Kadın Akademisyenin Maruz Kaldığı Cinsiyetçi Mailleri Görünce İçerisinde Yaşadığımız Ataerkil Düzeni Tekrar Sorgulayacaksınız!

-
Abone ol

Yine kadınlara yönelik çirkin davranışlar, yine utanç.

Kaynak: https://twitter.com/wishcrys

1. Twitter'da @wishcrys isimli kadın akademisyen, bugüne kadar karşılaştığı cinsiyetçi tavırları takipçileriyle paylaştı ve ona hak vermemek elde değil...

"Merhaba genç akademisyen kişisi. Kadın bir akademisyene e-posta mı yazacaksın? Bunu yapmadan önce lütfen bir duraksa, e-postayı oku ve kendine "Bunu saygı duyduğum erkek bir akademisyene göndermekte rahat eder miydim?" diye sor. Çünkü geçmiş aylarda gelen kutum şunlarla doldu:"

2. "Çalışmanın tamamını okumaya vaktim yok. İşte projem hakkında bazı bilgiler. Alıntı yapabileceğim en iyi makaleni söyler misin?"

3. “Uzmanlığınızla ilgili bir alanı araştırıyorum. Lütfen tüm yayınlarınızı bana e-postayla gönderir misiniz?”

4. “Tezim tam olarak sizin uzmanlığınızla ilgili ama danışma panelimde zaten önde gelen Amerikalı/erkek/kıdemli akademisyenler var. Tezimi okuyabilir ve bana ücretsiz olarak geri bildirim verebilir misiniz?”

5. “Bir etkinlik düzenliyoruz ve etkinlik için bu beyaz erkek akıl hocalarını onayladık. Etkinlikteki çeşitliliğimiz olmanızı istiyoruz, ancak bütçemizi en üst düzeye çıkardık. Bize kendi paranızla yardım edebilir misiniz?”

6. "Selam, birisinin çalışmanı tweetlediğini gördüm ve fena birine benzemiyorsun. Araştırman için uzun zamandır mı araştırma yapıyorsun? Doktoram için bu araştırmayı araştırıyorum. Ben bir uzmanım. Sohbet etmeliyiz. ”

7. “Araştırma uzmanlığınızla ilgili bir dergi makalesi sunacağım ancak umarım siz incelemezsiniz çünkü bu alanda uzmansınız ve muhtemelen merhametsiz olursunuz hahaha aman her neyse herhangi bir şekilde taslağımı okuyabilir ve ben sunmadan önce geri bildirimde bulunabilir misiniz hahaha emoji emoji hahaha"

8. “Bu başarılı projeye/hibeye sahip olduğunuzu gördüm ve dahil olmak istiyorum. Beni ekler misiniz? Olmaz mı? Sizinle halihazırda çalışan harika ortaklarınız olduğu için mi? Beni şimdi ekleyemez misin? Genç akademisyenlere akıl hocalığı yapmanız gerekmiyor mu?”

9. "Selam sizin konunuzu araştırıyorum ve düşüncenizi almak istedim. Aaa niye benden belirgin sorularımı size e-postayla yollamamı istiyorsunuz ki? Belirli soru yok kafamda. Sadece sohbet etmek istiyorum. Bana numaranızı ya da Skype adresinizi verir misiniz? Aklımda cidden belirli sorular yok. Belki sohbet edersek aklıma gelir."

10. "Tezimi okuyup bana ücretsiz olarak geri bildirim verebilir misiniz? Amerika'daki prestijli bir üniversitedenim ve bu sizin öz geçmişiniz için de iyi olur."

11. "YouTube'daki konuşmalarınızdan birini izledim. Bir makaleyi bitirmeye çalışıyorum o yüzden bana transkriptinizi gönderseniz de ben de oradan sizi alıntılasam?"

12. "Tüm bu sorgu sual bana sadece e-posta ile gönderilenler, sosyal medyadan gelişigüzel gönderilenleri saymıyorum bile. Bunların her biri ya erkek bir mezundan ya da genç bir akademisyen tarafından gönderildi. Neden bu şekilde konuşuyorsunuz? Sesinizin kulağa nasıl geldiğinin farkında mısınız?"

13. "Sık sık akıl hocalığı yaptığımı da bilin isterim, hem kişisel olarak hem de internet üzerinden, özellikle de Küresel Güney'de kendilerini ötekileştirilmiş hisseden ve bunu nazikçe isteyen akademisyenler için yapıyorum. Yazışma adabını ve insanlık nezaketini öğrenmek çok zor bir şey değil. Cinsiyetçi olmamayı öğrenmek de."

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayse-busra-topal

Vayyy be herkeste cinsiyetcilik uzmanı kesilmiş!!! Eğer bir davranisi bir bireye diger cinsiyette olsa yapmayacağın halde yapıyorsan buna cinsiyetcilik diyoruz bu bir, akademisyen kadın yazan kisilerin titrini belirttiğine gore ya yakin yada daha üstünde bir konumda (ki bence bunun bir onemi olmamalı saygı görmek icin) bu da iki. Bazilariniza çok sasirtici geliyor olabilir ama daha Universite mezunu bile olamamış lisans bebelerinin kadın asistanlara (ki bu asistanların hepsi en az master öğrencisi falan oluyorlar) erkek asistanlara yapmayacaklari sekilde saçma sapan davranışlarda bulunduğunu tecrübe ettigim ve defalarca şahit oldugum icin hiç sasirmadim bu da uc. (yabancı klavye kullanımindan olan yazım yanlislarimdan dolayı özür diliyorum.)

man-o-to

2-3 tanesi hariç diğerlerini yazanlar aptal oldukları mühlet boyunca emin olun cinsiyet fark etmeksizin aynı davranışlarda bulunur. Ama size hak veriyorum ne yazık ki kadına yönelik olarak bu eylemler daha sık yapılıyor.

talat-hasanoglu

Bakın Ne diyor aydınlanmanin büyük Alman filozofu Schopenhauer Aşkın Metafiziği isimli muhteşem eserinde : "Kadınların zihinsel olsun bedensel olsun,büyük işler için yaratılmamış olduklarını anlamak için görüntülerine bakmak yeterlidir." "Kanunlar kadınlara,erkeklerle eşit haklar verirken,onlara erkek aklı da vermeliydi." "Kadınlar, yalan söylemeye karşı iflah olmaz bir temayüle sahiptirler” “Nadiren karşılaşılan istisnalar dışında bütün kadınlar savurganlığa meyyaldir.” Yok ataerkil duzenmis de yok erkek Egemen toplummuş da Klasik Feminist zirvalar.

damla-ozeren1

Hayati boyunca bir sevgilisi olmamis/olamamis, sevginin ne demek oldugunu bilmeyen, annesi tarafindan incitilmis ve travmalari olan bir erkek cocugunun gelistiridigi nefretle yazmis oldugu bu satirlari benimsemis olmaniz ne yazik ki sizi de en az onun kadar sagliksiz biri yapiyor... O zaman unlu filozof Thales her seyin sudan yaratildigini soyledigi icin de suya tapiyorsunuz bu durumda?

ayse-busra-topal

bu sözlerde teselli aramaya devam edin

hmturan

2si evet cinsiyetçi bariz ama diğerleri akademik olarak devrecilik, cinsiyetle alakası yok.

holylight

“Edebinle otur, başımıza o... mu olucaksın, kocanın sözünden çıkma, kahkaha atma o... zannederler, gelinlikle çıktın kefenle girersin, kuyruk sallamışsındır, erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer... vb vb vb. İşte gerçek cinsiyetçi yaklaşımlar. Lütfen yani...

crazy-cat-lady

bunun cinsiyetçi yaklaşımla ilgisi yok, akademik hiyerarşiyle ilgisi var ki o da yeni bir şey değil maalesef..

Görüş Bildir