Kadın Orgazmı ile Alâkalı Oyuna Apple'dan Veto

 > 
24PAYLAŞIM

Kopenhag'lı oyun firması Loveable Hat Cult'ın  'La Petite Mort' isimli orgazm simülatörü oyunu  Apple tarafından 'aşırı seviyede sakıncalı ve kaba' olduğu gerekçesiyle App Store'dan kaldırıldı. 

Fransızca 'La Petite Mort' yani 'küçük ölüm' modern dünya argosunda orgazm sırasında yaşanan duyguyu ifade ediyor. 

La Petit Mort'un her bir bölümünde oyuncunun karşısına bir kadın cinsel organı çıkıyor ve oyuncunun ekran üzerinde farklı yerlere dokunmasıyla zevk duygusu hücreden hücreye yayılıyor. 

Oyunu yapma fikri, her yıl düzenlenen romantizm ve seks konulu Lyst Zirvesi'ni düzenleyen ve 'Yetişkinlere Boyama Kitabı' ve diğer bazı sınırları zorlayan projeler yapan deneysel oyun geliştiricilerinin oluşturduğu Kopenhag Oyun Kollektifi'nde yaşanan bir tartışma sonucu ortaya çıkmış.

Oyunun görselleri soyut denebilecek kadar az ve büyük piksellerden oluşuyor

The Guardian'ın haberine göre oyunun tasarımcısı Patrick Jarnfelt; "Genel olarak daha artistik sayılabilecek oyunlara her zaman odaklanmışızdır. Erotik oyunların fazla keşfedilmemiş bir alan olduğunu hissettik" diyor. 

Kopenhag'lı tasarımcı arkadaşı, Lau Korsgaard, ona bir organizmanın farklı bölgelerinin uyarılmasını taklit edebilen 'hücresel otomasyon' adında bir yazılım algoritmasından bahsedince, akıllarına ilk gelen vulva olmuş.

Test evresindeyken bazı oyuncuların oyunun gidişatını kavrayamaması yüzünden ekip ayrıca yazı olarak gelen komutlar eklemişler. 

Yani oyuncu yanlış bir şeyler yaptığında 'yavaş' ya da 'orası biraz hassas' gibi mesajlar alıyor.

Apple'ın ünlü App Store'u bu İskandinav girişimine 'hayır' dedi

Patrick Jarnfelt

Oyunun tasarımcısı Jarnfelt, oyunun ilk versiyonunu App Store'a yüklerken problem yaşamamış fakat versiyon güncellemesi yapmaya girdiğinde Apple'ın oyunu 'aşırı seviyede sakıncalı ve kaba' olması sebebiyle listeden kaldırdığını görmüş.

Aslında burada Apple'ın sorunu oyun süresince oyuncunun kazanabileceği 'deneyimler' kısmında geçen bazı cümlelerle olmuş

Apple'ın, oyun firmasına gönderdiği e-postada 'İlahi! : Başardın!' ve 'Acitato: Doğru yer! Tebrikler!' gibi cümleleri örnek vererek oyuna itiraz ettiğini belirtiliyor.

Oyunun tasarımcısı Jarnfelt, oyunun herhangi bir eğitim amacı gütmediğini söylese de eleştirilerden kurtulamadı

Aslında oyunun içinde kullanılan kelimelerin çoğu müzik terimleri: Andante ve kreşendo gibi.

"Apple'dan birisiyle telefonda görüştüm, aslında, çok da hoş bir davranış, çünkü sizinle konuşmaya vakit ayırıyorlar," diyor Jarnfeit. "Bana dedi ki, 'Evet, sen ve ben Fransızız. Biz bunları anlıyoruz.'" Ama daha geniş bir piyasaya ve Amerika pazarına hitap etmeleri gerekiyormuş, daha aile kullanımına uygun olmaları şartmış ve böyle bir oyunu kabul edemezmiş. Kabalık ve terbiye eşiklerini kendileri belirlemişler ve tartışmaya pek de açık değiller."

'Apple'ın kadın orgazmından bahsetmek istememesi daha geniş çapta varlığını sürdüren bir durumun küçük bir göstergesi'

Guardian'dan Erica Weber'e göre Apple'ın kadın orgazmından bahsetmek istememesi daha geniş çapta varlığını sürdüren bir durumun küçük bir göstergesi. Jarnfelt kadın arkadaşlarının ona, ancak 20'li yaşlardan sonra mastürbasyon ve kadının cinsel zevki hakkında konuşabildiklerini söylediklerini belirtiyor. La Petite Mort aslında biraz da bu konuların tartışmaya açılması gerektiğini anlatmaya çalışıyor. 

Finali ise şöyle: 

"Thomas Merton bir keresinde, sanatın hem kendimizi bulmamıza hem de kaybetmemize sebep olduğunu yazmıştı. Fakat bu kadar çok sayıda kadın kendini cinsel olarak bulmakta zorlanıyorsa, sanata ulaşmayı sınırlandıran bir şirketin - böylesine soyut bir şekilde sunuluyor olsa bile - kadın cinsel zevkinin kaba ve uygunsuz olduğuna karar vermesi çok cesaret kırıcı."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir