İstanbul'da Şarbon Alarmı: 'Dört Kişi Tedavi Altında'

 > -

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişinin başvurduğu bildirildi. Tarım Bakanı Pakdemirli yaptığı açıklamada, 4 kişinin tedavisinin sürdüğünü aktardı. 

Tarım Bakanı'ndan açıklama: '14 kişi taburcu oldu.'

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli bir televizyon kanalına bağlanarak canlı yayında, 22 kişinin 13'ü Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine, 9 kişi de Haseki Eğim ve Araştırma Hastanesine başvurmuş. Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 6 kişi hemen taburcu olmuş. 4 vatandaşımız da deri şarbonu şüphesi var. Bu hastanemizde 3 kişi de tedbiren tutuluyor.

Haseki Hastanemize başvuran 9 kişiden, 8'i taburcu olmuş. Toplamda başvuran 22 kişinin 4'ünde şarbon ihtimali üzerinde duruluyor. Söz konusu işletmede 7 tane hastalık şüphesi taşıyan hayvan var. Diğer hayvanlar sağlıklı. Hayvanlar yerli hayvanlar. Bakanlığımız daha önce de olduğu gibi önlemleri ivedilikle alıyor. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile et yiyebilirler."

CHP Milletvekili Şeker ise hastanelere yapılan şarbon başvurusu sayısının 32 olduğunu aktardı.

Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama: '48 kişi muayene amacıyla hastanelerimize davet edildi.'

Bakan Koca, İstanbul Silivri'deki şarbon vakasına ilişkin yazılı açıklamasında, şarbon olduğu bildirilen hayvanla temas edenlerin muayene ve tetkiklerinin sürdüğünü belirtti.

Bu kişilerde gerekli tetkiklerin yapıldığını aktaran Koca, şunları kaydetti:

"Silivri'de şarbon olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği şu ana kadar tespit edilen 48 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Bu kişilerde gerekli tetkikler yapılmış ve sadece altı vakada deri lezyonları görülmüştür. Diğer vatandaşlarımızda herhangi bir semptom ve bulguya rastlanmamıştır. Hayati tehlikesi olmayan 6 deri şarbonu vakası tedavisi düzenlendikten sonra hastaneden taburcu edilmiştir."

9 kişinin yedikleri etin renginin değişmesi sonucu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldiği aktarılmıştı.

Bakırköy'de ise rahatsızlık sebebiyle hastaneye başvuranların karantina altına alındığı belirtilmişti.

Hastanelere yapılan başvuruların ardından 'şarbon' sosyal medyada konuşuluyor 👇

Ankara'da da ithal edilen hayvanlardan 50'si ölmüş ve şarbon tespit edilmişti.

Et ve Balık Kurumu 'Endişe Edecek Bir Durum Yok' Dedi: Brezilya'dan İthal Edilen Hayvanlarda 'Şarbon Pozitif' - onedio.com
Et ve Balık Kurumu 'Endişe Edecek Bir Durum Yok' Dedi: Brezilya'dan İthal Edilen Hayvanlarda 'Şarbon Pozitif' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir