İzleyenleri Varoluş Sancısı İçinde Oradan Oraya Savuran Bojack Horseman'dan Çarpıcı Hayat Dersleri

88PAYLAŞIM

2014 yılında yayın hayatına başlayan Bojack Horseman dizisi ana karakteri olan atla ve içerdiği bir o kadar derinlikli karakterlerle tüm sezonları boyunca hayranlarına ustalıklı bir kara mizah şöleni yaşattı. Diziyi izleyen herkes bir şekilde kendini hayatını sorgularken, yaptıklarını gözden geçirirken ve belki de kabullenemediği tüm meseleleri yeniden masaya yatırırken buldu.

İnsanı bir şekilde kendiyle yüzleşmeye zorlayan Bojack Horseman dizisinden çıkarılan hayat derslerine şöyle bir göz atalım.

Herkes birbirinden farklı şekillerde üzülür. Herkesin acıyı farklı şekillerde yaşar ancak kimse acıdan azade değildir.

Bojack Horseman, dizinin ana karakteri olan Bojack ve onun yaşadıkları, acısı çevresinde gelişse de dizinin belki en önemli başarılarından biri başkalarının acılarının da yüzeyin altında bir yerlerde var olduğunu göstermesiydi. Tüm karakter kendi dünyalarında oldukça zor yaşıyor ve acıyı birbirlerinden farklı şekillerde deneyimliyordu Bojack Horseman'da. Acıya karşı tepkileri ve tutumları farklı olsa da hiçbiri acıdan muaf değildi.

Depresyondan, travmadan ve geçmişin yükünden iyileşmek bir süreçtir.

6 sezon süren bu dizi bize gösterdi ki bazı şeylerin bir gecede iyileşmesi asla mümkün değil. İyileşmek başlı başına bir süreç. Bunu kabul etmek belki de ilk yapılması gereken. Bu yolda Bojack gibi pek çok kez tökezleyip sevdiklerinizi kendinizden uzaklaştırmak ve daha büyük hatalarda yapmak mümkün.

Önemli olan her zaman denemeye devam etmek.

İkinci sezonda tanıştığımız bilge Jogging Baboon'un da dediği gibi: "Daha da kolaylaşıyor. Günden güne biraz daha kolaylaşıyor. Fakat bunu her gün sürdürmelisin zaten zor kısmı da bu. Ama kolaylaşıyor..."

Bojack Wanda'ya aşık olduğunda başta bir şeyler değişebilir gibi görünmüş ancak ilişkinin akıbeti Bojack'in durumunu daha vahim bir hale getirmişti. Bazen her şey istediğimiz gibi gitmez, önemli olan bunu bilip yola devam etmeye çalışmak.

Bazen hayatımıza çok kıymetli insanlar girebilir ancak bu, her zaman kalmaya devam edecekleri anlamına gelmez.

Ayrılık yaşanır. Yollar ayrılır. Bu her zaman olur. Her zaman olacak. Bazen bazı insanlarla sağlıklı bir ilişki yaşamak mümkün değildir ya da bazen yalnızca birbirinize uygun değilsinizdir.

Geçmişte birbirinizi çok kez kırıp döktüğünüz insanlara her zaman böyle davranacaksınız diye bir kaide yok.

Diane ve Bojack'in arkadaşlığı gibi pek çok kez birbirinizi kırmış olabilirsiniz ancak bu artık birbirinize önem vermediğiniz ve kırgınlıkları telafi edemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Çünkü arkadaşlıklar da değişir, gelişir.

Dizinin sezonlar ilerledikçe usulca gözümüzün önüne koyduğun şey herkesin ve ilişkinin değişip gelişmesiydi. Bu değişim her zaman iyi şekilde olacağı anlamına da gelmiyordu. Bojack herkes gibi hatalar yaptı. Bencil biriydi. Sevdikleri ellerinden kaydı. Olması gereken zamanlarda arkadaşlarının yanında olmadı. Çok kez toksik dönüşümler yaşadı ve ilişkileri de bu şekilde gelişti. 

Arkadaşlıkları farklı boyutlar kazandı. Kimileri yakınlaştı kimileri uzaklaştı. Ama zaten, nihayetinde ilişkiler böyledir.

Zorlu bir geçmişten geliyor olmanız her türlü kötü davranışı sergileyebileceğiniz anlamına gelmez.

Bojack'in dizideki en büyük yanılgısı sorunlu geçmişinden asla sıyrılamaması ve bunun çevresindeki hemen hemen herkesin de farklı şekillerde ama bir noktada benzer bir geçmişten geldiğini kabul etmemesiydi. Todd'un Bojack'e dediği gibi "Sensin. Her zaman sendin!"

Çünkü dizide sorunlu bir geçmişten gelen tek kişi Bojack değildi. Diane, Princess Carolyn ve Todd da kolay bir hayat yaşamamıştı ama bunu mazerete dönüştüren tek kişi Bojack'ti.

Biriyle kan bağınızın olması her zaman sürdürebilir bir ilişki anlamına gelmiyor.

Kan bağı her zaman iyileştirici bir güç olmuyor. Bojack Horseman'da sık sık ele alındığı üzere yalnızca kan bağı yüzünden ilerletilen ilişkiler insan hayatını büyük ölçüde sekteye uğratıp kapatması güç hasarlar verebiliyor. İnsanın daha büyük hasarlar almamak adına bazen bu ilişkileri bitirmesi gerekir.

Birini bir kez çok sevdiğinizde ve değer verdiğinizde bazen o duygu asla kaybolmaz.

Princess Carolyn ve Bojack'in ilişkisinin özeti tam olarak bu olabilir. Dizi boyunca birbirinden farklı birçok ilişki türü denediler ve büyük ölçüde yürümedi. 

Ancak dizinin finalinde Princess Carolyn, Bojack'e onu her zaman seveceğini söylemişti. Elbette bu aşk anlamında değildi. Birini bir kez çok sevdiğinizde, ona çok değer verdiğinizde karşınızdaki kişinin tüm kusurlarına rağmen o sevgi bazen hiç yok olmuyor. Ve bunu kabullenmek insanın iç dünyasındaki huzuru korumak için büyük ölçüde önemli.

Hayatta istikrar diye bir şey yok. Bazen düşersin bazen kalkarsın. Mutlu olmak hep uzun sürer ama çoğunlukla buna değer.

"Evren acımasız, umursamaz bir boşluktur. Mutluluğun anahtarı anlam aramak değil. Kendini önemsiz saçmalıklarla meşgul etmektir. Ve sonunda ölürsün," diyor Mr. Peanutbutter. Bojack Horseman'da en çok göz önündeki kişi Bojack olsa da kimilerimiz için en etkileyici hikâye bir şekilde Mr. Peanutbutter'ınki oldu. Ondan yola devam etmeyi öğrendik. 

İyi ki vardın Bojack Horseman! ❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psyhedelichead

BoJack Horseman! Onun yeri çok başkadır, o da bizden biri ve onun da sıkıntıları var. At adamı her izleyişimde her an kendimle karşılaşırım, çareler üretirim, kendimden bi' şeyler bulmam ve olduğum yerde düşüncelere dalmam olasıdır. Benim en yakın arkadaşımdır kendisi..

summer_nguyen

cook seviyorum keske hic bitmeseydi

Görüş Bildir