Kadının Adeta Bir Mal, Ailesinin ise Paçavra Olarak Görüldüğü Utanç Verici Bir Evlilik Sistemi: Drahoma

-

Genellikle Orta Doğu'da  hâlâ sürmekte olan (Türkiye'de de devam ediyor) başlık parası sisteminin daha sıkı kurallara sahip olan benzeri bir sistemini anlatacağız. Bu sistem Türkiye'de yok fakat dünyanın bir yerinde bu durumlarda evlilik yapmış kadınlarımız var. Kadınların bu tarz muamelelere maruz kaldıklarını düşünmek bile insanın tüylerini diken diken ediyor. Maria Mies'in "Ataerki ve Birikim" kitabından derlediğimiz "Drahoma evlilik sistemini" anlatmaya çalışacağız!

Şimdi size gelinin bir tür eşya, ailesinin ise düşük seviyede sayıldığı bir sistemden bahsedeceğiz.

Bu sistemin adı "Drahoma" yani gelin "veren" aileden alınıp gelin "alan" aileye verilen haraç...

Ve aynı zamanda da gelin ve damadın ailelerinin statülerinin hiçbir zaman eşit olmadığı, kadının ailesinin her zaman erkeğin ailesinden daha düşük seviyede olduğu bir sistem.

Ailenin düşük statüde olma nedeni ise kız çocuklarıdır.

Biliyorsunuz ki eskiden kız çocukları ailenin neslini devam ettirmedikleri gerekçesiyle diri diri gömülüyordu. Ve kız çocukları hiçbir şekilde istenmiyordu.

Drahoma'daki ailenin düşük statüde olma nedeni de "Biz senin işe yaramayan kız çocuğunu aldık daha ne istiyorsun?" düşüncesinden başka bir şey de değil. Bu nedenle yüksek statü hakkı yoktur.

Kadının ailesi gelin "veren" taraf olduğu için de hep vermek zorundadır ve erkek tarafından kesinlikle hiçbir şey talep edemez.

Gerçekten fazlasıyla eşitliksiz bir sistem.

O kadar ki gelin, erkek bebek doğuruncaya kadar ailesinin evine gidemiyor ve ailesinden herhangi bir şey kendisi için alamıyor.

Ne yazık ki burada da erkek çocukların değerini net biçimde görüyoruz.

Gelinin ailesine düşen tek şey ise erkek çocuğu olan bir aileye kızını "verme onuru"dur.

Kadın kocasına her şeyini verse de( mal, mülk, beden vs.) eline geçen sadece kocasının karısı olma onurudur.

Sonuç olarak, Yahudilerde ve bazı Hint kesimlerinde yer alan bu sistem için, erkeğin kendi emeği ile değil de kadının üstünden zorla elde ettiği bir servet olduğu söylenebilir.

Şu an bu geleneği sürdüren aileler var mı o da elbette ki muamma! 

Siz bu evlilik sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Türkiye'deki sistemin tam tersi desene. Bizde de gelinin eltisinin görümcesinin dıdısına kadar hediye almak zorundasın.

bedirhan-pinar

İçerikteki gelenek (eğer hala devam ediyorsa ve gerçekse) yanlıştır bunu herkes kabul ediyor, ama onedionun huyudur bu, yarın "Slaving Love" adıyla batıda buna benzer bir evlilik sistemi görür paylaşır altına da "Bu evlilik biçiminde kadının ailesi kendi maddi gücünü daha evlenirken erkek tarafına bonkör bonkör paralar vererek gösteriyor ve kadın evliliğin bütün işlerini yaparak aslında kölelik gibi anlaşılsa da erkeğe -ben bir kadınım ve bana ne kadar iş yüklersen yükle hepsinin altından kalkacak kadar güçlüyüm- mesajı veriyor, işte kadının ailesinin maddi açıdan güçlü kadının da potansiyel olarak her işin altından kalkabileceği kadar güçlü mutlu bir evlilik tipi" diye tatlı tatlı yazar size iteler çoğu üye de ayyy ne güzelmiş diye sevinir içeriğe, b.k aynı b.k ama onedionun gösteriş biçimi farklı, gözü kör olasıca kapitalizm :D

beryy93

ne saçmalıyorsun aq

tunahan-cakir

çok farklı bi açıdan bakmışsın.zekice buldum vesselam

hipergrafi

Bence çok mantıklı. Hatırlıyorum geçen senelerden birinde iki karılı ABD'li bir adamın haberini yapmıştı Onedio. Çok eşliliği (haklı olarak) kınayan eleştiren Onedio elitlerinin bu çarpık aile yapısını ayakta alkışlamış yanlış bulduğunu açıklayanları ise çok eşliliğin islami versiyonunu destekliyor olmakla suçlamıştı.

s27yildirim

Son cümleyi herkes es geçiyor galiba. "Şu an bu geleneği sürdüren var mı o da elbetteki muamma!" Milleti önce galeyana getiriyorlar sonra da küçük yazıyla böyle bir şey yok der gibi bir cümle kullanıyorlar. Benim hintli arkadaşım var hanımı başlık parası ödemiş kocasıyla evlenmek için. Ancak sandığınız kadar yüksek rakamlar değil Türk parasıyla 100 tl ancak eder. Gelenek olmuş. Bunun kadının bereketi olarak görüyorlar. Kadın bereketini de evlendiği eve getirmiş oluyormuş. Yani sizin salladığınız gibi köle bilmem ne söz konusu değil.

sipidik-sipidik-yuzen-balik

kız çocuklarını diri diri gömmek nedir ya?? siz hala cehennem öbür dünyada sanıyorsunuz.

hazal-bekdemir-terzi

İŞE YARAMAZ KIZINI MI ? ULAN SENİN OĞLUNU BABASI MI DOĞURDU O KUTSAL GÖREVİ RABBİM KADINA VERMİŞ ERKEĞİDE KADIN DÜNYAYA GETİRMİŞ LAFA BAK İŞE YARAMAYAN KIZIN İĞRENÇ BİRŞEY . İŞTE HERŞEY YİNE KADINDA BİTİYOR OĞLUNU İYİ YETİŞTİMEKTE BİTİYOR

Başlıklar

Evlilikmemur
Görüş Bildir