İstanbul Valiliği 175 Bin Kişi Katıldı Dedi: Maltepe'deki Adalet Mitingi'ne Katılım Tartışması

 > 
2bPAYLAŞIM

İstanbul Valiliği, CHP'nin Maltepe'de 'Adalet Mitingi'ni düzenlediği alanın yüz ölçümü dikkate alınarak yapılan inceleme ve ölçümleme sonucu, katılımcı sayısının yaklaşık 175 bin kişi olduğu sonucuna varıldığını belirtti. Açıklama gece 01.22'de yapıldı.

Bu açıklama sonrası sosyal medyadan mizahla karışık yorumlar yapıldı...

Valilikten yapılan açıklamada, CHP'nin Maltepe Etkinlik Alanı'nda düzenlediği mitingin katılımcı sayısı ile ilgili çeşitli basın yayın organlarında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü kaynak gösterilerek bazı değerlendirmelerde bulunulduğu aktarıldı.

Açıklamada, "Miting alanının yüz ölçümü dikkate alınarak yapılan inceleme ve ölçümleme sonucunda, katılımcı sayısının yaklaşık 175.000 olduğu sonucuna varılmıştır" dendi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası: "En az 1.5 milyon kişi katıldı"

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası da mitinge katılan kişi sayısı hakkında bir açıklama yaptı.

Oda'dan yapılan açıklamada bir toprak parçasının sınırlandırılması ve yüzölçümünün belirlenmesinin teknik bir konu olduğu ve bunun da Harita ve Kadastro Mühendislerinin görev alanına girdiği belirtilerek şu açıklama yapıldı:

 "Konuşmaların gerçekleştiği Maltepe Sahil Miting alanı yaklaşık 275.000 m2‘dir. Ayrıca miting için trafiğe kapatılmış ve katılımcıların yer aldığı alan da yaklaşık 100.000 m2 dolayındadır. Toplamda 375.000 m2 alanda yurttaşlarımız mitinge katılım sağlamışlardır. Katılımcı sayısının hesaplanmasında teknik olarak genelde m2'ye 3 ile 6 arasında insanın yer aldığı kabul edilmektedir. Dolayısıyla 'Adalet Mitingine' en az 1.500.000 kişinin katıldığı ifade edilebilir"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise miting alanında 1 milyon 600 bin kişinin olduğunu açıklamıştı.

Valiliğin bu açıklaması sonrası sosyal medyadan da sayı tartışmalarıyla ilgili yorumlar gecikmedi

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir