İsrail ve Türkiye Arasında Karşılıklı Büyükelçi Ataması

 > 
64PAYLAŞIM

İsrail, ikili ilişkilerin durma noktasına gelmesinden altı yıl sonra Türkiye'ye büyükelçi atayarak ilişkilerin normalleşme sürecinde ilerlemeye devam ettiğini gösterdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile normalleşme sonrası ilk büyükelçisini atadı. Sözcü Emanuel Nahson, Londra Büyükelçi Yardımcısı Eytan Naeh'nin Ankara'ya büyükelçi olarak atandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı açıklamasında, Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Kemal Ökem'in İsrail'e Büyükelçi olarak atandığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nahson, Eitan Naeh'ın Ankara'ya büyükelçi olarak atandığını söyledi.

Eitan Naeh

Türkiye ile İsrail arasında 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara krizinin ardından, iki ülke büyükelçilerini çekmişti.

Ve İsrail, Mavi Marmara Tazminatını Ödedi - onedio.com
Ve İsrail, Mavi Marmara Tazminatını Ödedi - onedio.com

İsrail'in olayla ilgili özür dilemesi ve tazminat ödemeyi kabul etmesinin ardından ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik temmuz ayının sonunda anlaşma imzalanmıştı.

İsrail'in Ankara Maslahatgüzarı Amira Oron, Ağustos ayında "Normalleşmenin daha başındayız. İlişkilerimizi büyükelçilik seviyesine çıkardığımızda, iki ülke arasındaki faaliyetlerin çok daha artacağına inanıyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Anlaşma iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atamasını da öngörüyordu.

Türkiye ile İsrail arasında inşa edilmesi öngörülen doğalgaz boru hattı projesini tartışmak üzere kurulan çalışma grubu ilk toplantısını geçen hafta İstanbul'da yapmıştı.

'Türkiye-İsrail Doğalgaz Boru Hattı Projesi İçin İlk Temas' - onedio.com
'Türkiye-İsrail Doğalgaz Boru Hattı Projesi İçin İlk Temas' - onedio.com

Anadolu Ajansı'nın İsrail'in Ankara Büyükelçiliği yetkililerinden aldığı bilgiye dayanarak paylaştığı haberine göre, Türkiye ve İsrail enerji bakanlıklarının yetkilileri, İsrail gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak doğalgaz boru hattı projesinin detaylarını görüşmek üzere geçtiğimiz hafta İstanbul'da bir araya gelmişti.

Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi de belli oldu: Kemal Ökem

Türkiye'nin de kısa sürede büyükelçisini belirlemesi bekleniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İsrail Büyükelçiliği'ne Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Kemal Ökem'in atandığını açıkladı.

Kulislerde İsrail Büyükelçiliği için adı geçen isimlerden olan Kemal Ökem, Başbakanlık danışmanı olarak görev yapıyordu.

Daha detaylı bilgi için bakınız 👇

5 Soruda Türkiye-İsrail İlişkileri Neden Normalleşti? - onedio.com
5 Soruda Türkiye-İsrail İlişkileri Neden Normalleşti? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir