İşi Bileceksin, İşe Gitmeyeceksin! Araştırmaya Göre Türkiye'de Her 10 Kişiden 7'si İşe Gitmek İstemiyor

 > 
97PAYLAŞIM

İşinizi sevmediğiniz veya dışarıda çalışmak istemediğiniz için mesaiye gitmek istemiyorsanız yalnız değilsiniz. Yapılan araştırmaya göre Türkiye'de her 10 kişiden 7'si işe gitmek istemiyor. Buna rağmen çalışanların iş değiştirme eğilimi ise son derece düşük seviyede... 

Verilere göre evden çalışmak isteyenlerin ilk sırasında Yunanistan yer alıyor ve Türkiye de Şili, Singapur ve Malezya'nın ardından listeye 5. sıradan katılıyor.

Business HT'nin aktardığı bilgiye göre araştırma, insan kaynakları seçme, yerleştirme ve danışmanlık şirketi Randstad tarafından gerçekleştirildi.

Evden çalışmak isteyenlerinin en düşük olduğu ülke ise yüzde 48 ile Hollanda.

Hollanda'nın ardından yüzde 51 ile Norveç, yüzde 52 ile de Almanya ve Danimarka geliyor.

Bu verilere rağmen Türkiye'nin yüzde 83'ü geleneksel çalışma yöntemlerini sürdürüyor. Çalışanlar mesai saatleri içinde ofiste bulunuyor.

Diğer çarpıcı nokta ise işe gidilmemek istenmesine rağmen, iş değiştirme eğilimi oldukça düşük.

Türk çalışanların yüzde 45'i aktif olarak iş başvurusu yapmıyor sadece tekliflere açık. Yüzde 13'ü aktif olarak iş aradığını söyleyen Hint çalışanlar ise ilk sırada.

Lüksemburg ise yüzde 58'inin tekliflere de kapalı olarak iş arayışı olmamasıyla dikkat çekiyor.

Çalışanlara 'Gelecek altı ayda aynı ya da benzer bir pozisyonda farklı bir işverene çalışmaya başlayacağınız düşünüyor musunuz?' sorusu yöneltildi.

Verilen yanıtlarda iş değiştirme beklentisinin en çok Türk çalışanlarda gerilediği gözlemlendi.

Kim ne kadar özerk?

Randstad Workmonitor’un 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin ortaya koyduğu sonuçlardan biri de çalışan kesimin özerkliği ile ilgili. Kendi çalışmalarını düzenleme, işlerini sıraya koyma ve önceliklerini belirleme özgürlüğüne sahip olduklarını belirtenlerin oranı yüzde 66 olarak gözlemleniyor.

Türkiye’de oran global ile aynı seviyede. Ülkemizde de yüzde 66’lık kesim çalışırken ‘özerk’ olduğunu belirtiyor.

Farklı saat, farklı lokasyon trendi.

Dünya genelinde standart çalışma saatleri dışına çıkan ve birden fazla lokasyonda çalışmaya imkan tanıyan ‘agile’ çalışmaya doğru bir kayma sözkonusu. Küresel olarak yüzde 44’lük bir kesim çalışma stillerinin bu yönde değişmeye başladığını belirtiyor. En yüksek oran yüzde 69 ile Hindistan; en düşük oran ise yüzde 28 ile Çek Cumhuriyeti’nde. Türkiye ise global ile aynı seviyede: araştırmaya katılanların yüzde 44’ü iş yapış şekillerinin çevik bir hal almaya başladığını söylüyor. Tamamen ‘agile’ şekilde çalıştığını belirtenlerin oranı ise globalde yüzde 41, Türkiye’de yüzde 35.

Araştırmaya katılanların yüzde 82’si agile çalışmayı iş-yaşam dengesini iyi bir şekilde kurmaya olanak tanıdığı için tercih edeceğini belirtiyor.

Türkiye’de de aynı fikirde olanların oranı ise yüzde 74. Verimliliği, yaratıcılığı arttırdığı ve iş tatminini desteklediği için tercih edenlerin oranı globalde yüzde 81, Türkiye’de yüzde 76 olarak gözlemleniyor. Agile çalışmanın özel hayatında baskı oluşturduğuna inananların oranı ise yüzde 44. Çalışan kesim buna neden olarak her an her yerde iş ile bağlantılı kaldıkları, her daim ulaşılabilir oldukları için kendilerine zaman ayıramayacaklarını gösteriyor. Erkeklerin yüzde 47’si, kadınların yüzde 40’ı bu düşünceyi destekliyor.

İşverenlerinin, kendilerine işlerini evden veya başka bir yerden tam anlamıyla gerçekleştirmelerine olanak tanıyan teknolojik ekipmanlar sağladıklarını belirtenlerin oranı globalde yüzde 56, Türkiye’de yüzde 48.

Peki, siz ofiste mi yoksa evde mi çalışmak isterdiniz?

Ofiste
Evde
Hiç çalışmak istemezdim
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir