İşsizlik Maaşının 2 Bin TL'ye Kadar Yükselmesi Bekleniyor

 > 
85PAYLAŞIM

Hükümet işsiz kalanlara 15 ay süreyle 2 bin liraya varan maaş ödenmesi üzerinde çalışıyor. İşsizlik maaşı alabilmenin şartları da azaltılıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte işsizlik maaşının hem miktarı, hem de süresi uzatılacak ve gerekli prosedürler kolaylaştırılacak.

Türkiye'deki mevcut işsizlik maaşı sistemine göre, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış; ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alabiliyor.

Ayrıca mevcut sistemde işsizlik maaşı bağlanırken, son 4 aylık dönemdeki ortalama brüt kazanca bakılıyor. Kazancın yüzde 40'ı kadar maaş ödeniyor ve maaş, brüt asgari ücretin yüzde 80'ini aşamıyor. Şu an için 10 ay süreyle işsizlik maaşı alınabiliyor.

Peki yeni sistemde bu nasıl değişecek?

Hürriyet'in haberine göre, yeni yapılacak düzenlemede 

  • 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresinin 30 güne çekilmesi, 

  • 600 gün prim ödeme şartının 100 güne çekilmesi, 

  • Kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması 

üzerinde duruluyor.

Artış kademeli olacak

İşsizlik maaşı şu an, damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 653, en yüksek ise 1.307 lira seviyesinde.

Uzmanlar, işsizlik maaşında üst sınırının öncelikli olarak 1.500 liraya, sonrasında ise 2.000 liraya kadar çıkarılabileceğini belirtiliyor.

Bağ-kur'lu için fon geliyor

İşçiler işsiz kaldığında devreye giren 'işsizlik fonu'nun esnaf için de oluşturulması amacıyla çalışma yapılıyor. Sistemin detayları henüz netleşmedi ancak fon kurulduğunda esnaf her ay işsizlik sigortası primi ödeyecek. İşsiz kaldığında da fondan para alabilecek.

Fona devlet katkısı da sağlanması da gündemde

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için işsizlik fonu oluşturulmasına yönelik bir çalışmanın bulunduğunu belirterek, "Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet katkı vermeye hazır" demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir