İzmir'deki Orman Yangının Ardından Neler Yapılması Gerektiğini Bir Uzman Gözüyle Aktaran Bu Paylaşımı Mutlaka Okumalısınız!

-
Abone ol

İyi niyetle yola çıkılan bir hareket, gerçekten kötü bir sonuca yol açabilir mi?

Biliyorsunuz ki, geçtiğimiz günlerde İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine sıçrayan orman yangını meydana geldi.

Yangın, 3. gününde kontrol altına alınabilse de maalesef ki tahribat büyüktü...

Bu akabinde de yangının zararlarını en aza indirmek için ağaç dikme seferberliği başlatıldı. Ancak bu müdahalenin ekolojiye zarar vereceği ile ilgili de bir gerçek ortaya çıktı...

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde hoca olan Çağatay Tavşanoğlu ise Twitter üzerinden bu yanlış müdahaleye şöyle açıklık getirdi 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atticus-fetch

Orman vasfını yitirmiş adı altında orman katline teşvik eden yasayı kaldırın, %70 azalır bu yangınlar. Önce rantı kesin, doğa her zaman yolunu bilir.

mailer-daemon

%70 derken o yasa kaldırılsın izmirde bir daha orman yangını çıkmaz buraya yazıyorum kaldırılırsa (akp gittikten sonra belki olur ) bu adam haklıymış dersin

atticus-fetch

%70 zira küresel ısınmadan dolayı normalin üstüne çıkan sıcaklarla birlikte doğal yangınlarda artış olması doğal. Yeterli gözlem, hızlı ve etkili müdahale, motoru bozuk denerek gönderilmeyen uçakları göndererek kısa sürede yangın büyümeden önlenir. Ormanı rahat bıraksınlar yeter. Eskisinden daha güçlü bir orman kısa sürede yerine gelecektir. Sıkıntı düşündüğümüzden daha büyükmüş. Bugün PKK terör örgütü yangınları üstlenmiş. Uçakların yerde kalması gibi bu noktaları birleştirince işler iyice çığrından çıkıyor. Düşünmek bile istemiyorum.

mailer-daemon

ben doğma büyüme izmirliyim itfaiye çok saçma konumlardadır yangın olan yere ulaşmak için fazladan 10 dk yol gitmesi gerekir bazı yerlerde halbuki yapıldığı yerin karşısında dursa 10 dk erken gidecek , ve bir diğer konuda ne zaman dağlık arazilerde yangın çıksa kısa süre sonra o arazide bina yükseliyor olması

yeldas

yani dünya diyor ki : behey aciz insanoğlu ! sen istediğin kadar bana zarar vermek için kendini yırt, ben mutlaka ki seni yenip ayakta kalmayı başarırım... şu dönemde gerçekten en çok bilmemiz gereken detaylardı bunlar.. paylaştığınız ve yanlış bildiğimiz şeyleri düzelttiğiniz için teşekkürler. biz yerküreye iyilik yaptığımızı zannedip ağaç dikerken, hem büyümeye çalışan tohumları, fidanları yok edecek, hem de diktiklerimizin ölmesine sebep olacaktık belki de..

askito-muyum-ben

Yavrum o alana mudahale edilmezse imara açılma tehlikesi var. O tohumlar için besin değeri zenginleşmis topraklar, o kozalağın içinde fidan olmak için gelecek baharı bekleyen tohumlar hep beton altında kalacak. Daha mı iyi olur sence öyle olursa? Evet çok doğru cok güzel konuşmuşsun ama cilalı taş devrinde değiliz ki kendi haline birakabilsinler doğayı.

ufukdiyoki

İnşaat yapılmasın diye mi nöbet tutacağız? Devletin böyle yerleri korumayıp imara açtığına defalarca şahit olduk.

arife-dervis

Çok güzel, keşke aynı şey ormanda yaşayan bütün canlılar için geçerli olsa

Görüş Bildir