Kadıköy Rıhtıma 'Ulu Cami' Yapılıyor, 20 Bin Kişi Kapasiteli Cami Projesine Koruma Kurulu Onay Verdi

 > -

Kadıköy Rıhtım'da Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü talebiyle planlanan ve tartışma konusu olan 'Kadıköy Ulu Cami Projesi'ne koruma kurulundan onay çıktı. 

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kararın siyasi olduğunu ve halkın bilgilendirilmediğini söyledi. Kararı Kadıköylülerin vermesi gerektiğini vurgulayan Nuhoğlu "İl müftüsünün aklına dolgu alanına cami nereden geldi?" diye sordu, çevrede 9 ibadet yeri olduğunu hatırlattı ve ekledi: "Bu kadar geniş yapıya ihtiyaç olup olmadığı tartışılmalı..."

Çevre Düzeni Planı'nda yeşil alan ve spor alanı olarak gözüküyordu.

Hürriyet gazetesinden Fatma Aksu'nun haberine göre İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda, 'Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı' olarak görülen Kadıköy Rıhtım bölgesindeki alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Kasım 2015 tarihinde değiştirilen imar planı değişikliğiyle 'cami alanı' ilan edildi.

Dolgu alana inşa edilecek cami 20 bin kişi kapasiteli olacak.

İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu’nun 9 Kasım 2017 tarihli kararına göre, projenin uygulanacağı yaklaşık 30 bin metrekarelik tescilsiz dolgu alana, cami, şadırvan ve hizmet birimleri için 11 bin 232 metrekare taban oturumlu ve toplamda 33 bin 559 metrekarelik inşaat alanı oluşturuldu. 

Peyzaj ve çevre düzenlemesi olarak 19 bin 730 metrekarelik alan ayrıldı. Projede, 3 bodrum katlı ve yaklaşık 1200 araç kapasiteli yeraltı otoparkı da var. Caminin kapasitesi ise 20 bin kişi.

Kadıköy Belediyesi plana itiraz etti, dava açtı.

Bakanlığın 2 Kasım 2015 tarihinde yaptığı deşikliğe itiraz eden Kadıköy Belediyesi dava açtı. Gerekçe olarak da, 8 Ekim 2012’de onaylanan 'Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'nda, arazinin büyük bölümü 'İSKİ Hizmet Alanı' ve Kentsel Sit Alanı komşuluğunda, 'Etkileme Geçiş Sahası' olarak görüldüğü ve aynı zamanda İSKİ’nin ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayı planladığı rezerv alanı olduğunu gösterdi.

Kadıköy Belediyesi'nin açtığı iptal ve yürütmenin durdurulması davası hala sonuçlanmadı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu: 'Karar siyasi'

Kararın siyasi olduğunu belirten Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapı ruhsatını düzenleyeceğini ve inşaatın başlayabileceğini söyledi.

'Alanın çevresinde 9 tane cami var.'

“2 yıllık süreçte bu bölgede 33 bin 559 metrekarelik bir inşaat yapısına dönüştü. İmar planında ibadet yeri olarak görünen bir alan değilken, il müftüsünün aklına dolgu alanına cami nereden geldi. Bu süreçte Kadıköy halkı bilgilendirilmedi. Bilirkişi raporları bizden yana. Kurul kararı iptali için açılan davada, 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çevre Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün itirazıyla yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Ama dava devam ediyor. İhtiyaç olup olmadığı kararını Kadıköylülerin vermesi gerekiyor. Bu kadar geniş yapıya ihtiyaç olup olmadığı tartışılmalı. Kıyı kanununa göre, yapılaşma alanın yüzde üçünü geçemez, yükseklik 5.5 metreyi aşamaz. Bu kadar hızlı bir şekilde niye ihtiyaç duyuldu? Çevresinde 9 tane ibadet yeri var.”

Kadıköy'e yapılacak cami sosyal medyanında gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir