Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Instagram Fotoğraflarınız Sizi Ele Veriyor! Gerçek Bir Stalk Uzmanı Olmanızı Sağlayacak 7 Tüyo

-
Abone ol

Bir daha paylaşım yaparken bunları da göz önünde bulundurun deriz...

1. Renk ve filtre seçimleri karakterini ortaya koyuyor.

Sungkyunkwan Üniversitesi'nde yapılan, stili oluşturan en temel elementlerden biri olan renk odaklı araştırmalara göre analiz edilen 179 profil (25,394 fotoğraf) sonucunda ilişkisi olan kullanıcıların daha canlı renklerde fotoğraflar paylaştığı fark edildi. Bunun yanında canlı filtreler daha dışa dönük karakterlere sahip ve narsist eğilimleri olabilen kişiler tarafından tercih ediliyor.

2. Depresyondaki kişiler daha sık paylaşım yapıyor.

Harvard Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi araştırmacıları ise inceledikleri 43,950 fotoğraf sonucunda bunalımdaki insanların daha sık paylaşım yaptığını söylüyor. Bunun yanı sıra bu kullanıcıların paylaştıkları fotoğraflarda ön planda olan şey ise yüzleri ve genellikle filtre kullanmamayı tercih ediyorlar. Ancak fotoğraflara daha koyu mavi ve gri tonları hakim ve siyah beyaz fotoğrafları da tercih edebiliyorlar.

3. Yemek fotoğrafı paylaşmak diyete bağlı kalmaya yardımcı oluyor.

Instagram ana sayfasında sonsuz yemek fotoğrafları görmekten hoşlanmıyor musun? Görünüşe bakılırsa bu tarz paylaşımlar oldukça faydalı olabiliyor. Araştırmacılara göre hazırladıkları yemeklerin tariflerini ve fotoğraflarını paylaşan kullanıcıların doğru beslenme planına daha kolay uyum sağlıyor ve daha kolay kilo veriyor. Bu şekilde kullanıcılar Instagram profillerini bir çeşit beslenme günlüğü olarak kullanıyor ve arkadaşlarından gelen beğeniler ve yorumlar da onları sağlıklı yemek seçimleri yapmaya motive ediyor.

4. İlişkinizdeki problemleri açık ediyor olabilirsiniz!

Bazı uzmanlar, sevgilileriyle çok fazla fotoğraf paylaşan kişilerin ilişkide yüzleştikleri sıkıntıları bu yolla saklamaya çalıştığını düşünüyor. "Sevgilim", "bebeğim", "kadınım" gibi yorumlar da kişinin sahip olma arzusuna işaret ediyor.

5. Fotoğraflarda gülümsemeniz yaşınızı ele veriyor.

Penn State Bilgi Bilimleri ve Teknolojisi Koleji ve Londra King's Koleji'nde yapılan araştırmalara göre ise 25 yaşından genç kişiler profil fotoğraflarında gülümsedikleri fotoğrafları kullanmaya 25 yaşının üzerindekilere kıyasla daha az meyilli.

6. Arkadaşlarınızı fotoğraflara etiketlemeniz yalnız hissetmediğiniz anlamına geliyor.

Arkadaşlarını fotoğraflarında etiketlemeyen ve bu yolla konuşmaya teşvik etmeyen kişilerin etiketleyen kişilere oranla daha az yalnız hissettiği düşünülüyor.

7. Selfie'ler her zaman narsizm göstergesi değil.

Selfieseverler 3 gruptan oluşuyor. "Communicators" olarak adlandırılan ilk grup, arkadaşlarını ve takipçileri sohbet etmeye teşvik etme amacıyla fotoğraf paylaşan kişiler. “Autobiographers” isimli ikinci grup ise kimsenin fotoğraflarını görüp görmediğini umursamadan hayatlarından hatırlamaya değer buldukları anları paylaşanlar. “Self-publicists” adlı 3. gruba dahil kişilerse hayatlarının neredeyse her anını paylaşan ve tüm günleri iyi ışık arayışında geçen kullanıcılar.

Sizce bu araştırmaların doğruluk payı nedir? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fdnecem

çalıntı içerik 🤪

tenay-fureynizade

Yaw he he...

hizlikullanici

fiyasko :)

wednesday-addams

#6 yı niye öyle boynu bükük bıraktınız? 😊 😃

Görüş Bildir