Görüş Bildir
Haberler
İtalya'da Okuyan Türk Öğrenci: 'Salgın Yokmuş Gibi Yaşadılar, Sonuç Ortada'

İtalya'da Okuyan Türk Öğrenci: 'Salgın Yokmuş Gibi Yaşadılar, Sonuç Ortada'

İtalya'da bir üniversitede okuyan Elif Canbazoğlu çektiği bir video ile koronavirüse dair gözlemlerini aktardı. Salgının başlarında özellikle gençlerin bu durumu önemsemeyerek sosyal hayatlarına devam ettiğini ifade eden Canbazoğlu, virüsün bu şekilde yayıldığını söyledi. Canbazoğlu, 'Lütfen durumu hafife almayın ‘Korkmayın, abartılıyor’ denilmemesi gereken bir durum. Biz gençleri öldürmüyor diyerek hareket etmemeliyiz' diyerek Türkiye'ye de uyarılarda bulundu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tüm dünyaya yayılan korona virüsü, Çin’den sonra kendisini en fazla İtalya’da hissettirdi. Virüsün yayılmasını yavaşlatabilmek adına ülke karantina altına alındı. Eğitim almak amacıyla gittiği İtalya’nın Trieste kentinde yaşayan konservatuvar öğrencisi Elif Canbazoğlu da süreci en başından bu yana yaşayanlar arasında yer alıyor.

"Ciddiye alınması gereken zamanlarda önemsenmediği için bu duruma geldik"

Sosyal medyasında paylaştığı videosuna 'Benim de yaşadığım ve büyüdüğüm topluma karşı bir sorumluluğum var' diyerek başlayan Canbazoğlu, İtalya’da olayın nasıl bu noktaya geldiğini anlattı. Canbazoğlu, “Henüz 150 vaka bile yokken olayın patladığı İtalya’nın kuzey bölgesindeki birçok şehirde okulların 1 hafta tatil edilmesi kararı verildi. Bu noktada alınan bu önlemin kısa sürede sonuç vereceğini düşünüyorduk. Çünkü o sırada vakaların arttığı İran’daki gibi bir ivme beklemiyorduk hiçbir şekilde. Fakat maalesef tam tersi oldu ve İran’daki toplam vaka sayısını geçmeye başladık. Tıpkı şu an ülkemizde olduğu gibi burada da şakalar yapılıyordu. Fakat çok değil sadece 2 hafta içerisinde koskoca bir ülkenin karantinaya alınmasının ne denli büyük bir olay olduğunu, asıl ciddiye alınması gereken zamanlarda önemsenmediği için bu duruma geldiğimizi kendi gözleriyle gördü herkes” dedi.

"Lütfen hafife almayın"

"Lütfen hafife almayın"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İtalya’da da ilk zamanlarda risk grubunda bulunmayanların dışarı çıkarak sosyal yaşamlarına devam ettiğini fakat gelinen noktada kimsenin evden çıkamadığını vurgulayan Canbazoğlu, Türkiye’de durumun hala kontrol edilebilir bir dönemde olduğunu belirtti. 

Canbazoğlu, “Bu videoyu çekiyorum henüz çok yeniyken, çok erkenken, her şeyin başındayken kendi ülkemiz için yapabileceğimiz şeyler var. Çok şey var hatta. Sadece iki hafta içerisinde burada gelinen nokta inanılmaz derecede şaşırtıcı. Biz en azından kontrol edilebilir bir dönemdeyiz. Kısacası ‘korkmayın, abartılıyor’ denilmemesi gereken bir durum bu. Lütfen hafife almayın. Panik yapmaya gerek yok fakat ciddiye alınması gerekiyor' ifadelerini kullandı.

"Yaşadığımız çevre ve topluma karşı sorumluluklarımız var"

"Yaşadığımız çevre ve topluma karşı sorumluluklarımız var"

Özellikle gençlerin çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Elif Canbazoğlu, şunları dile getirdi:

“Özellikle İtalya’daki gençlerin sosyal hayatın çok fazla içerisinde olması sebebiyle ortaya çıkan bazı görüntüler var. İnsanlar risk grubunda olmadıkları için dışarıya çıktılar, kalabalık ortamlarda bulundular. Bir salgın yokmuşçasına hayatlarına devam ettiler ve sonuç ortada. Hiçbirimiz evden çıkamıyoruz. ‘Biz gençleri öldürmüyor, hasta etmiyor, hasta olsak da belirtisiz atlatabiliyoruz.’ diye yaşadığımız çevreye, topluma karşı sorumluluklarımız yok değil. Bu hastalığa yakalandıktan sonra atlatabileceklerini düşündükleri için sadece dikkatsiz davranabiliyorlar. Hastalık kapmamaya çalışmak yalnızca kendimizi korumak kendimiz için bir iyilik değil. Bu büyük bir sorumluluk, üzerimize düşen bir görev. '

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
153
16
4
4
4
3
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Elif Canbazoğlu

Herkese merhaba. İzleyen, paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Panik yapmadan, korkmadan bu problemin üstesinden geleceğiz. Herkese kucak dolusu sevgiler.

gülümsebiraz

sivas da bir hastanede karantina hastası kaçmış. polis şimdi onu arıyormuş. gel de bu insanlara koronavirüsunu anlat.

Birth of Venus

İyi yapmış skdfksdkf Türkiye'de sen hiç hastanede kaldın mı? Bir hastanenin tuvaleti sidik ve bok içinde nasıl olabilir? Diyeceksin ki doğuda şöyle böyle vs.... Devamını Gör

clearskies

Fazla söze gerek yok 👍👍👍👍