Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi Sonuç Bildirgesi: 'Doğu Kudüs Filistin'in Başkentidir'

 > 
65PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sonrası, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), bugün Türkiye'nin çağrısıyla ve olağanüstü gündem ile toplandı. 57 üyesi bulunan teşkilatın, İstanbul'daki toplantısına 48 ülke katıldı. Toplantıya, 18 ülke devlet başkanı ve başbakan seviyesinde katılırken, Suudi ArabistanBirleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, dışişleri bakanı düzeyinde iştirak etti. Sonuç bildirgesinde, Doğu Kudüs "Filistin Devleti'nin işgal altındaki başkenti" olarak tanındı ve "Filistin'i tanıyoruz" denildi.

İİT Olağanüstü Zirvesi, Türkiye'nin ev sahipliğinde Lütfi Kırdar Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.

Öncelikli gündem olarak Kudüs meselesinin ele alındığı toplantının açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün zulme, 'dur' demek için bir araya geldiklerini" vurguladı. 

Çavuşoğlu, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, "Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıyan bizler, diğer ülkeleri Filistin Devletini 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde tanımaya teşvik etmeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zirvedeki konuşmasında dile getirdiği "tüm dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağırma" önerisi, sonuç bildirisine de yansıdı.

Kürsüde bir saat kalan Filistin lideri Mahmud Abbas ise Trump'ın kararını "yüzyılın tokadı" olarak niteledi ve ekledi: "Sanki kendi ABD eyaletlerinden bir tanesini takdim ediyor"

Türkiye'nin Nisan 2016-2019 arasında dönem başkanlığını üstlendiği teşkilatın 4 kıtada 57 üyesi var. Peki hangi ülke, ne düzeyde katıldı?

Hüriyet'in aktardığı bilgiye göre, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi katılımcı listesinde yer alan liderler ise şöyle sıralandı:

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yemen Cumhurbaşkanı Abdrabuh Mansour Hadi, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, Umman Kralı’nın özel temsilcisi Seyit Assad bin Tarıq Al Said, Katar Emiri Şeyh Tamim, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Brunei Kralı Hasan El-Bolkiah, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Ürdün Kralı Abdullah, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Cibuti Başbakanı Abdulkader Kamil Muhammed, Malezya Başbakanı Najib Razzak, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani, Kazakistan Meclis Başkanı Kassım Jomart Tokayev, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Faiez Serrag ve Özbekistan Senato Başkanı Nigmatulla Yuldaşev.

Zirvenin devlet başkanları listesinde sürpriz bir isim yer aldı. Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, misafir olarak toplantıya katıldı.

📷  Hürriyet

İİT Olağanüstü Zirvesi sosyal medyanın gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir