İstanbul'da Bir Transfobik Nefret Cinayeti Daha İşlendi

 > 
70PAYLAŞIM

Maltepe'de Nilay isimli trans kadının öldürülmesinin ardından İstanbul'da bir nefret cinayeti daha gerçekleşti. İstanbul Avcılar'da gerçekleşen cinayette Alev isimli bir trans kadının boğazı kesildi.

Fotoğraf: Oğulcan Ekiz

T24'ten Mehmet Efe Altay'ın haberine göre, Firuzköy’de gerçekleşen olayda Alev isimli kadının şah damarı kesildi. Olay yerinde hayatını kaybeden Alev’in, saldırıya uğradıktan sonra bir tır garajına giderek yardım istediği, ambulans gelmeden hayatını kaybettiği öğrenildi.

Avukat Bülent Kırdar ile İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Kıvılcım Arat, olay ile ilgili Cinayet Büro Amirliğine gittiğinde polis tarafından ayrımcı bir yaklaşımla karşılaştığını dile getirdi. Arat, polislerin yanlarına “Ne kadar çok ibne var” diye girdiğini belirtirken, “Sadece bıçağa sallayın kişi katil değil, ‘ne kadar çok ibne var’ diye içeri giren polis de katil oluyor. Devlet gibi, polisin de bu cinayetlerin üzerini örttüğünü düşünüyoruz” dedi.

Arat, yeniden yapılanması planlanan anayasa trans haklarının da olması isteğini yenilerken, “Taleplerimize kulaklar tıkandığı sürece bu cinayetler devam edecek. Anayasanın 10. maddesinde eşitlik ibaresine transların konulması şart, seks işçiliğinin bir iş kolu olarak tanınması ve sendikaların açılması şart” dedi.

LGBTT Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Kıvılcım Arat

Fotoğraf: Vice News

Her hafta bir cenaze kaldırmak zorunda kaldıklarını belirten Arat, “ Bu nefret kültürü yıllardır besleniyor. Sadece translar üzerinden de değil. Sünni müslüman ve erkek olmayan herkes için geçerli bu. Ama translar bunların içerisinde en savunmasız olanı" dedi ve ne yazık ki alışmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Trans cinayetlerinin politik olduğunu söyleyen Arat, “Anayasa çağrılarına kulak tıkayan devlet katil oluyor; eğitimden sağlık sistemine, yaşam haklarının tüm kapılarını bize kapatan kurum ve kuruluşlar katil oluyor, bu yüzden trans cinayetleri politiktir” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir