarsa ve ona bağırabilecek durumdaysanız, bilin ki onun sayesinde hayattasınız.”

-GrandMasterRobo

13. "Kokpitten manzara izlemek muhteşem. Gündoğumları, günbatımları, geceleri görünen şimşekler, dağların ve manzaraların üzerinden uçuyor olmak... Asla eskimiyor."

-Rob9159

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vlknsn

Rob9159 da yıllardır bu soruyu bekliyormuş dökmüş içini.

mutsuzprenses

son gif ne güzel yaa :)

arslanoglu

keşke pilot oldaydım

minister-of-magic

2. madde de pilot ilk defa kullanıyor olabilir demiş tabi olabilir ama yanında yıllarca tecrübe edinmiş kaptan pilotunda olduğu unutmamak gerek

Gizli Kullanıcı

gifleri gordukten sonra airplane filmini 50.kez bastan izlemek istedim

Görüş Bildir