İnternet Hızınız Nasıl? Türkiye'de Wi-Fi ile Hücresel Veri Hızını Karşılaştıran Çalışma Dikkat Çekiyor

-
Abone ol

OpenSignal isimli ağ şirketi geçtiğimiz günlerde dünya üzerindeki Wi-Fi ve hücresel veri indirme hızlarını karşılaştıran bir çalışma yayımladı. Bu çalışmaya göre Türkiye'de elde edilen sonuçlar bir hayli ilginç. Mobil operatörlerin sunduğu veri bağlantı hızları, Wi-Fi ağlarına göre çok daha hızlı bir konumda.

Dışarı çıktığımızda veya çıkacağımız zaman özellikle Wi-Fi olan yerleri harıl harıl arıyoruz. Ancak yapılan araştırmaya göre mobil indirme hızı kablosuz bağlantılara göre çok daha fazla.

OpenSignal'in araştırmasına göre Türkiye'de Wi-Fi bağlantı hızı hücresel veriye göre daha düşük.

Gelelim araştırmanın verilerine; Wi-Fi veri indirme hızı ortalama 9.6 Mbps iken, hücresel veri indirme hızı ortalama 16.9 Mbps.

Bu sonuç da Türkiye’de hücresel verinin Wi-Fi bağlantısından 7.3Mbps daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Diğer ülkeler için yer alan araştırma ve veriler de yukarıda yer alıyor.

Ancak burada Türkiye'deki hücresel veri akışının hızlı olmasına rağmen kota problemi nedeniyle kablosuz kullanıma göre daha düşük kullanıldığına da dikkat çekmek gerekiyor.

Yukarı yer alan görselde, akıllı telefonlarda LTE indirme hızının Wi-Fi indirme hızından hangi ülkelerde ne kadar daha hızlı olduğu bilgileri yer alıyor.

Wi-Fi kullanımının çok fazla olmasının sebebi ise hücresel veriye göre çok daha ucuz internet sunması. Üstelik ortalama 75 GB'dan başlayarak 500 GB'ye kadar çıkan paketler mevcut.

Limitsiz olarak verilen paketleri bir kenara bırakırsak ve 5G'nin de yakın zamanda geleceğini varsayarsak hücresel veri indirme hızı daha da artacak. Ortalama 4 GB'den başlayan hücresel veri paketleri ne yazık ki ihtiyaçları karşılamıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aylık hücresel internet paketiniz kaç GB? Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
synthflife

Şuan ingilteredeyim ve hattım vodafone.Objektif olmaya çalışarak Türkiyedeki mobil veri hızının ingiltereden iyi olduğunu söylersem abartmış olmam.Ki Türkiyede LTE açmayan ben ingilterede LTE siz dolaşmam mümkün değil.

ufukdiyoki

Turk Telekom 16 mbit'e kadar diyor. Hızı hiçbir zaman 4 mbit'i geçmedi. Arayıp neden yükseltmiyorsunuz dediğimde cevap standart. "Altyapınız böyle." Bütün mahalle aynı hızda, benim değil ilçenin altyapısı böyle. Üstüne arayıp kotanızı 50'den 75 yapalım diyorlar. Yahu zaten hep 4. 4'ten mi 5'e düşecek? Cepte bittikçe farklı alıyorum, ayda 120 lira civarı gidiyor.

eski_id

Bulunduğum çevrede mobil, vaadedilenin çok uzağında.. belirtiyorum, hallettik diye dönüş yapıyorlar aynı tas aynı cacık devam.. 14 yıllık operatörümü (avea) sırf bu nedenle bıraktım, vodafon denedim berbat, turkcell kullanıyorum, anca eh dedirtir, vasat.. mobilde durum bu.. Ev internetine gelirsek turktelekom kadar sahtekar bir şirkete daha denk gelmedim, buyrunuz bir bahaneyle siliniz bu yazılanları, gerçekleri silmeye gücünüz yetmiyor, onu biliyoruz

blizzard

Bana 16mbite kadar hız veriyor. Yani tam olarak 16mbit değil. Fakat 11mbitten sonrasını göremedim henüz. 5mbit ortalarda yok. Neredeyse bir tarife fiyatı edecek hızım yalan olmuş durumda.

batuhan-cakirca

16 mbps "e kadar" hız dediklerinde net 16 anlamına gelmez. binada bağlı olan portlar ve oturduğun katın bile önemi var hızda. Santralden evine olan mesafe internetinin yavaş olmasına sebep olabilir. fiber altyapı yoksa kullanılan kablolar bakırdır ve bu kablo ne kadar uzun olursa internetinin yavaşlamasına sebep olur. yani demek istediğim kullanmış olduğun internet hızı normal.

batuhan-cakirca

Aynen öyle dolaylı yoldan devleti dolandırmak resmen. AKN kalkıyor diyolar internet sağlayıcıları kota getiriyor. Zamanında BTK kotayı kaldırdı tekrardan firmaların kota getirmeleri çok saçma.

xeamon

AKK kalkıyor Kota geliyor. Yapacağınız düzenleme halkı nasıl daha rahat sömürebilirizin göstergesi. Dalga geçer gibi sınırsız internet diyorlar.

Görüş Bildir