Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadın Yine Akıl Almaz Şiddete Maruz Kaldı: Burnu Kesilen Reza Gül Türkiye'de Tedavi Olacak

-

Önleyemiyoruz, durduramıyoruz… Kadına şiddet, dünyanın her yerinden, her gün, farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Ancak olanları değiştiremesek de bundan sonra olacakları bir nebze daha güzel kılmak elimizde.

Fotoğrafta gördüğünüz kadının ismi Reza Gül

14 yaşında zorla evlendirilen bir Afgan kadını Gül. Birçok Afgan kadını, çocuğu gibi küçük yaşta kocasını hiç görmeden evlendirilmiş. Buraya kadar hikaye artık duymaya alıştığımız hissizleştiğimiz kısım.

Eşi evlendiklerinden hemen sonra İran'a gitmiş ve yılın 20 günü geri dönüp, o 20 günde de Reza Gül'e çeşitli şekillerde şiddet uygulamış.

" Beni bir odaya kilitliyordu, ayaklarımı zincirleyip dövüyordu. Sebebini bile anlamıyordum çünkü yanlış bir şey yapmamıştım, hiçbir şey çalmamış, onu aldatmamıştım" diyor Reza Gül. Kimselere anlatamamış ve şiddet her geçen gün artmış.

Bir gün ise gözünü açtığında hastanedeydi, başucunda annesi ve babası ile birlikte

" Elinde bir silah ve bıçak vardı, silahla havaya dört el ateş etti. Ona bıçakla ne yapacağını sorduğumda, burnumu kesiceğini söyledi. Beni öldürmesini ancak burnumu kesmememesini söylediğimde ise dinlemedi."

Reza Gül, hemen bir hastaneye kaldırıldı ve ilk tedavisi yapıldı. Ancak imkanlar yeterli olmadığı için başka bir yere nakledilmesi gerekiyordu.

İşte bu noktada Türkiye'nin Mezar-ı Kebir başkonsolosu Musa Erdeviren devreye girdi ve Reza Gül'ün tedavisinin Türkiye'de yapılması için girişimlere başladı. Sağlık Bakanlığı'nın hızlıca onaylamasından sonra genç kadının, iyileşmesi için umut ışığı doğdu. Vize işlemleri hızlıca yapılan Reza ve ailesi, yolculuk masraflarının da karşılanması sonrası Türkiye'ye getirildi. 

THY Kabil Pazarlama müdürü Abdülhamid Salih: ''talihsiz kadının tedavisi için Türkiye'ye götürülmek istenmesi ardından gidiş dönüş ve Türkiye'deki iç hat transferlerini karşılayarak Reza Gül'ün ailesiyle rahat bir şekilde Türkiye'ye ulaştırılması ve tedavisi ardından Afganistan'a getirilmesini üstlendik, bir nebze yaşadığı acıları hafifletebildikse mutlu olacağız '' dedi.

Umarız acıları hafifler ve daha mutlu bir hayat sürer. Bu süreci başlatan ve yardımcı olan bütün yetkililere de sonsuz teşekkürler 👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
delirium

Burnunu keseceğim ne amk iyice zıvanadan çıkmışlar. Kızcağıza da yazık ya.. Türkiye'den gittikten sonra kim bilir daha neler bekliyor onu..

deli-sabit

Daha kendisi çocuk, kucağında bebek, burun kesik, yüz-göz kan içinde, yanındakiler de ana-babası herhalde ezik-büzükler. Kızınıza bunu yapandan hesap sorun desek, güçleri yetmez sanırım. Afganistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde asit atma, burun kesme, yakma, çırılçıplak sokaklarda gezdirme gibi cezalandırma yöntemleri(erkek terörü) çok yaygın. Küçücük kızlar genellikle varlıklı yaşlılara veriliyor; ailesi başlık parası alsın, kız ömür boyu sürünsün diye.

Gizli Kullanıcı

Böyle İnsanlar idam edilmelidir

mordecai.

o kızı herifin elinden almayan babanın da aq

aysegul-macar

Kadına şiddet uygulayan insanların hala yaşıyor olduğu gerçeği beni çok üzüyor...

Görüş Bildir