Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japonların Deneyler Yaptığı ve Yüzbinlerce İnsanı Öldürdüğü İşkence Tesisi: 731. Birim

 > 
6.9bPAYLAŞIM

731. Birim.

Tek yönlü çalışan trenlerle gidilen ama dönülmeyen bir yer. 

Çocuk, yaşlı, kadın demeden yüzbinlerce insanın öldürüldüğü bir yer. 

Nazi Almanyasına ithaf edilen deneylerin benzerlerinin gerçekleştirildiği, hamile olan kadınlara bile işkence edilen bir yer.

731. Birim

Japonya, 1931 yılında Mançurya'yı işgalinin ardından, bölgede su teminini sağlamak ve hastalıkların incelenmesi amacıyla bir tesis kurmuş ve adına da 731. Birim demiştir. 

İkinci Dünya Savaşına kadar bu tesiste çalışmalarını sürdüren Japon İmparatorluk Ordusu, tesis içerisinde hastalıkları takip etme, salgınlara mücadele adı altında deneyler yapmaya başladı. Fakat elbette asıl amaç bunlardan ziyade binlerce masum insan üzerinde deneyler yapmak kaydıyla, biyolojik ve kimyasal silahlar üretmekti.

Kimyasal Deneyler, İşkenceler ve Ölümler

Tesiste çalışanların haricinde başka birisinin girmesi yasak olan birimde, yıllar boyunca insanlık tarihinin belki en utanç verici deneyleri yapılmış, yüzbinlerce insan öldürülmüştür. İğrençlik ve vahşet anlamında en berbat şeyler yaşanmıştır. Girişin, hatta yakınlaşmanın bile yasak olduğu bu tesis, içeride neler olup bittiği konusunda hiçbir fikirleri olmasa da çevre halkının çok koktuğu bir yerdi. Çünkü kamyonlarla uzak yerlerden getirilenlerin bir daha dışarı çıktığı görülmemişti. 

Tesiste yaşananlar ise gerçekten izine az rastlanan cinstendi. Çinli ve az sayıda Rus esirler, bilimsel araştırmalar için denek olarak kullanılıyordu. Gerek ordu doktorları, gerek insan denekleri kaçırmak istemeyen üniversite doktorları, ‘’maruta’’ adını verdikleri (Japonca odun kütüğü) esirleri, tesisin ortasında, basınç odalarında haşlıyor ve ölülerin iç organlarını, inceleme bahanesi ile kesip biçiyorlardı.

Esirlere Uygulanan Deneylerden Birkaçı

Kurbanlar üzerine yapılan deneyler arasında deneklere çeşitli hastalıkların enjekte edilmesi ve ardından anestezi verilmeden çeşitli organlarının alınması gibi insan vicdanının kaldıramayacağı çalışmalar vardı. Kan kaybını araştırmak için insanların kol veya bacaklarının kesilmesi, kurbanları aşırı yüksek sıcak ve soğuk ortamlarda bekleterek ne kadar süre içinde vücutlarının çürüdüğünü veya donduğunu tespit etmeye çalışmak, santrifüjlerde deneklerin ölene dek kesintisiz merkezkaç kuvvetine tabi tutulması, gaz odalarında çeşitli kimyasal testlerin uygulanması, denek olarak kullanılan insanlara hayvan kanı enjekte edilmesi, diri diri haşlama yolu ile derilerinin aldığı halin incelemesi yapılan deneylerden bazıları. 

Diğer bölümlerde ise esirler dondurularak öldürülüyor, silahla yaralanmanın etkilerini araştırmak amacıyla kurşunlanıyor, çeşitli mesafelerde yakınlarında bombalar patlatılıyor ve süngülerle canlı canlı süründürülüyorlardı.

731. Birimden Doktorların Açıklamaları

731. Birim’de görev alan doktorlardan biri olan Ken Yuasa 2007’de Japon Times’a yaptığı konuşmada bu deneylerin yapıldığını doğruladı. 

“İlk deneyim boyunca çok korktum. Ancak ikinci deneyimde işler daha kolaylaştı. Üçüncü deneyimde ise bunu yapmaya gönüllü oldum.” 

Benzer şekilde Japon İmparatorluk Ordusu askerlerinden, 731. Birim’deki deneylerde görev alan Yoshio Shinozuka da 1997’de yaşananlara dair şöyle diyordu. 

“731. Birim üyesiydim. İnsan olan birisinin hiç yapmaması gereken şeyleri yaptım.”

Tesisin Ortaya Çıkarılması

Birim 731 Hiroşima'ya atom bombası atılana kadar çalışmalarına devam etti ve bu çalışmalardan dünyanın haberi olmadı. Ruslar'ın Mançurya işgalinin haberini alan Japonlar, tesisin içindekilerle birlikte yakılmasını ve Güney Kore'ye kaçılması talimatını verdi. 

Tesiste tutulan esirlerin tamamı zehirlenerek öldürüldü. Tesisin çevresinde çalışan yaklaşık 600 Çinli kurşuna dizildi ve sonrasında tüm tesis komple yakıldı. 

İkinci Dünya Savaşının ardından, Japonya’nın teslim olmasıyla da 731. Birimde yaşananlardan dünyanın haberi olmuş ve büyük yankı uyandırmıştır. 11 ülkenin kurduğu mahkeme ile bu tesiste görev yapanlar yargılanmıştır. 

Fakat, mahkemenin kurucularından Amerika, İngiltere ve Rusya gibi ülkeler, deneylerden elde edilen sonuçlar karşılığında bu yargılamaları düşürmeleri, insanlık tarihinin en büyük vahşetlerinden birisinin üstünün kapanmasına neden olmuş ve olaylar ört bas edilmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
halilcan-sanli

Ulan! Aveller s**perest japonlar atom bombası yedik diye acıtasyon yaparlar ancak korelilere yaptıkları işkenceleri görseniz hitlere bin şükür dersiniz size izleti atıyorum bakın görün japonları japonlar ileriki düşmanımızdır yeryüzünden silinmelidirler abd geç bile kalmıştı japonlara atom bombası atmakta

sciencesoldier

japonlar almanlar amerikalılar farklı zamanlardaki deneyler acaba hitler japonları örnek almış olabilir mi ne diyim ki bazen mesleğimden gerçekten soğuyorum

infinite

, sanki tibet keşişleri amk herkes sallıyor burda tarihin en savaşçı milletinin üyesisin ve ayağının deydiği her yerde senden nefret ediyolar sen kim japopndan nefret ediyon bunadn dolayı güçlü millet : fazla nefret

disi-aslan

nazilerden farkı yok onlar ulu orta bunlar gizli saklı...

anateist-tsietana

Sevgi dolu Ateistlerin gerçek yüzünü görmek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki yorumları okuyun. İslam'la yada bu topraklarla en ufak bir bağlantısı olsaydı, ne Müslümanlığımız, ne insanlığımız kalırdı, hepimiz biliyoruz! Aynı ikiyüzlülüğü Avrupa'daki "İNSANAT BAHÇELERİ", "HAYVAN GENELEVLERİ", "ENSEST VE ÖLÜLERLE SEKS YASASI" ve "KITASAL SOYKIRIM" gibi onlarca insanlık suçu içinde yaptılar. Bu ve benzer canavarlıklar, ya özgürlük yada başka gerekçelerle (yeter ki Batı kaynaklı yada seküler olsun) savunuldu, bir şekilde aklanmaya çalışıldı. Yakın tarihte Yunanlıların batırdığı mülteci botları için "Bende olsam aynı şeyi yapardım. Büyüdüklerinde başa bela olacak pislikler!" gibi (boğularak ölen çocukları kastediyorlar) yorumlarıyla, nasıl naif bir kalbe sahip olduğunu saklamayan Ateistimiz, bugün neden farklı düşünsün?

Görüş Bildir