İstanbul'u Dünyanın En Teknolojik ve Akıllı Şehirlerinden Biri Yapmak Üstelik Bu Sırada Çok Eğlenmek Senin Elinde; World Cities Congress İstanbul Başlıyor!

232PAYLAŞIM

Dünyanın gelişmiş ülkelerini gittikçe daha da teknolojik hale getiren ve hepsini akıllı şehirlere dönüştüren yarışma World Cities Congress şimdi de İstanbul için başlıyor.

Yarışmanın amacı, akıllı şehir alanında; sürdürülebilirlik ve yaşanabilirlik ilkeleri çerçevesinde kentsel yaşam kalitesini arttırmaya yönelik fikir ve projelerin geliştirilmesini teşvik etmek olacak.

Yani İstanbul'u daha da kolay yaşanabilir ve akıllı yapmak katılımcıların fikirleriyle gerçekleşecek. 

Katılımcılar ise başvuran Startup firmaları arasından seçildi ve onların sunduğu 20'nin üzerinde Akıllı Şehir projeleri 15 Mart'ta ödül töreniyle ilk 3ünü belirleyecek. Üstelik katılımcıların hepsi aynı zamanda yatırımcılar ile buluşma olanağı da sağlayacaklar.

Yaşam, Eğitim, Çevre, Sağlık, Enerji, Fintech, Ulaşım, Güvenlik başlıkları altında sunulacak şehir fikirleri jüri tarafından değerlendirilecek ve kazanan projeler şehrinizde uygulanmaya başlayacak.

Yarışma için başvurular tamamlandı ve ekipler kuruldu geriye sadece İstanbul'u en akıllı şekilde yeniden tasarlamak kaldı. 😉 Size ise bu yaratıcı fikirleri üretenlerle tanışıp fikirlere yakından bakma keyfi sunuluyor.

Tek bir yarışmadan oluşmayan bu programda Sustainbul Ideathon isimli yarışma da katılımcıları ve İstanbul'u geliştirmek için kongre kapsamında olacak.

Nedir bu Ideathon derseniz; 13-14 Mart 2019 tarihlerinde World Cities Congress kapsamında  gerçekleşecek Ideathon, katılımcıların çeşitli eğitim, seminer ve mentorluklar ile besleneceği, geliştirdikleri fikirlerini düzenlenecek sunum gecesinde uzmanlarla paylaşacağı birlikte fikir geliştirme maratonudur.

Peki bu yarışma hem şehrine hem de sana neler katacak?

İstanbul’un şehircilik meselelerine teknoloji odaklı,hızlı, sürdürülebilir ve kolektif çözümler üretmenin heyecanını yaşayıp, farklı sektörlerdeki uzmanlardan eğitim, mentorluk ve  ilham alma fırsatını yakalayabilirsiniz.
Eğer girişim fikirleriniz varsa bu fikirlerin üniversiteler ve kuluçka merkezleri tarafından desteklenebilmesini sağlayabilirsiniz. Ya da sadece kongreye katılıp birbirinden eğlenceli teknolojik alanları gezip e-spor oyuncularıyla tanışabilirsiniz.

Kongre kapsamında bir de ilk kez gerçekleştirilecek ödüllü bir geri dönüşüm sistemi İstanbullulara sunuluyor.

Türkiye’de ilk defa uygulanacak projede konteynerler, belirli lokasyonlara konumlanacak. Konteynere pet şişe atan her kişinin İstanbulkart’ına bedel ödenecek. Bu konteynerler aynı zamanda uzaktan da takip edilebilme özelliğine sahip. İçindeki atık sayısı, hata kodları, lokasyon, doluluk oranı ve çalışma süreleri anlık olarak takip edilebilecek. Bu sayede geri dönüşüme katkı sağlamak İstanbul'da yaygınlaşacak.

Dünya Akıllı Şehirler Kongresi İstanbul ayağında 60 özel konuşmacıyı da ağırlıyor.

Alanında bu kadar donanımlı isimleri bir arada izleme şansı da İstanbulluları bekliyor.

Aynı zamanda robot yapma ve hatta onlara basketbol oynatma deneyimi için de bu unutulmaz kongrede yerinizi ayırtmayı unutmayın.

FIRST Robotics Competition, lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsetmektir.

Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dâhilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturması bekleniyor.

Kongre 14 Mart'ta da E-Spor etkinlikleriyle devam ediyor ve Türkiye’nin önde gelen League of Legends takımları Doğuş Üniversitesi Aurora ve HWA Gaming’i konuk ediyor.

Üstelik katılmanız halinde Aurora ve HWA gösteri maçını canlı canlı izleyebilir ve sonrasında oyuncularla tanışma ve onlarla fotoğraf çektirme etkinliğine katılabilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi COSPLAYlerinden biri olan Enhar ile tanışmak da yine 13-15 Mart'ta yapabileceğiniz aktiviteler arasında.

Aynı zamanda katılımcılar BulletGif, Prestagram ve Nostaljik Arcade Oyun Retro Gaming oyun makinalarıyla da çok eğlenceli vakitler geçirebilecekler.

Etkinlik boyunca katılımcılara teknolojik deneyim ve oyunlar  sunacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, World Cities İstanbul etkinliği ile, gelecekte de gençlere ne kadar önem verdiğini gösteren bir adım atıyor.

Bir diğer unutulmaz aktivite ise kongrenin drone'lar için ayrılan kısmında yaşanacak.

Tech Drone League, 13-15 Mart 2019 tarihleri arasında World City Congress 2019'da içeriğinde profesyonel pilotların drone yarışlarının yanı sıra katılımcılar akıllı şehirler için akıllı dronelar, drone simülatörleri, VR, maker workshopları gibi birçok teknolojik etkinliği deneyimleyebilecekler.

World City Congress 2019 açılış seramonisine Tech Drone League, son teknoloji senkron drone şovları ile de renk katacak.

Şehrini kendi fikirleriyle değiştirmek isteyen tüm teknoloji meraklılarını 13-15 Mart 'ta World Cities Congress'e bekliyoruz.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Görüş Bildir