Dışişleri'nden İsrail'e Tepki Geldi: 'Haddini Bilmez Açıklamayı Kınıyoruz'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında Mescid-i Aksa'da yaşanan gerilime değinmiş ve "Osmanlı'nın elinden çıkmasıyla başlayan Kudüs'ün sıkıntılı günleri bölgede İsrail'in kuruluşuna yönelik hadiselerle birlikte adeta kabusa dönüşmüştür" demişti. Erdoğan'ın açıklamalarına İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan "Osmanlı İmparatorluğu günleri çoktan sona erdi. Yahudi halkının başkenti Kudüs'tü, Kudüs'tür ve öyle kalacaktır. Sırça köşkte oturan komşusuna taş atmamalı" yanıtı geldi. 

Karşılıklı açıklamalar sürüyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu "Haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz" dedi ve İsrail'i bir an önce aklıselime dönerek Mescid-i Aksa'daki ibadet özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmaya çağırdı...

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Türkiye ile ilgili ifadeleri hakkındaki bir soruya cevaben açıklama yaptı.

Açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımızın Harem-i Şerif'teki son gelişmeler hakkında ifade ettikleri hususlara ilişkin olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz. Osmanlı döneminde Filistin'de farklı dinlere ve mezheplere mensup cemaatler yüzyıllarca barış içinde birlikte yaşamış ve ibadetlerini özgürce yerine getirmiştir" denildi.

"Osmanlı döneminde sergilenen benzersiz hoşgörüyü en iyi Musevilerin bilmesi ve takdir etmesi beklenir" denilen açıklama şöyle devam etti👇

"Bugün de Türkiye Cumhuriyeti'nde Musevilerin inanç ve ibadet özgürlükleri devletimizin güvencesi altındadır.

Tüm Müslümanlar için en kutsal üçüncü mekan olan Harem-i Şerif bütün İslam Âleminin en öncelikli konularının başında yer almaktadır.

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de süregiden İsrail işgali 50. yılını doldurmuşken Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğu gerçeğini örtbas etmeye çalışmanın bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına ve Filistin-İsrail ihtilafının çözülmesine faydası olmayacağı açıktır.

İsrail'e düşen sorumluluk, biran önce aklıselimi hâkim kılıp, Harem-i Şerif’te statükoya dönmek ve ibadet özgürlüğünün önündeki engelleri tümüyle kaldırmaktır."

Dün partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Aksa'da yaşananlara değinerek İsrail'i eleştirmişti.

Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklamasında "Osmanlının elinden çıkmasıyla başlayan Kudüs'ün sıkıntılı günleri bölgede İsrail'in kuruluşuna yönelik hadiselerle birlikte adeta kabusa dönüşmüştür. Uluslararası hukuka göre meşruiyet elde etmiş, başkenti Tel Aviv olan İsrail, bizim de tanıdığımız diplomatik ilişki içinde olduğumuz bir devlettir. Ancak İsrail'in meşruiyeti kendisinin, Filistin'in ve Filistinlilerin haklarına gösterdiği saygı ölçüsünde anlamlıdır. Özellikle üç din içinde özel olan statüsüne, hele hele Mescid-i Aksa'nın ve Kubbet-üs Sahra'nın içinde bulunduğu harem bölgesinin mahremiyetine saygı duymayan bir İsrail en büyük zararı kendisinin göreceği tehlikeli bir yola sapıyor demektir" demişti.

Erdoğan'ın bu açıklamalarına yanıt İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon'dan geldi: "Erdoğan, ülkesinin kendi sorunları ve sıkıntılarıyla ilgilensin"

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı'nın sözleri için "hayali, temelsiz ve çarpıtılmış"  ifadesini kullanan Sözcü Nashon, "Osmanlı İmparatorluğu günleri çoktan sona erdi. Yahudi halkının başkenti Kudüs'tü, Kudüs'tür ve öyle kalacaktır. Geçen yıllardan farklı olarak kentin mevcut yönetimi tüm azınlıkların güvenliği ve din özgürlüğüne mükelleftir ve haklarına saygılıdır. Sırça köşkte oturan komşusuna taş atmamalı" dedi.

Nahshon ayrıca Erdoğan'a "ülkesinin kendi sorunları ve sıkıntılarıyla" ilgilenmesi çağrısında bulundu.

İsrail Başbakanlık Ofisi: "İsrail'e vaaz verecek son kişi Erdoğan'dır"

Ayrıca İsrail Başbakanlık Ofisi de konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

Haaretz gazetesinin haberine göre açıklamada "Erdoğan Kuzey Kıbrıslılara ya da Kürtlere ne derdi acaba? İsrail'e vaaz verecek son kişi Erdoğan'dır" ifadelerine yer verildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir