Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınlar İçin 3 Kalça Eritme Hareketi

-

Kadınlar İçin 3 Kalça Eritme Hareketi

Kadınlar İçin 3 Kalça Eritme Hareketi

Kim istemez Jennifer Lopez poposuna sahip olmayı? Bunun için kalça eritme hareketlerini düzenli olarak uygulamak gerekiyor.

Kilo problemi yaşayanların vücudunda şikâyetçi olduğu bölgelerin başında, göbek ile birlikte kalça gelir. Çünkü kalça bölgesinde yağ dokusu daha fazla ve kan dolaşımı daha yavaştır. Bununla birlikte kaslar da çok daha yumuşak ve gevşemeye yatkındır. Kalça bölgesindeki şikâyetler yalnızca genişlikle sınırlı kalmaz: Gevşek, sarkık kalçalar da bu bölgenin en büyük problemleri arasındadır. Bütün bunların en etkili çözümü ise egzersiz yapmak.

Fitness Eğitmeni Oktay Sağnak ve Pilates Eğitmeni Aslı Sözen, özellikle de çömelme hareketlerinin kalça için birebir olduğunu söylüyor. Bu hareketler günlük aktivitelerinde yeterli güce sahip olmanı bile sağlar. Yana, öne ve arkaya adım atarak yapılan egzersizler ise pek çok kas grubunun çalışmasına etki eder. Haftada en az iki gün yapman gereken bu egzersizler, kalça kaslarının gücünü arttırmakta çok faydalı.

Önce temel kalça güçlendirme egzersizleri ile başla. Bir süre bu temel hareketleri yaptıktan sonra, gelişmiş kalça hareketleri ile egzersize devam edebilirsin. Tabii kalça hareketlerinden önce bisiklet ve koşu bandı gibi kardiyo egzersizlerini 15-20 dakika yapmanda fayda var. Egzersize başlamadan önce hem sakatlık riskini önlemek, hem de adeleyi ısındırıp performansı arttırmak için kardiyo gereklidir. Kalça gücün geliştikçe egzersizlerin sayısını arttırmalı ve gelişmiş kalça hareketleri eklemelisin.

İşte en etkili 3 kalça eritme hareketi…

Lunges

Bu pozisyon kalçayı çalıştırdığı kadar ön ve arka bacağı da aktif olarak çalıştırır. Birçok kas grubunu çalıştırdığı için metabolizmayı ayakta tutar ve dengenin gelişmesine yardımcı olur.

Yapılışı Hafif dambıllar kullan. Sırtın düz olacak şekilde bir ayağında öne uzun bir adım at, diz kapağın ayak parmak ucunu geçmemeli. Çömelip kalk ve buna 12-15 kez farklı bacaklarınla devam et. Bu hareketi üç set yapmalısın.

Hip Extensions

Bu egzersiz kalçayı en iyi izole eden (kalça kaslarını en iyi çalıştıran ve güçlendiren) hareketler arasındadır. Kalçamız en çok kasa sahip olan bölgelerimizdendir. Ancak yağ dokusundan dolayı yumuşak görünüme sahiptir. Hip extensions hareketi, bu bölgenin sertleşmesine yardımcı olur.

Yapılışı Ellerin ve diz kapakların yerde, karın kasların sıkı ve sırtın düz olacak şekilde pozisyon al. Sağ bacağını 90 derece olacak şekilde yukarı kaldır ve başlangıç pozisyonuna dön. Bu hareketi 12-15 tekrarlı üç set hâlinde yap.

Hip-Lift Progressions

Bu hareket, bacak, kalça ve karın kaslarını kuvvetlendirir. Hareketi yaparken dikkat etmen gereken kural, omuriliğini çok fazla kaldırmamak.

Yapılışı Sırt üstü ve ellerin yanda olacak şekilde mindere yat. Kalçanı kaldırarak bir saniye dur, daha sonra indir. Kalçanı kaldırınca nefes ver, nefes alarak başlangıç pozisyonuna dön. Bu hareketi 12-15 kez tekrar et ve üç set yap.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir