İran'da Hayat Pahalılığı Nedeniyle Başlayan Protestolar Büyüyor: 'Ölüm veya Özgürlük', 'Mollalar Dışarı'

 > -
Abone ol

İran'da hayat pahalılığı nedeniyle başlayan protestolar cuma günü başkent Tahran dahil 12 şehre yayıldı. Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre hayat pahalılığını protesto etmek için başlayan gösterilere yüzlerce kişi katıldı. 'Mollalar dışarı', 'Ölüm veya özgürlük', 'Diktatöre ölüm' gibi sloganlar atan göstericilere müdahale eden polis bazı protestocuları gözaltına aldı. 

ABD Başkanı Trump ise Tahran rejiminin yurt dışındaki operasyonlar için para harcadığını ve yolsuzluğa battığını belirterek "Dünya bu süreci izliyor" dedi.

İran'ın ikinci büyük şehri Meşhed'de Perşembe günü sokağa çıkan kalabalığa, cuma günü namaz sonrasında protestocular katıldı.

Cuma namazından sonra artan gösteriler başkent Tahran'a da sıçradı. Tahran'daki gösterilerde eylemcilerden birkaçının gözaltına alındığı İran tarafından resmen açıklandı. Ancak gözaltı sayısı belirtilmedi.

Muhaliflere göre gösteriler 12 şehre yayıldı.

Muhalifler, 12 şehirde birden gösteri olduğunu söylüyor. Meşhed'in yanı yanı sıra kuzeydeki Tebriz, Raşt, batıda İsfahan, Hamadan ve Irak sınırındaki Kirmanşah protestoların diğer adreslerinden bazıları. Bazı kentlerde akşam saatlerinde de gösteri yapıldı.

Kirmanşah'ta sokağa çıkanlar 'Ölüm veya özgürlük', 'Filistin'i boşver, bizi düşün' gibi sloganlar attı. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, sokaklarda yankılanan diğer sloganlar ise 'Mollalar dışarı', 'Diktatöre ölüm' ve 'Ruhani'ye ölüm.'

Elindeki beyaz bayrakla protestolara katılan kadın sembol oldu.

Muhalifler, elinde tuttuğu beyaz bir bayrakla tek başına duran bir kadın protestocunun gözaltına alındığını savunuyor. Sosyal medyada söz konusu göstericinin birçok resmi çizildi ve protestoların sembolü haline geldi.

Ülke dışında yaşayan İranlılar da gösterilere destek veriyor. Almanya ve Belçika gibi ülkelerde İran büyükelçiliği önünde toplananlar, Tahran yönetimi karşıtı sloganlar atıyor.

Polis biber gazı ve tazyikli su kullanıyor. Bazı göstericiler polis müdahalesi sırasında yaralandı.

Meşhed, Nişabur, Kaşmer gibi kentlerde perşembe günü düzenlenen protestolarda polis 52 göstericiyi gözaltına aldığını açıkladı. Yerel kaynaklar, polisin biber gazı ve tazyikli suyla dağıttığı göstericilerden bazılarının da yaralandığını aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından İran'daki gösterileri değerlendirdi.

Trump, "Rejimin yolsuzluklarından ve ülkenin varlığını yurt dışında terörizme harcamasından bıkmış olan İran vatandaşlarının barışçıl protestolarıyla ilgili bilgiler geliyor. İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu süreci izliyor" diye yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, resmi açıklamayla gözaltıları kınadı.

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hameney, hafta içinde yaptığı açıklamada hükümetin ekonomi politikalarını eleştirmiş ve yüksek enflasyon, artan fiyatlar gibi sorunların çözülmesini istemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir