Görüş Bildir
Haberler
IŞİD, 500 Kişiyi Öldürdü, 500 Kadını Esir Aldı

IŞİD, 500 Kişiyi Öldürdü, 500 Kadını Esir Aldı

adem kara
06.08.2014 - 10:03

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Ezidilerden 500 kişiyi öldürdüğü, 500 kadını da esir aldığı bildirildi. IŞİD'in bu eylemi tüm dünyada büyük tepki çekti.

Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden (KYB) Ezidi Milletvekili Feyyan Dahil, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, 'IŞİD, Musul'un Sincar ilçesinde, Ezidilerden 500 kişiyi öldürdü, 500 kadını da cariye olarak esir aldı. Kadınları Telafer'e yakın bölgelere götürdü' dedi.

Ezidilere karşı soykırım uyarısında bulunan Dahil, 'Ezidilik IŞİD'in elinde yok ediliyor. IŞİD kontrol altına aldıktan sonra Sincar'dan 30 bin Ezidi aile zorla göç etti. Göç ettikleri bölgelerdeki kötü insani koşullar nedeniyle 70 çocuk ile yaşlı ve kadınlardan oluşan 100 kişi hayatını kaybetti' diye konuştu.

Dahil, Bağdat'taki merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY), Ezidilileri yaşadıkları bu kötü durumlardan kurtarma çağrısında bulundu.

Ateş, güneş ve suyun kutsal sayıldığı bir inanç şekline mensup olan Yezidiler, daha çok Irak'ın Musul ve Duhok şehirlerinde yaşıyorlar. Irak'taki sayılarının 500 bin olduğu ifade ediliyor.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

IŞİD'in başını çektiği silahlı grupların, Ezidi Kürtlerin yaşadığı Sincar ilçesini ele geçirmesi nedeniyle de binlerce Ezidi, bölgeden kaçarak Duhok ve Erbil'e sığınmıştı.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/dunya/is...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

ulan bi pkk ypg pyd peşmerge vs. durdurmaya çalışıyor bunları alltaki arkadaşın dediği gibi.koca ülke türkiyenin ise konsolosluğunu basıyorlar esir alıyorlar... Devamını Gör