Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'da Kesin Yaşadığınız Ama Fark Etmediğiniz, Dünyaya Nam Salan Türk Tipi Dolandırıcılık: Boyacı Tuzağı

1.1bPAYLAŞIM

Her ülkenin kendi dolandırıcılık yöntemi var, İstanbul'da da dünya çapında bir tuzak var ve muhtemelen farkında olmadan bu tuzağa hepimiz düştük.

Her ülkede turistler ufak çaplı dolandırıcılıklara, tuzaklara hedef.

Kimisi bunu belli ederek yapıyor kimisi her şeyi senaryosuna uydurup turist farkında olmadan onun parasını almanın yolunu buluyor. Türkiye'de de benzer bir yöntem var ve bu öylesine meşhur oldu ki Reddit'te ülkelerde yapılan şu dolandırıcılık derlemesinde bile yer buldu.

İşin ilginci bununla turistlerin karşılaşıyor olması değil, hemen hepimizin en az bir kez bunun hedefi olmamız.

Tabii hedef olduktan sonra iş işten geçiyor, farkında bile olmadan bu tuzağa düştük.

Garip olay sizi gözüne kestiren kötü niyetli bir ayakkabı boyacısıyla başlıyor. Bu Türkiye'de İstanbul'da, özellikle Taksim çevresinde yahut Galata Köprüsü'nde karşılaşılan bir taktik. Turist olduğunuz yahut o bölgeye gezmek için geldiğiniz az çok anlaşıldığı için senaryo çalışmaya başlıyor.

Genelde birkaç yüz metrelik alanda birbiriyle haberleşen iki ayrı grup var.

İlk grup sizi işaret ediyor, ikinci ayakkabı boyacısı grubu ise önünüzde yürümeye başlıyor. Grup olmaları şart değil, tek kişi de olabiliyor. Sizinle beraber bir süre yürüyen ayakkabı boyacısı bir anda elindeki fırçayı düşürüyor.

Yani siz fırçayı düşürdüğünü zannediyorsunuz.

İyi niyetle fırçayı alıp adımlarınızı sıklaştırarak boyacıya veriyorsunuz.

Bu noktadan sonra artık oyunun içindesiniz ve eğer bir turist iseniz yabancı olduğunuz bu yerde tedirginliğe kapılmanız çok daha kolay. Yerden fırçayı alan boyacı size teşekkür etmeye başlıyor, uzun bir süre minnetini ifade ettikten sonra size olan borcunu ödemek için ayakkabınızı boyamayı teklif ediyor.

Haliyle reddediyorsunuz, yaptığınızın bir iyilik bile olmadığını söylüyorsunuz ama nafile. Sonunda onun da mahcup olduğuna inanıp kabul ediyorsunuz.

Ayakkabınızı yine teşekkürler ederek boyayan boyacı işini bitirmeye yakın bu teşekkürün bir karşılığı olması gerektiğini söylüyor.

Zaten sempati beslemeye başladığınız için 5 lira yahut 10 lira, yabancı ülkeden gelmiş bir yabancıysanız biraz daha fazlasını veriyorsunuz ama konu burada kapanmıyor. Boyacının sempatik tavırları yerini tehditkar bir davranışa bırakıyor, emeğini kullanıp onu kandırmaya çalıştığınızı ima ederek daha fazla para vermeniz gerektiğini söylüyor.

Reddederseniz de tehditkar bir üslup takınıyor.

Ortamdaki tehlikeyi fark ettikten sonra iş soyguna dönüyor, yüzlerce lira talep eden ve bunu alan boyacılar var.

Bazı vakalar karakolda sonlanmış olsa da turistlerin büyük bir kısmı seyahatlerini mahvetmemek için para verip kurtulma yolunu seçiyor. Bunun farkında olan kötü niyetli ayakkabı boyacıları da turistlerin bu zaafını kullanarak her gün onlarca kişinin parasını zorla alıyor.

Bu durum öyle büyük etkiler yarattı ki Türkiye'ye gelecek kişiler tuzağa düşmemesi için uyarılıyor.

Turistler arasında İstanbul'un tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında dolandırıcıları da anılıyor. Dünya çapında ünlendiğimiz özelliğimiz turistlerin paralarını almak için kurulan tuzaklar, sizce de utanç verici değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-eren1

Hiç unutmam avrupa yakasında burhanda aynı numarayı yemişti aşskndlsdan

gurkan_arslan

Benim başıma da buna benzer bir olay gelmişti. İzmir Fuar'da kız kuzenimle gezerken karşıdan kendini pembe gacısı zanneden bir çingene ellerinde çiçekle üzerimize dans ederek geldi ve çiçek satmaya çalıştı. Hayır'ı kabul etmeyip ısrar etti fakat sonunda ısrarından vazgeçti ( ya da biz öyle sandık) Biz teşekkür edip yolumuza devam ederken bu sefer arkamızdan yürüyerek tamam benden olsun dedi zorla çiçeği elimize tutuşturdu. Sırf uzaklaşsın diye çiçeği kabul ettik ve bu sefer parasını vermediniz diyerek çirkefleşti. Çiçeği suratına atıp yolumuza devam etmiştik. Bizi turist sanmasaydı keşke :D

kronikalerjik

Bikaç sene evvel başıma gelmiş olaydır. Ak boyacısı :D

arslanoglu

paris de ki dolandırıcılık el öptürür

r2d2

Ulan 15 yaşında taksimde ben bile bu taktikle dolandırıldım :D Gerçi 3 liram vardı amk sene 97

safak-erdogan1

sene 2008 biraz daha değişiğini kadiköy rıhtımda yaşadım bir ıslık çaldı 20 kişi geldi bende son çare çocuğu denizin kıyısına götürdüm atmakla tehdit ettim 3 4 dakika sonra insanlar ve polis geldi herkes dağıldı çocuk dayak yediği ile kaldı .

la-havle-vela

EVET SENİ HATIRLADIM,NE BOYAMIŞTIN AYAKKABILARIMIZI BEE

r2d2

Dolandırıldım yazıyor orada dolandırıldım.. Tey allam..

la-havle-vela

BEN 2 KERE OKUDUM DOLANDIRILDIM YAZISINI BULAMADIM

r2d2

Ouww göz doktorunu değiştir, SAHTE DİPLOMALI OLABİLİR GÖZ DOKTORUN =)

Görüş Bildir