İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Sordu: 'Ayşe Teyzenin Ne İşi Var Dövizle?'

 > 
428PAYLAŞIM

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kurlarda yaşanan hareketlilik hakkında açıklamalarda bulundu. Saldırı niteliğinde fiyatlar oluştu diyen Adnan Bali, 'Dolarda, euroyla geliri, olmayan kişinin dövizle işi olmamalıdır. Ayşe teyzenin ne işi var dövizle?' dedi.

'Bir kısım dalgalanmalar yaşanması normaldi ancak bu sefer farklı'

Piyasalardaki son dalgalanmayı değerlendiren Bali zor günlerden geçildiğini, ciddi spekülatif atakla karşı karşıya olunduğunu söyledi. Gelinen noktanın ekonomik temellerle izah edilemeyeceğini belirten Bali şöyle konuştu:

"94 krizi, 96 Asya, 97 Rusya, 99 depremi, 2001 krizi, hepsini yaşadık. Bir kısım dalgalanmalar yaşanması normaldi. Ancak bu sefer farklı. Bütçe açığının GSYH'ye oranı Türkiye'de şu an %2'yi biraz aşacak. Bu oran yıllarca % 1.1 - 1.3 bandındaydı. Bunu AB ile, diğerleriyle kıyaslayın, harcamalarda bir miktar genişlemeye rağmen önemli bir mali disiplin göstergesidir. İkinci unsur kamu borç stokunun GSYH'ye oranı. Bu % 28'lerdeydi, şimdi %30'lara gelmiş olabilir ama AB ile kıyaslayınca bunun 3 katı oranlara giden ülkeler var."

'Bankacılık sisteminde açık pozisyon yok'

Bankacılık sisteminde açık pozisyon olmadığını söyleyen Bali, daha önce yaşanan krizlerden farklı olarak buna dikkat çekti ve şöyle konuştu:

"Daha önce yaşanan krizlerden en temel farklardan biri bu. Finansal kesimin dışındaki kesimde ise açık pozisyon var, bu da 217 milyar dolar seviyesinde. Bu rakam ilk bakışta ürkütüyor, ama kısa vadede reel sektörün 6.5 milyar dolar net artı pozisyonu var. Yani bir yıla kadar kısa vadede long pozisyonuyla bir tahammülü var, karşı tedbirleri alacak imkanları var."

'Kurda gelinen seviyeleri görünce üzülüyorum'

Kur atağı ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyen Bali şöyle devam etti:

"Cari açığa bakarsak; cari açık çift basamaklara yaklaştığı sırada ve petrol fiyatlarının da 130 dolar olduğu dönemde kur atağı yemedik, şimdi kur atağı yiyoruz. İşte o nedenle bunun ekonomik temelleri yoktur. O nedenle gelinen seviyeleri görünce üzülüyorum."

'Şu an söylem değil eylem zamanı'

Kurun çok ciddi seviyelere ulaştığını söyleyen Bali, Kurun geldiği seviye açısından Türkiye'nin hızlı bir şekilde aksiyon alması gerektiğini belirtti ve BDDK ile Merkez Bankası'nın yerinde tedbirler aldığını şu sözlerle dile getirdi:

"Şu an artık söylem değil eylem zamanı. Piyasa yeterli aksiyon alınmama halini cezalandırıyor. Merkez Bankası önlemlerini aldı, BDDK da düzenlemeler yaptı. Bu kararların piyasa karşılığı da olacaktır. BDDK ve Merkez Bankası, şu anda çok doğru, yerinde tedbirler alıyor. Özellikle kritik dönemlerde söylem değil eylem önemli. Eylemin de piyasa tarafından kabul görmesi lazım. Kurun geldiği seviyeden sonra istikrar kazanması halinde bu kurun çok kısa sürede kendini tedavi edebileceğini düşünüyorum. Talebin büyük ölçüde üst piyasalarda oluştuğunu görüyoruz."

'Kurun bu seviyelere gelmesinden dolayı sevinç nidaları atan tweetler görüyorum'

Sosyal medyada dolar ve euronun artması sonucunda atılan tweetlere de değinen Bali,  "Bu oyun oynanacak bir alan değil" dedi ve şöyle devam etti:

"Kurun bu seviyelere gelmesinden dolayı sevinç nidaları atan twitler görüyorum. Ben 80 yaşını aşmış annemin babamın tansiyonunun yükselmesi gibi görüyorum. bu ülkenin içinde borcu olan, yaşayan insanlar ne oluyor acaba o sırada siz o twiti atarken. İç kırılmalar her mevzuya sirayet ettirilmemelidir. Bu oyun oynanacak bir alan değil. Biz bu ülkeyi sokakta bulmadık. Şu anda karşılaştığımız zorluklar bu ülkeyi kuranlar bundan daha mı kolay şartlardaydılar. Büyük fedakarlıklar yapıldı."

Dolarla euroyla geliri, borcu alacağı olmayan kişilerin dövizle işi olmaması gerekir diyen Bali, 'Ayşe Teyze'nin ne işi var dövizle?' dedi📹

Bali'nin 'Ayşe teyze' açıklaması şu şekilde:

"Kimse bilmediği sularda yüzmesin. Dolarda, euroyla, borcu, alacağı, geliri projekte edilmiş herhangi bir şeyi olmayan kişinin dövizle işi olmamalıdır. Bakın, hazine kökenli bir yöneticiyim. Aşağı yukarı da 24-25 senemi bu işlerle geçirmişim. Bugüne kadar bir dolar bile tasarruf amaçlı alımım olmadı. Bugün de olmadı dün de olmadı evvelsi gün de olmadı. Nedeni şu; benim gelirim Türk Lirası, harcamalarım Türk Lirası, yaşadığım yaşayacağım ülke Türkiye. Ben şunu tavsiye ederim sadece; ihracatçıysanız, ithalatçıysanız, turizmciyseniz, işiniz varsa gücünüz varsa, Ayşe Teyze'nin ne işi var dövizle?"

Ayşe Teyze sosyal medyanın da gündeminde👇

Kaynak: NTVBloomberg HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir