Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

iOS İşletim Sisteminin Diğer İşletim Sistemlerinden Farklı Olduğunu Kanıtlayan 10 Özelliği

7PAYLAŞIM

iOS belki de dünyanın en sevilen işletim sistemidir. iOS'un bu kadar sevilmesinin nedeni ise onu farklı kılan özelliklere sahip olmasıdır. Biz de sizler için iOS'u farklı kılan 10 özelliği derledik.

1. Diğer Apple ürünleriyle arasındaki muhteşem iletişim

Apple dünyasında işletim sistemleri kapalı olduğu için, cihazlar arasındaki iletişim kontrolünü sadece Apple sağlıyor. Bu yüzden Apple marka iPhone, iPad, Apple Watch ve MacOS gibi ürünlere sahipseniz bu ürünlerin hepsini birbiriyle bağlantılı olarak kullanabilirsiniz.

2. Kullanım kolaylığını kimse göz ardı edemez!

iOS işletim sistemi dışında bir işletim sistemi kullanıyorsanız ve iOS'a geçtiyseniz ilk dikkatinizi çeken iOS'un kullanımının kolaylığıdır. iOS'da kişiselleştirmeden feragat ediliyor. Fakat menü / ana ekran gibi gereksiz fazlalıklar görülmeden sadece "Home" tuşuyla istenilen uygulamaya erişim sağlanabiliyor. (iOS 10 ile parmak izi sensörüne sahip telefonlar için geçerli. Eskiler yine parola girmek ya da ekranı kaydırmak zorunda)

3. O uygulama marketindeki zenginlik... iOS kullanmayanların uygulama marketini çok kıskandıkları net bir şekilde ortada.

Sadece biz değil birçok otorite AppStore'un en iyi uygulama marketi olduğunu düşünüyor. Bunun en büyük sebebi ise uygulamalar markete gelmede önce bir onay sisteminden geçiyor. Bu da uygulamanın belli bir kalitede olmasını sağlıyor.

4. Uygulamaların adeta konsol havası vermesine ne diyebiliriz ki?

iOS işletim sistemi başka markalar tarafından kullanılmadığı için ürünlerin donanımları belli. Bu doğrultuda yazılan uygulamalar bir konsolda çalışırmış gibi tam performanslı halde işlem görüyor. Tabi, cihazlar eski donanıma sahipse yeni oyunlarda takılmalar gösteriyor. Fakat bu gayet normal bir durum.

5. Bir iOS kullanıcısı güncelleme konusunda endişe etmez.

iOS kullanıcıların Android kullanıcılarına nazaran bir güncelleme endişesi bulunmaz. Bunun en büyük nedeni ise işletim sitemi tek olduğu için güncelleme bütün dünya ile aynı anda paylaşılıyor. Her güncellemenin 4 yıl önceki iPhone modeline de geldiğini belirtmeden geçemeyeceğiz.

6. Güvenlik tehdidi de neymiş?

iOS kullanıcılarının cihazları jailbreak yapmadığı için büyük bir güvenlik tehdidi altında kalmazlar. Yani bir iOS kullanıcısı cihazından rahatlıkla banka hesaplarını kontrol edebilir. Bunların yanı sıra Apple, her zaman bulunan açıkları ve tehditleri gözden geçirmektedir. Firma bu konuda oldukça dikkatli davranıyor.

7. iOS işletim sistemi olan bir cihaz aldıysanız diğer işletim sistemlerindeki gibi gereksiz uygulamaları kaldırmakla uğraşmazsınız.

Diğer telefon / tablet üreticilerine nazaran Apple, iOS cihazlarına gereksiz uygulama koymaktan çekiniyor. Fakat bazı durumlarda, yüklü gelen uygulamaları kullanmıyoruz ve kaldıramadığımız için hepsini bir klasöre tıkıştırıyoruz. Bu da iOS 10 ile birlikte çözüldü. Artık fabrika çıkışında gelen uygulamaları da ekrandan kaldırma özgürlüğüne eriştik.

8. En beğenilen özelliklerden birisi ise stabilizasyondur.

iOS cihazlarının en beğenilen özelliklerinden birisi stabilizasyondur. Sistem bir bütün olarak çalıştığı için çökme veya takılma gibi durumlar yaşanmaz. Tabii bu durumda da istisnalar var. Örneğin cihaz kullanım ömrünü tamamladıysa ne yazık ki yapacak bir şey yok. Bazı telefonlarda büyük güncellemelerden sonra problemler oluşabiliyor. Apple, çok geciktirmeden bu problemleri ortadan kaldırmak için yeni bir sistem güncellemesi hazırlıyor.

9. iOS cihazların tasarımının çok hoş olduğunu kimse inkar edemez.

Apple, cihazlarında kullanıcıların gözüne hitap edecek bir tasarım hazırlamak için elinden geleni yapıyor. Yapılan tasarımların sade ve güzel olması kullanıcılar tarafından da çok beğeniliyor.

10. Çoğu uygulamanın ilk AppStore'a yüklendiğine değinmeden geçmeyelim.

Geliştiriciler genellikle uygulamalarını yüklemek için ilk olarak AppStore'u tercih ediyor. Bu da iOS kullanıcılarının uygulamaları öncelikli denemesine olanak sağlıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wolfgangmami

ve şimdi reklamlar

goofy

IOS candır can D:

Görüş Bildir