Görüş Bildir
Haberler
İspanya'da Diktatör Franco'nun Son Heykeli de Kaldırıldı

İspanya'da Diktatör Franco'nun Son Heykeli de Kaldırıldı

İspanya'yı yaklaşık 40 yıl boyunca diktatörlükle yöneten Francisco Franco'nun ülkenin Kuzey Afrika'da bulunan şehri Melilla'daki son heykeli de kaldırıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Söz konusu heykel Franco'nun 1978'deki ölümünden 3 sene sonra dikilmişti.

Belediye işçileri herhangi bir taşkınlık olayı yaşanmadan tuğla bir platform üzerine kurulu heykeli bir kepçe, vinç ve zincirler yardımıyla yerinden sökerek kamyona yükledi. Söz konusu heykel Franco'nun Kuzey Afrika'daki Berberi kabileleriyle İspanya arasında 1920'lerde cereyan eden Rif Savaşı anısına yapılmıştı.

Şehrin eğitim ve kültür elçisi Elena Fernandez Trevino heykelin kaldırılması sonrası yaptığı açıklamada, 'Bugün Melilla için tarihi bir gün. Artık Avrupa topraklarında diktatör Franco'nun kamuya açık gösterilen bir heykeli kalmadı.' diye konuştu.

İspanya meclisinde heykelin kaldırılmasına tek karşı çıkan siyasi grup aşırı sağcı Vox olmuştu. Vox milletvekilleri söz konusu heykelin Franco'nun askeri başarısı sebebiyle yapıldığını, siyasi kimliğiyle alakalı olmadığını savundu.

İspanya'da 2007 yılında çıkarılan Tarihi Bellek yasası ile Franco'ya ait tüm izler siliniyor. Söz konusu yasa, Franco'ya ait ve kamuya açık devlet eliyle yaptırılan tüm heykellerin kaldırılmasını da içeriyor.

Ülkedeki sosyalist partiler sosyalist İspanya'yı 1936-1975 yıllarında yöneten diktatör Franco'nun izlerini silmek için 16 ay boyunca mecliste yoğun çaba harcamıştı.

Bu yasa kapsamında 2019 Ekim'inde Franco'nun başkent Madrid'in yakınlarındaki Şehitler Vadisi'nde bulunan anıt mezardaki naaşı ve kalıntıları 44 sene sonra aile mezarlığına taşınmıştı.

İspanya'yı 1936-1975 yılları arasında yöneten diktatör Francisco Franco'nun döneminde büyük insan hakları ihlallerinin yapıldığı ve birçok kişinin de faili meçhule kurban gittiği biliniyor. O dönemle ilgili tam rakamlar bilinmese de 200 ila 400 bin kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

2007 yılında çıkarılan Tarihi Bellek yasasının mimarı ve dönemin Başbakanı Jose Luis Rodriguez'in dededi ve dedesinin babası da Franco döneminde öldürülmüştü.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2021/02/24/is...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın