Görüş Bildir

Joe Biden'dan Yeni Reform Hazırlığı: ABD'de Silah Ticareti Savaşları Başlıyor

Anasayfa > Gündem

ABD Başkanı Joe Biden'ın, ilk 100 gün hedeflerinden biri de silah reformu. Kongre binası da kanlı baskın sonrası yeni bir silah reformuna hazırlanıyor. Silah lobilerinin kabusu olarak adlandırılan sürecin silah satışlarını artırması bekleniyor.

TRT Haber'den Ali Burak Biber'in haberine göreABD 2020 yılında da bireysel silahlanmada dünyanın lider ülkesi olmayı sürdürdü.

FBI tarafından yayınlanan verilere göre , geçtiğimiz yıl rekor sayıda artışın ardından 2020'de satılan silah sayısı 40 milyona yaklaştı. Son 12 yılda ise toplam rakam 372 milyonu geçti. Ancak bu rakamlar sadece yasal olarak yapılan satışları gösteriyor.

Uzmanlara göre silah satışlarının artmasında birden fazla durum söz konusu.

Uzmanlara göre silah satışlarının artmasında birden fazla durum söz konusu.

Trump döneminde silah lobilerine yönelik adım atılmaması, Cumhuriyetçilerin silah satışını zorlaştıran kararları veto etmesi, koronavirüs salgınının tetiklediği korku ve belirsizlik, geçen yaz yaşanan ırksal adaletsizlik protestoları ve 2020 Başkanlık seçimlerinde yükselen tansiyon, satışların patlamasındaki ana etkenler oldu.

Biden'in silah reformu silah lobilerinin yeni kabusu

Biden'in silah reformu silah lobilerinin yeni kabusu

Silah satış grafiğindeki yükselmenin 2021 yılında da süreceği tahmin ediliyor. Bu tahminin ana nedeni ise ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın silah reformu.

Biden yönetiminin silah lobilerini karşılarına alan reform planında, saldırı silahlarının ve yüksek kapasiteli silah dergilerinin satışının yasaklanması, tüm silah satışları için geçmişe yönelik kapsamlı kontrollerin yapılması var.

Silah güvenliği grupları tarafından desteklenen süreç, ABD basınında silah lobilerinin en büyük kabusu olarak yorumlanıyor.  

Tahminler, Biden'ın reformu devreye girene kadar, silah satışlarının daha da artacağı yönünde.

Cumhuriyetçilerin güç kaybı, silah lobisini nasıl etkileyecek?

Cumhuriyetçilerin güç kaybı, silah lobisini nasıl etkileyecek?

ABD'nin önde genel silah lobileri arasında Ulusal Tüfek Birliği (National Rifle Association – NRA) yer alıyor.

Birlik, Amerikan Sivil Savaşı’nda aslen Kuzey ordusundaki “zayıf nişancılığı” geliştirmek için 1871’de kurulmuştu. Ancak 1970'lerden sonra sivillerin silah edinebilme özgürlüğünün bayraktarlığını üstlenmeye başladı.

Güç kaybı lobiyi olumsuz etkilecek

Güç kaybı lobiyi olumsuz etkilecek

Cumhuriyetçilerin üstünde çok büyük bir nüfuza sahip olan birlik, bu zamana kadar  Demokratların silah satışı ve ruhsat verilmesiyle ilgili denetimleri sıkılaştırma çabalarını, Kongre'deki güçleri sayesinde engellemişti.

Ancak seçimin kaybedilmesinin ve Kongre baskını sonrası ağır eleştiri alan cumhuriyetçilerin yaşadığı güç kaybının, söz konusu lobinin yaptırım gücünü de etkileyeceği düşünülüyor.

ABD'de silah yasaları nasıl işliyor?

ABD'de silah yasaları nasıl işliyor?

ABD'de her eyaletin kendine ait silah satışını düzenleyen farklı yasaları var. Ancak yasaların ortak noktası ruhsatların kolay bir şekilde verilebilmesi.

Öyle ki ruhsat alabilenler arasında muhtelif suçlardan (bir seneyi aşmamak kaydıyla) hapis cezası almış kişiler, tacizciler, madde bağımlıları ve kanunen tescil edilmiş şekilde ciddi suç eğilimi taşıyan benzer kişiler bulunuyor.

Silah satışlarında dikkat çeken bir konu da silahların fiyatları.

Silah satışlarında dikkat çeken bir konu da silahların fiyatları.

Tabancalar ortalama 200 dolara, tüfekler ise bin 500 dolara kadar alınabiliyor. Yani bir dizüstü bilgisayar fiyatına silah edinilebiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
13
6
5
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Gollum

Biden reis şu silah işini de çözersen ABD gerçekten güzel bir yer olur. İnsanların elindeki silahları teslim etmesini de teşvik edecek yasalar lazım. Sivil a... Devamını Gör

Phoenix Jean Grey

Amerika anayasasının 2.maddesi hükümete/devlete karşı halkın bireysel silahlanma hakkı olmasıdır. Böylece milletin üzerinde hiçbir güç asla olmayacaktır. Hük... Devamını Gör

Salim Kol

Demek ki Joe Biden suikast ile öldürülecek. Rez alın bekleyin.