Görüş Bildir
Haberler
İsveç’te Kameralı Drone’lar İçin Devletten İzin Almak Zorunlu Hale Getirildi

İsveç’te Kameralı Drone’lar İçin Devletten İzin Almak Zorunlu Hale Getirildi

Batuhan
27.10.2016 - 12:22

Avupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan İsveç’te ilginç bir karara imza atıldı. Karar ile birlikte kameralı drone uçurmak pratikte imkansız hale geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İnsanların ulaşamadığı yerlere erişen ve kayıt yapabilen drone’lar İsveç’te büyük ilgi görüyor. Ülkede sadece 2014 senesinde 20,000’den fazla drone satıldı. Bunlardan 1,000 tanesi devletten ticari amaçlarla kullanım izni aldı. İsveç Yüksek İdari Mahkemesi drone’ların bu kadar popülerleşmesinin ardından tepki çeken bir karara imza attı. İzinsiz olarak özel mülklere girebilen ve görüntü alabilen drone’ları kullanmak için artık herkesin izin alması gerekecek .

Japonya'da drone'lar için farklı bir uygulama hayata geçmişti

Cihazların gözetim amaçlı olarak kullanılabileceğine karar verildi

Cihazların gözetim amaçlı olarak kullanılabileceğine karar verildi

Mahkeme bu cihazların gözetim amaçlı olarak kullanılabileceğine karar verdi. Bu sebeple de drone’ların kullanımı için devletten izin almak zorunlu hale getirildi. Ancak aynı karar bisiklet gibi araçları kapsamıyor. Bu tarz araçlarla kayıt yapılsa bile, kullanıcının da ortamda bulunması gerekiyor. Bu da gizli çekim koşullarını ortadan kaldırmış oluyor. Alınan kararla birlikte drone’lar aracılığıyla çekim yapan fotoğrafçılar dahi özel kayıt izni almak zorunda kalacak. İsveçliler şimdiden bu duruma tepki göstermeye başladı. Asıl merak edilen ise bu kararın diğer ülkeler tarafından örnek alınıp, alınmayacağı oluyor.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
6
3
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emre ç

devletten ne izni alacak ? hobi olarak almış adam. hem izin alsa dahi bu birilerini gözetlemeyeceği anlamına gelmiyor. ? ne olacak uçuracağı zaman devletten ... Devamını Gör

subarusever

bizde de izinsiz kalkamıyor. valilikten izin almak gerekiyor belli bi mesafe üzerine çıkılacaksa.