Görüş Bildir

İran, IŞİD'le Karikatürlerle 'Savaşacak'

Anasayfa > Gündem

İran'da, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) 'karanlık yüzünü' ortaya çıkarmak amacıyla bir karikatür yarışması düzenleniyor. Cihatçıları ve örgütü desteklediği söylenen 'burnu havada' dünya liderlerini yeren çizerleri ödüller de bekliyor.

İran Karikatür Evi'nin düzenlediği yarışmaya 43 ülkeden 800'ü aşkın karikatür gönderildiği, bunların içinden 280 çalışmayı seçen komitenin de kazananı Mayıs sonunda duyuracağı belirtiliyor.

"IŞİD, aslında İslam'ın ne olduğunu hiç bilmiyor"

Yarışmanın organizatörlerinden Mesud Şojaei Tabatabai, İran'ın Press TV televizyonuna verdiği demeçte, ''Bu karikatür yarışmasını IŞİD'in gerçek kimliğini ortaya çıkarmak için düzenlemeye karar verdik. Nitekim bu örgüt, kendini İslam diniyle bağdaştırıyor ancak aslında İslam'ın ne olduğunu hiç bilmiyor'' dedi.

Yarışmanın bir bölümünde de katılımcıların IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi, Katar Kraliyet ailesinden Şeyh Hamid Bin Halife El Tani ya da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İngiliz Başbakanı David Cameron, Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande ve ABD Başkanı Barack Obama gibi isimleri yeren karikatürler çizmesi öneriliyor.

Karikatür yarışmasının düzenleyicilerinden bir diğeri olan Muhammed Habibi de, ''IŞİD denen paraziti ve insanlık ile kültüre karşı işlediği suçları herkes biliyor. Ancak yine de karikatüristlerden bu örgüt hakkında toplumda farkındalık yaratmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Kazananı 1500 dolar para ödülünün beklediği yarışmaya gönderilen karikatürlerin daha sonra da Irak, Suriye ve Lübnan'da sergilenmesi planlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
feyk

merak ettigim ayni isid, sunni selefi bir olusum degilde, sii bir orgut olsaydi iranin yaklasimi nasil olurdu?

Gizem Mathers

Son tweet'teki görseldeki havlulardan birinde "Turkey" mi yazıyor ?

Murad Bal

Evet

Ubu Roi

Dinime küfreden Müslüman olsa...