İsrail ile Normalleşme Anlaşması Meclis'te

 > 
36PAYLAŞIM

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesini içeren uluslararası anlaşma tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.  Tasarının Meclis tatile girmeden yasalaşması bekleniyor.  Buna göre Mavi Marmara baskınına katılan İsrailli askerler hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutulacak, Mavi Marmara davası düşecek. İsrail, Türkiye'ye 25 gün içinde 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Başbakanlığa sunulan Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti arasında Tazminata ilişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı gerekçesiyle birlikte Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Anlaşmayla İsrailli askerler hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutulacak, Mavi Marmara davası düşecek

Reuters'in TBMM yetkililerinden edindiği bilgiye göre anlaşma 48 saat geçtikten sonra görüşülecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu anlaşmanın TBMM'de onaylanmasının ardından iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atayacağını belirtmişti.

Anlaşmanın 6 maddesi ise şöyle:

Yıldırım Açıkladı: İşte İsrail ile Varılan Mutabakatın Detayları - onedio.com
Yıldırım Açıkladı: İşte İsrail ile Varılan Mutabakatın Detayları - onedio.com

İsrail ile ilişkiler 2010 yılında Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrail komandolarının baskın düzenlemesi ve 10 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle bozulmuş, iki ülke arasındaki ilişkiler 2. Katip seviyesine indirilmişti.

AA ve Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir