İş Yerindeki İlk Gününüzde Başarıya Ulaşmak İçin Sergilemeniz Gereken 21 Önemli Tavır

0PAYLAŞIM

İlk izlenim oldukça önemli!

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2015/06/2...

1. Hazırlan ve soru sor.

New Yorklu yaşam ve kariyer koçu Mark Strong, iş yerinde ilk gününüzde genellikle dinlemeyi tercih etseniz bile gerekli olduğu zamanlarda soru sormanızı öneriyor. Ayrıca yeni görevinizde daha başarılı olmak ve kendinizi göstermek için yapmanız gerekenlere dair faydalı sorular hazırlayabilirsiniz. İnsan kaynakları birimi ile de iletişimde olarak işe başlamadan önce gereken temel özellikleri öğrenebilirsiniz.

2. Kısa bir sunum hazırlayın.

Kim olduğunuzu, daha önce nerede çalıştığınızı anlatacağınız 30 saniyelik bir konuşma hazırlayın. Ayrıca bu görevde ve bu şirkette neler yapacağınıza dair de bilgiler vererek çalışma arkadaşlarınızın sizin hakkınızda bilgilenmesini sağlayın.

3. Erken gidin ama iş yerinin binasına tam zamanında girin.

Kadınlar için hazırlanan bir kariyer sitesinin yöneticisi Teri Hockett, en az 15 dakika önce orada olmanızı öneriyor. Eğer daha önce o yola gitmediyseniz, bir hafta öncesinde bilmediğiniz bu yolculuğa hazırlanmak için birkaç kez özellikle trafik saatinde o yolu kullanın. Ne kadar zaman alacağını görün.

4. Sosyal alanları keşfedin.

İş yerinde başarılı olmak yalnızca çalışma arkadaşlarınızla iyi anlaşmakla ilgili değildir. Aynı zamanda doğru kişilerle iletişimde olmayı öğrenmelisiniz. Aynı zamanda ilk günde ofisin politikalarını öğrenmekle başlayın. İletişim koçu David Parnell, "Güç özellikle iş yerinde ilginç, oldukça önemli ve bazen de anlaşılması zor bir şeydir. İş yerindeki pozisyon hiyerarşisini anlamak oldukça önemlidir. Bu, çalıştığınız kişilerin statülerini öğrenmek kadar kolaydır. Fakat güç farklı yollarda ortaya çıkabileceği için kimin kime sorumlu olduğunu öğrenmek de zorunludur." diyor.

5. Rahatlayın.

Stratejik davranmaya kendinizi odaklarken aynı zamanda da üretkenlik seviyenizi kısıtlamamak adına rahat davranmayı da ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlayın. "Dinlendiğinizden, hazırlıklı olduğunuzdan ve iş yerine zamanında varmak için gereken sebepleriniz olduğundan emin olun. Unutmayın, en iyisini yapmak istiyorsunuz."

6. Gülümseyin.

"Bu noktaya ulaşmak biraz zaman alabilir ama konuştukça, iş yerine alıştıkça mutlu olmayı unutmaz ve anın tadını çıkarırsınız."

"İlk intibanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeni insanlarla tanıştığınız zaman gülümseyin, ellerini sıkın. Kendinizi herkese tanıtın ve orada olmaktan mutlu olduğunuzu ve hevesli olduğunuzu gösterin. Çalışma arkadaşlarınız bunu unutmayacaktır."

7. Bakın ve örnek alın.

Şüphe duyduğunuz zaman giyiminize, ne söyleyeceğinize ve yapacağınıza daha fazla dikkat edin. Tanışma aşamasında olabildiğince profesyonel olun. 

Hockett işin ilk gününde sorun yaşamamak adına kıyafet kuralları konusunda özellikle dikkatli olmanızı öneriyor. "Bu durum önemli çünkü bazen giyim tarzınız insanların size yaklaşımını etkileyebilir veya yanlış bir izlenim yaratabilir." Tercihen insanlarla kaynaşıp, hem diğerlerini hem de kendinizi rahatlatmak istersiniz. Eğer kıyafet kurallarından emin değilseniz de insan kaynakları birimine sorabilirsiniz.

8. Utangaç olmayın.

"Merhaba" diyerek kendinizi oradaki herkese tanıtın.

9. Mümkün olduğunca fazla insanla konuşun.

İşin ilk gününde özellikle çalışma arkadaşlarınızla konuşarak işlerin nasıl ilerlediği konusunda bilgi alabilirsiniz. Eğer arkadaşça bir yaklaşım sergilerseniz, güven konusunda doğru bir adım atmış olursunuz.

10. En az bir çalışma arkadaşınızla arkadaş olun.

İşin ilk gününde bir adım ileri gidip arkadaşlık kurun. "Yeni bir işe başlamak stres yaratabilir ve arkadaşlık kurmak yabancı bir atmosfere daha hızlı alışmanızı sağlayabilir." 

Çalışma arkadaşlarınıza yardımcı olma konusunda elinizden geleni yapacağınızı gösterin. Pozitif enerji ve takım ruhu bulaşıcıdır!

11. Çok fazla kendinizi zorlamayın.

Etkileyici olma dürtüsü fazla olduğunda sıkıntı yaşarsınız. Böyle zamanlarda çoktan işe alındığınızı, çalışma arkadaşlarınızı etkilemek zorunda olmadığınızı unutmayın. Herkes birileri tarafından övülmek ister. Ama bunun için harcanan aşırı enerji boşunadır, çevreyi tanıdıkça doğal olarak insanları etkileyeceksiniz.

12. Öğle yemeğini geri çevirmeyin.

www.cheatsheet.com

"Eğer iş arkadaşlarınız ve patronunuz öğlen yemeği teklif ettiyse, onlarla kaynaşmak için hazır olduğunuzu gösterin."

13. Dinleyin ve gözlemleyin.

İşin ilk gününde yapabileceğiniz en iyi şey dinlemek, dinlemek ve dinlemektir. Arkadaşça davranın, insanlarla tanışın, gülümseyin ve dinleyin.

Böylece iş arkadaşlarınızın ve patronunuzun şirket hakkındaki hedeflerini, en iyi projeleri ve çalıştığınız birimi öğrenebilirsiniz.

14. Enerjinizi yüksek tutun.

Özellikle ilk günlerde sizi gözlemleyecekler. Tavırlarınız ve çalışma ahlakınız açık bir şekilde görünür. Herkes hevesli ve iyimser insanlarla çalışmak ister. Bu yüzden sizi gözlemleyen kişilere tam da bu tarz biriyle çalıştıklarını gösterin.

15. Profesyonel kuralları öğrenin.

İşin ilk gününde sözel veya yazılı olarak patronunuz size sorumluluklarınızı söyleyecektir. İş yerinde başarılı olmak için yapmanız gereken budur. Sizden beklenenlerin neler olduğunu anlamak için elzem kuralları öğrenmekle işe başlarsanız daha iyi olacaktır.

16. Cep telefonunuzu sessizce alın.

Çalışırken, özellikle ilk günde zihnen de %100 işe vermeniz gerekiyor kendinizi.

17. İş arkadaşlarınıza ve iş yerinize gereken ilgiyi gösterin.

Birçok insanla tanışabilirsiniz ve genellikle sizin hakkınızda bir şeyler öğrenmek için adım atarken, sizin de onlarla ilgili bir şeyler öğrenmek için adım atmanız gerekir.

18. Vücut dilinize dikkat edin.

Vücut diliniz iş yerindeki iletişim ağınız hususunda oldukça önemlidir. İnsanları sizinle ilgisi algısının daha iyi olması için gerekeni yapmalısınız. Vücut dilinizi yanlış anlaşılacak şekilde kullanmamalısınız.

19. Patronunuz size ulaşabilsin.

Bu her ne kadar açık bir kural olsa da özellikle işibn ilk gününde binlerce yönerge ile sağa sola koşuyor olabilirsiniz. Bu nedenle bütün dikkat dağıtıcı şeylere rağmen işin ilk gününde patronunuzun size ulaşabilmesine dikkat edin.

20. Kendiniz olun.

"Her zaman rahat olmaya ve olduğunuz kişiyi yansıtmaya özen gösterin. Başkası olmaya çalışmak oldukça stres yaratıcı bir durumdur. İşin ilk gününde de 30. gününde de aynı kişi olmalısınız. Sonuçta sürekli bu insanlarla çalışacağınızı düşününce ilk baştan güzel bir başlangıç yapmak ve bunu geliştirmek en iyisi olacaktır. "

21. Güzel bir tavırla ayrılın.

Yeni işin ilk günü çok önemlidir ama eğer her şey mükemmel gitmiyorsa da kendinize yüklenmemelisiniz. İlk günün sonunda geriye bakabilir ve kendinizi eleştirebilirsiniz. Evet, hazırlıklı olup elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız ama eğer başarılı olmak için fazla çaba harcarsanız bunalmış hissedebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilinemeyen

İş bulun!

unclecaner

#2 Aynen, geçen bi torna tesfiyeciye gittim görüşmeye, barkovizyonu mengeneye sıkıştırıp, karşı duvarda duran mantar panoda powerpointle 30 saniyelik bi sunum yaptım, direkt genel müdür yaptılar beni.. Siz bu içerikleri yurt dışı paylaşımlardan alıp türkçeye çevirip bize mi sunuyosunuz?

Görüş Bildir