İnsanlık Tarihinin Tanık Olduğu Gelmiş Geçmiş En Korkunç Doğal Afet: Toba Faciası

4PAYLAŞIM

Patlamasından sonra insanlığın neredeyse tamamını yok ettiği iddia edilen bir yanardağ patlamasından bahsedeceğim sizlere bu içerikte.

Dinozorların dünya sahnesinden silinmesine neden olan meşhur gök taşı faciası artık herkesin bildiği bir olay.

Ancak kendi türümüzün neredeyse yok olmasına neden olan bir yanardağ faciası ise, neredeyse hiç bilinmiyor.

"Bir zamanlar, Toba adında bir çiftçi yaşardı."

"Toba bir gün balık tutmaya gitti. Balıkların bol olduğu nehirde, uzun bir süre tek bir balık bile yakalayamadı. Tam eve dönecekken, dev bir balık yakaladı. Balığı kaldırdığı an, balık konuşmaya, ağlamaya ve onu bırakması için yalvarmaya başladı. Şaşırıp balığı geri bıraktı. Balık o anda genç ve güzel bir kadına dönüştü. Kadın, bir prenses olduğunu ve büyüyle balığa dönüştürüldüğünü söyledi ve kendisin kurtardığı için balıkçıya teşekkür etti. Eğer bir zamanlar balık olduğunu kimseye söylemezse, balıkçıya onunla evleneceğini söyledi. Evlendiler ve bir erkek çocukları oldu. Çocuk büyüdüğünde iştahı öylesine fazlaydı ki, yemek sofrasında ailesine yiyecek bırakmıyordu bile. Bir gün tarlada çalışırken, babasından yiyecek bir şeyler istedi. Babası çok uzun bir yoldan eve dönüp yiyecek getirdi, fakat daha kendisi yemeye başlamadan çocuk hepsini bitirmişti bile. Toba bu duruma çok sinirlendi ve oğluna "balığın oğlu" diye hakaret etti. Ağlayarak eve dönen çocuk annesine bundan bahsetti, şaşıran ve üzülen anne oğluna evlerinin yakınındaki tepeye çıkmasını ve oradaki en uzun ağaca tırmanmasını söyledi. Kendi ise nehire dönüp kayboldu. Gökyüzü siyaha döndü ve fırtına başladı. Yağmur öylesine şiddetliydi ki, tüm vadi kısa sürede sular altında kaldı. Sular yükselmeye devam etti ve vadi bir göle dönüştü. Çocuğun tırmandığı tepe ise gölün ortasındaki ada haline geldi."

İşte Toba Faciası, Endonezya'nın Sumatra adasında konumlanan ve böyle bir efsaneye konu olan Toba Gölü'nde meydana geliyor.

Son 25 milyon yılın en büyük yanardağ patlaması olarak bilinen olay, günümüzden yaklaşık 70 bin yıl önce gerçekleşiyor. Patlama neticesinde, 10 sene boyunca sadece o bölgede değil, tüm gezegende kış mevsimi yaşandığı düşünülüyor.

Buzullar üzerinde yapılan analizlere göre patlama, Dünya'daki sıcaklıkları 3 ile 5 derece arasında düşürmüş.

Bu da patlamanın ardından o dönem mini çaplı bir buzul çağına girdiğimiz anlamına geliyor. Bazı bilim insanlarına göre bu durum, insanlığın neredeyse yok olmasına sebep olmuş.

Bilim insanlarının böyle düşünmesine neden olan durum ise, insanlığa dair genetik darboğaz teorisi.

Bu teoriye göre insan nüfusu, 50 ile 100 bin yıl önce neredeyse yok olmanın eşiğine gelmiş. Bu dönemde nüfus 3 bine kadar düşmüş. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen genetik kanıtlara göre de bu durum destekleniyor. Nitekim günümüzde yaşayan tüm insanların, 70 bin yıl önce yaşamış yaklaşık 2 bin ile 20 bin arası insandan geldiği düşünülüyor.

Genetik darboğaz teorisi, diğer canlı türlerini de kapsıyor.

Bunlar arasında şempanzeler, orangutanlar, çitalar, kaplanlar ve daha pek çok hayvan bulunuyor. İlginç olansa tüm bu türlerin hemen hemen aynı dönemde nüfus azalması yaşaması.

Patlamanın, o dönemki bitki örtüsünü yok edip büyük bir kuraklığa yol açarak nüfusu azalttığı düşünülüyordu.

Fakat yakın bir zamanda, bu iddiaların karşıtı olan pek çok kanıta ulaşıldı. Bu kanıtlara göre, bölgeye yakın konumlarda yaşayan insanlar patlamalar neticesinde yok olmamış, hatta nüfus kaybı bile yaşamadan hayatlarına devam etmişti. Hatta hayvan popülasyonlarının bile, iddia edildiği gibi yok oluşlar yaşamadığı ortaya çıkarıldı.

O dönemki insanların, zorlu koşullara uyum sağlayarak farklı hayatta kalma stratejileri geliştirdikleri düşünülüyor.

Bu yeni ve daha etkili stratejilerin de, günümüz modern insanlarının Neandertaller gibi diğer arkaik türlerin yerini iyice alıp tek "Homo" alt türü haline gelmesine neden olduğu düşünülüyor.

Hatta Malavi Gölü etrafındaki araştırmalara göre, insanların büyük efor sarf etmesine bile gerek kalmamış olabilir.

Yakın geçmişte, patlama sonrasına dair ilk bir ikilik sene öngörülen soğuma miktarları tutarlı olsa da, sonraki yıllarda normale çok yaklaşıldığına ve bu nedenle insanların zor koşullar altında kalmadığına dair araştırmalar yapıldı.

Her halükarda patlamanın, insanlık tarihindeki en büyük doğal afet olduğu konusunda bilim insanları hemfikir.

Ancak insanlar, öylesine dayanıklı bir tür ki; böylesi bir faciadan bile, her ne kadar etkileri ilk başlarda sanıldığı kadar yok edici olmasa da, sağ çıkmayı başarabilmişler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bu volkana süper volkan deniyor, bu tarz dünyada benim bildiğim üç volkan var, birisi İtalya'da öbürü de ABD'de. Bunlar milyon yılda bir kez patlıyor ve Türkiye arazisi genişliğinde alana lav ve taş püskürtüyor. Bu arada dünyanın 5 derece soğuması demek, yani 15 dereceden 10 derece ortalama sıcaklığa düşmesi buzul çağına girilmesidir, dolayısıyla araştırmanın bulguları tutarlı

dr.d

Eray Kaşıkçının içerikli bi ayrı güzel oluyor. (:

dr.d

*içerikleri

altair

Teşekkür ediyorum bu güzel düşünce için... :)

lampa

Ellerinize saglik.keske boyle bilgiler daha fazla yayinlansa onedioda

kalemine

efsane zaten tam efsanede olayın büyüklüğüde biraz abartı geldi bir yanardağ patlaması nasıl dünya nüfusunu sıfıra yakın noktaya getirebilir. amerika kıtası bile keşfedileli ne kadar oldu ordaki insan varlığından habersizdi insanoğlu. bildikleri coğrafyada ciddi nüfus azalmıştır da ya bilmedikleri coğrafyalar : )

jesus-cry

cahillik etme..

kalemine

ileri derecede kültür bilginle beni aydınlatır mısın? mesela endonezya gibi bir ada ülkesini aşan lavlar yaklaşık 150 milyon km2lik karasal alanı olan dünyaya yayılıp nasıl 3000 insan nüfusu bırakacak. hadi diyelim dünyada o sıralar 1 milyon insan vardı. dünyadaki karaların o dönem farklı konumda da olduğunda var sayıyorum yinede şu an endonezya yüz ölçümü yaklaşık 2 milyon km2 imiş o zaman ne kadar oda bilinmez tabi bu yüz ölçümleri.yer yüzünün tamamının bilinmediği bir dönemden bahsediyoruz ki hala bilinenin aksine keşifler ortaya çıkıyor.

jesus-cry

Süper yanardağlar, bölgelerinin altında bulunan fevkalâde büyük bir magma haznesiyle kendilerini belli ederler. Mesela Yellowstone yanardağı'nın 60 km uzunluğunda, 40 km genişliğinde ve 10 km derinliğinde magma haznesi takriben 24.000 km³ magma içerir. Kısmen erimiş durumda olan magma gazla (birkaç bin yılda) zenginleşirken bölge, magma haznesi üzerinde yükselmeye başlar. Magma, gazla zenginleşerek kritik noktaya geldiğinde birbirinden uzakta birkaç yerden üst tabaka delinir. Tipik olarak bu delinme, yükselmeden dolayı magma haznesi üzerinde halka şeklinde oluşan çatlaklardan olur. Bu şekilde sert zemin, boşalan magma haznesine gömülerek karakteristik kalderayı oluşturur. Patlamanın şiddeti volkan patlama indeksindeki değeri sekiz (VPİ-8) ve daha büyüktür. Bu esnada yüzlerce, hatta binlerce kilometreküp lav, magma haznesinden ses hızının üstünde bir hızla stratosferin 50 km yüksekliğine kadar fırlar ve 100 kilometrelik bir uzaklığa kadar yağar. Volkan tozu bütün Dünya'yı sarar. wiki.

jesus-cry

ve o volkan tozu dünyaya gelen tüm güneş ışınlarını engelleyip, önce aşırı ısınmaya sonrada muazzam bir soğumaya neden olur.

kalemine

yine aynı kaynakta şu ifadeler de yer alıyor yalnız. "Bu derece kuvvetli patlamalar bilinmeyen derecede şiddetli depremler ve volkanın durumuna göre tsunamilerle berâber görülürler. Böyle patlamaların nasıl olacağını tahmin eden modeller, bilim şu ana kadar böyle bir fenomen gözlemleyemediğinden yoktur.toba gölü volkanı 2.800 km³ madde atımı." yinekaynağa göre "bulunan hacmi 24000 km^3 olmasına rağmen yellowstone yanardağının 640 bin yıl önce 1000 km^3 madde atmış." tamamını atar mı bilemiyoruz.yani aslında çoğu olasılıklar üzerine hesaplanmış bu patlamaların ve o zaman ki lav hacmi bile bilinmiyor tam olarak. yani dünya yüzeyi 500milyon km2lik bir alanı etkilemesini bekliyoruz ki fazla ütopik geliyor bana :) bu olay başka doğal afetleri tetiklediyse onu bilemeyiz ama bu verilere erişenlerin de illaki vardır bi bildiği tabi. yalnız fazla seviyeli bir fikir alış verişi oldu alışık değilim burada buna :D

jesus-cry

Her an yok olabilecek canlılarız, hastalık, meteor vs vs kalp kırmaya gerek yok, seviyeyi düşüren kendi kaybeder. Teşekkür ederim bu bilgi alışverişi için.

Görüş Bildir